Zemin konusunda açıklama geldi

Salı 09.02.2010 00:00
Fenerbahçe Kulubü Yöneticileri'nden Ömer Temelli, Şükrü Saracoğlu Stadı'nın stat zemininin sorunları, halen yapılan iyileştirme çalışmaları ve gelecek sezon uygulanacak yeni sistem hakkında bilgiler verdi.

Ömer Temelli, lig bitiminde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda alttan ısıtmalı sisteme geçilmesi için çalışmaların başlatılacağını duyurdu.
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın zemini hakkında son zamanlarda medyada çıkan haberler üzerine, stattan sorumlu yönetici Ömer Temelli, medya mensuplarıyla bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Ömer Temelli, ilk etapta alttan su gelmesini önlediklerini belirterek, "Son zamanlarda Şükrü Saracoğlu'nun zemini hakkında çıkan haberlerin ne kadarının doğru olup, ne kadarının doğru olmadığı, buna nasıl bir çözüm bulanacağı konusunda sizi aydınlatma gereği duyduk. Bizim sahamızda 3 ana sorun var. Bunlardan birincisi sahanın coğrafi konumu. Biliyorsunuz yanımızda deremiz var. Alttan, sahanın altına su gelimini bugünü kadar maalesef engelleyememiştik. Ancak belediyenin yaptığı çalışmayla bu sorun giderilmiş oldu. Bundan sonra yapmamız gereken 2 ana şey var. Bir tanesi sahanın yazın havalandırılması. Çünkü çimin üzerinde yazın 70-75 dereceye çıkan sıcaklıklar oluyor ve bu da çimi öldürüyor. Kışın da sahanın büyük bir bölümünde güneş olmuyor. Güneş almaması bu stada özgü bir şey değil. Kapasitesi 40-50 bin ve üzerindeki tüm statlarda bu sorun var. Bu problemi de aşmanın yolu, şu anda sahada gördüğünüz ve Hollanda'dan getirdiğimiz aletler. Bu aletler çimin kökünün uzamasını ve çimin sahada tutunmasını sağlıyor. Tabii bu bir zaman meselesi. Bu aletleri getirdik diye 1-2 haftada sorun çözülmüyor. Bu 1-2, belki de 3 aylık bir süreç. Ama bunun sonunda sahamız dört dörtlük hale gelecek" dedi.

Lig bitiminde alttan ısıtma ve havalandırma sistemine geçeceklerini ifade eden Temelli, şunları söyledi:
"Sezon sonunda ise sahanın alttan ısıtmasını ve havalandırmasını yapacağız. Yani sahamızı hem alttan ısıtacak, hem havalandıracak, hem sulayacak, hem nemini alacak, hem de gübreleyecek bir sistemi getiriyoruz. Bugüne kadar bunları yapamamamızın nedeni, doğru sistemi arayış çabalarımızdı. Çünkü yap-boz olmasını istemiyorduk. Geçen sene yapsaydık, sahamıza 4 milimde bir ekilen sentetik çim çakacaktık. Ancak bu çimin, sahanın zeminini sertleştirdiği görüldü ve Real Madrid tarafından bu sene kaldırıldı, herkes normal çime döndü. Ancak herkes çiminin altına ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemini yapıyor. Biz de bunları Mayıs ayında yapacağız. Daha önce yapmaya süre yetmiyor. "
Ömer Temelli, UEFA Finali'nin bu statta oynandığını hatırlatarak, "Biliyorsunuz geçen sene bu sahada UEFA finali oynandı. UEFA finalinin oynandığı zemin de bu zemindi. UEFA finalinden evvel de yağışlardan dolayı biraz kötüydü. Ancak sonra düzeldi. Çünkü geçen sene bu kadar yağış yağmamıştı. Önümüzdeki sene inşallah hiçbir problem olmayacak ve ayrıca Mart'ın ilk haftasında da sahamız eski haline dönecek" diye konuştu.

Mevcut sistemin 24 saat çalıştığını belirten Ömer Temelli, çimin köklenmesinden sonra da günde 5-6 saat olarak her mevsim çalışacağını açıkladı. Ana sebebin giderilmesi için bugüne kadar beklediklerini ifade eden Ömer Temelli, "Bu belediye ile yaptığımız bir çalışmaydı. Sağ olsun Kadıköy Belediyesi de her türlü önlemi aldı. O nedenle geçen yaz yapacağımz bir çalışma yine işi çözmeyecekti. Dereden gelen bir zafiyet vardı ama artık şimdi o sorunlar çözüldü. Bundan sonra yapacağımız her yatırım bize artı getirecektir. Drenajımızda hiçbir sorun yok, mükemmel. Çim ve çimin altındaki 30 santimlik kum tabakası değişecek" diye konuştu.

10-15 gün içinde stat zemininde gözle görülür bir düzelme olacağını belirten Ömer Temelli, "Şu anda gördüğünüzden yüzde 30-40 daha iyi olacak. Allah yardım eder de Bursa ve Lille maçlarının olduğu günlerde bir yağmur yağmazsa. Lille ayrıca maçtan bir gün önce sahada antrenman yapacak. O antrenman maçtan daha fazla sıkıntı veriyor" diyerek sözlerini tamamladı.

FENERLİ FUTBOLCULARIN SÖZLEŞMELERİ NE ZAMAN BİTİYOR?

10 NUMARAYI HAK ETMEYEN FUTBOLCULAR KİM?

YOLU TÜRKİYE'DEN GEÇEN DÜNYA YILDIZLARI İÇİN TIKLAYIN

İŞTE SÜPER LİG'İN HERŞEYİNİ GÖSTEREN RAKAMLAR

GECE ALEMİNE TAKILAN FUTBOLCULAR NASIL İÇİYOR?

BİLDİĞİMİZ STATLARIN BİLİNMEYEN FOTOĞRAFLARI (3 BOYUTLU FOTOĞRAFLAR)

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA