Fener, Cimbom'un gerisinde

Çarşamba 03.02.2010 11:11

Brezilya pazarında adı 'zengin takım'a çıkan Fenerbahçe, giden futbolcuların olumsuz sözleri ve Juan Figer nedeniyle ara transfer döneminde istediği yabancıyı getiremedi.

Galatasaray, Ocak ayında transfer bombalarını bir bir patlatırken, Fenerbahçe bir tek Gökhan Ünal'ı kadrosuna kattı. Daum, özellikle savunmadaki adam eksikliğiyle risk aldıklarını Antalya kampı sonunda kabul ederken, sarı-lacivertli taraftarlar dönemin kapanmasıyla isyan bayrağını çektiler. Hele de Asbaşkan Nihat Özdemir'in Divan Kurulu'nda umut verici açıklaması sonuç vermeyince bu isyan büyürken, Sivas deplasmanında alınan farklı galibiyet şimdilik bu çatlak seslerin üzerini örttü.

GALATASARAY'DA UEFA KUPASI'NI KALDIRDI, FENERBAHÇE'YE TRANSFER OLDU

EMRE Mİ ARDA TURAN MI?

Peki her dönemin transfer şampiyonu Fenerbahçe neden bu kez sessiz kaldı? Üstelik de Aykut Kocaman defalarca Güney Amerika seferine çıkıp araştırmalar yapmışken! Gazete olarak 1 aydan fazla bir süre, sarı-acivertlilerin transfer çalışmalarını yakından takip etmeye çalıştık. Kulüpten doyurucu bir açıklama almanın zorluğu herkesçe malum. Bu durumda biz de futbol adamlarından menajerlere kadar geniş bir yelpaze içinde neden transfer olmadığını araştırdık. Ve ekonomik tedbirlerin yanı sıra önemli iddialara ulaştık...

ALİ ŞEN'DEN FLAŞ AÇIKLAMALAR-TIKLA

FENERBAHÇE YANLIŞ PAZARDA

Yıllardır Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika'dan çok futbolcu alındı. Verilen yüksek paralar ise bölgedeki futbol simsarlarının iştahını kabarttı. Örneğin en fazla 2 milyon Euro harcanacak Edu, Cristian gibi isimlere verilen paralar sonrası "Fenerbahçe zengin kulüp" havası doğdu. Ve talep edilen rakamlar yükseldi. İddialara göre, ilgilenilen ve piyasası 2-3 milyon Euro civarında olan Miranda Souza Filho için Fenerbahçe devreye girince rakam 10 milyon Euro'ya çıktı ve aynı rakama Rus takımlarının takipte olduğu ileri sürüldü. Bir başka deyişle Fenerbahçe özellikle Brezilya'da adı geçince gözde kulüp oldu ve rakamlar katlanmaya başladı. Birçok isim "Galatasaray için de aynı rakamlar Fenerbahçe'nin rakibi olduğu için istenince sarı-kırmızılılar Brezilya piyasasından çekildi. Bundan sonra Galatasaray Brezilyalı oyuncu alırsa Avrupa'dan alır" iddiasını ortaya koyuyor.

Juan Figer hep devrede

Fenerbahçe'nin sıkıntısı haline gelen menajer Juan Figer transfer olaylarında hep işin içinde oldu. Yine söylemlere göre Dentinho'nun bağlı olduğu ülkenin önde gelen futbol menajerlik şirketlerinden biri 'Traffic'in ortaklarından biri Figer. Geçen yaz bonservisi 6- 8 milyon Euro civarında konuşulan Dentinho için Fenerbahçe istekli olunca Figer olaya tek girmek istedi. Bu futbolcu için rakam önce 15 milyon Euro'ya çıkartıldı. Figer 10 milyon Euro'ya indirebileceğini söyleyerek aracı oldu. Aradaki 2-4 milyon Euro arası rakam, kafa karıştırdı. Daha önce kendisine ait Rentistas kulübü üzerinden Fenerbahçe'ye futbolcu transfer eden Figer'in aynı hesaplarda olabileceği ihtimali akılları karıştırdı.

Dönenler olumsuz bir hava yarattı


Ayrılan oyuncuların yaptıkları açıklamalar birçok futbolcunun Fenerbahçe'ye soğuk bakmasına neden oldu. Ortega ile başlayan sıkıntılı dönem Aurelio ve Maldonado ile devam etti. Edu'nun açıklamaları şaşkınlıkla karşılanırken, dünya yıldızı R.Carlos'un söyledikleri Fenerbahçe için olumsuz bir hava yarattı. Ve uzaklığı nedeniyle zaten Brezilyalılar'ın derin düşündüğü Fenerbahçe tercih edilebilecek kulüpler arasında geri düştü. Bu iddiaların muhatabı elbette yöneticiler. Ancak onların 'sessiz' tutumları söylentilerin gündemde kalmasına neden oluyor...

TEKNİK ADAMLAR NE KADAR KAZANIYOR?

ULTRASLAN'DAN UNUTULMAZ KARELER

AYAĞI KIRILAN TALİHSİZ FUTBOLCULAR

İŞTE ÜÇ BÜYÜKLERDE MEKİK DOKUYAN FUTBOLCULAR

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN