Alex şaşırttı!

Perşembe 25.03.2010 14:22

Fenerbahçe futbol takımı kaptanı Alex De Souza, hafta sonu Galatasaray ile yapacakları derbi maçın yaşanacak güzelliklerle anılmasını istediğini söyledi.

Can Bartu Tesisleri'nde yenileme antrenmanı yaptıktan sonra, dünkü maçta ilk 11'de forma giymeyen oyuncular antrenman yaparken basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Alex, Galatasaray ile yapacakları derbi maçın iki takımın da ligdeki konumlarına bakıldığında kritik göründüğünü belirterek, ''Derbinin saha içinde ve saha dışında yaşanan güzelliklerle anılması çok daha güzel olacak. İki takım da kazanmak isteyecek. Biz kazanmak isteyeceğiz, Galatasaray kendi evinde avantaj kazanmak isteyecek. Önemli olan derbinin maç içinde yaşanan güzellikle anılması'' dedi.

Alex, Fenerbahçeli futbolcular olarak ellerinden gelenin en iyisini sahada gösterip, kazanmak için Ali Sami Yen'e gideceklerini, galip gelip, dönmek istediklerini kaydetti.

Brezilyalı futbolcu, bir soru üzerine maçı kaybeden tarafın hedefinden oldukça uzaklaşacağını, ancak Bursaspor maçının da sonucuna bakmak gerektiğini söyledi.

TUNCAY İÇİN ŞOK İDDİA

''GALATASARAY TARAFTARI BİZİ SAYGIYLA KARŞILAYACAKTIR''


Alex, bir gazetecinin, ''Özhan Canaydın'ın en büyük dileği Fenerbahçe'nin Ali Sami Yen Stadı'na alkışlarla çıkmasıydı. Bu maç bir dönüm noktası olabilir mi?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Elbette ki Galatasaray ailesi için sıkıntılı bir durum. Sıkıntılı ve üzüntülü bir dönem geçiyoruz. Elbetteki güzel örnekler yaşanabilir. Maça baktığımızda net konuşmak gerekirse Galatasaray taraftarı Fenerbahçe'yi sahaya girdiği zaman alkışlamak zorunda değil, fakat herhangi bir takım başka takımın sahasına gittiği zaman istediği tek şey saygıdır. Galatasaray taraftarı büyük bir taraftardır, onların bu saygıyı göstereceğine inanıyorum. Stada ailelerini getirmiş futbolcular var, çocuğunu stada getirmiş insanlar var. Statlarda bazen yabancı maddeler atılıyor, sahada ter döken futbolculara isabet edebiliyor. Bunlar futbolun saygı tarafına yakışmıyor. Ben de taraftar oldum. Tuttuğum takımın maçlarına gidip tezahürat yaptım. Maçın sonunda taraftarın yaşadığı iki duygu vardır. Taraftarın takımının kazanmış olduğundan dolayı yaşadığı mutluluk ya da kaybetmiş olduğu için üzüntü vardır. Umuyorum bu maçta sadece bu olur. Pazar günü bu maç yaşanacak ve pazartesi güneş yeniden doğmuş olacak ve hayat devam edecek. Yaşanılan üzüntünün ya da sevincin sadece skor ile gelen üzüntü ve sevinç olacağı bir maç olur.''

Brezilyalı futbolcu, derbi maçın bir milat olmasını umut ettiğini ifade ederek, ''Biz hiçbir zaman Galatasaray'ın Kadıköy'de taraftarımız tarafından hırpalanmasını istemeyiz. Biz de Ali Sami Yen'e, BJK İnönü Stadı'na gittiğimizde bu tür davranışların bize de olmasını istemeyiz. Çünkü buradaki herkes insan. BJK İnönü Stadı'nda benim kafama para gelmişti. Bu gözüme de gelebilirdi ve şimdi sizlere kör olarak konuşuyor olabilirdim. Saha içinde rekabet sadece futbolculardan ibarettir. Saha dışındaki rekabette güzelliklerin rekabeti olur. Maç devam ederken taraftarlar takımlarını sonuna kadar desteklesinler, geriye kalan futbolun ayrıntıları da futbolcuların ayaklarında'' şeklinde konuştu.

GÜİZA İSPANYA'YA GİTTİ

''BURSASPOR EN ŞANSLI TAKIM''

Alex de Souza, ''Şampiyonlukta hangi takımı daha şanslı görüyorsun'' sorusu üzerine, ''Şu an için Bursaspor en şanslı takım. Çünkü Galatasaray'a 5, bize 6 puan fark atmış durumda. Fakat bu haftaya değişebilir'' dedi.

Her hafta yaşanan sonuçlarla ligin şekilleneceğini kaydeden Alex, ''Şu anda 3-4 takım şampiyonla yarışıyor. Derbi maçın sonucuna göre Bursaspor avantaj yakalayabilir. Fakat onların da kazanması gerekiyor. Her hafta yorumlar değişebilir, ama şu anda en önde Bursaspor olduğu için avantajlı Bursaspor'' diye konuştu.

''KAZANDIĞIMIZ SÜRECE SIKINTI YOK''

Alex, bir soru üzerine, şu anda kazandıklarını, kazandıkları sürece bir sıkıntı olmadığını söyledi.
İkinci yarıda performansının düştüğü eleştirilerine katılmadığını vurgulayan Alex, ''Sizin bu yaptığınız yorumlar bizim kendi aramızdaki yaptığımız yorumlardan farklı oluyor. O yüzden fazla kafama takmıyorum bu yorumları'' diye konuştu.

''SPORUN İÇİNDE KAVGA, KAFAMA GİRMİYOR''

Alex, Galatasaray ile Kadıköy'de yapılan derbi maçta futbolcular arasında kavgalar olduğunun hatırlatması üzerine, ''Açıkçası anlamıyorum ve çok kötü buluyorum bu davranışları. İlk yarıda benzer bir olay yaşanmıştı. Kafama sığan bir olay değil, neden insanlar daha maç başlamadan kavga ederler. Aslında maçta da kavga kabul edilebilir değil.''

''TESİSLERDE OLMAKTAN SIKINTI DUYMUYORUZ''

Takımın son dönemde sabahtan akşama kadar tesislerde olmasının bir sıkıntı yaratıp, yaratmadığıyla ilgili soru üzerine Brezilyalı futbolcu, ''Ben keskinlikle bunun bizi rahatsız etmediğini söylemek istiyorum'' dedi.

Sıkıntılı bir dönemden geçtiklerini anlatan Alex, ''Bu kulübün çalışanıyız. Şu anda yapılması gereken en doğru olan şeylerden biri buydu. Burada tesislerimizde birlik görüntüsü sergileyip, maçlara hazırlanmak. Ben ve arkadaşlarım bundan en ufak bir rahatsızlık duymadık'' şeklinde konuştu.

''EMRE'NİN OYNAMASINI İSTİYORUZ''

Alex, sakatlığı bulunan Emre'nin derbide oynamasını istediklerini, fakat oynayamazsa onun yerine oynayacak oyuncunun elinden geleni yapacağını söyledi.

''Emre konusunda şu anda doktor net bir açıklama yapmadı'' diyen Brezilyalı futbolcu, ''Emre'nin oynamasını istiyoruz, fakat oynamadığı durumda da Daum'un elinde opsiyonlar var. Kimi oynatırsa elinden geleni yapacaktır'' dedi.

Alex, kendisine benzetilen Özer ile ilgili soru üzerine, şunları kaydetti:

''Özer'in ne kadar kaliteli bir futbolcu olduğunu tartışmaya gerek yok. Üst düzey kalitesi olan bir oyuncu. Fakat karakteristik olarak benimle benzeştiğini düşünmüyorum. Onun kendine özgü, benim kendime özgü karakteristik özelliklerim var. Eminim çok parlak bir geleceği olan genç futbolcu. Özer'e sonsuz desteğim var.''

CANAYDIN'IN VEFATI

Alex, konuşmasının başında, derbi hakkında konuşmadan önce daha önemli bir konuya değinmek istediğini belirterek, Galatasaray Kulübü eski başkanı Özhan Canaydın'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Brezilyalı futbolcu, Canaydın'ın bütün sevenlerine sabır diledi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN