Web Sürümüne Geç

Yıldırım bombaladı

Cuma 26.03.2010 15:00

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, kulüplerin, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kurulları ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) hakkında hiçbir zaman bu kadar şikayetçi olmadığını ileri sürdü.

Yıldırım, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü'nde, başkan vekili Nihat Özdemir, asbaşkanlar Şekip Mosturoğlu ve Ali Koç ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Aziz Yıldırım, merhum Hasan Doğan'ın çok kısa bir sürede oluşturduğu güven ortamının devamını sağlayacağına inandıkları için TFF Başkanı Mahmut Özgener'e, göreve gelişinden itibaren tam destek verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

GUİZA ESKİ KARISINA MAHKEMEDE NASIL KRIİZ GEÇİRTTİ?

KEWELL: "FUTBOLU BIRAKTIM"

''Ancak, söz verilen güven ortamının sürdürülememesi, futbolun geneline yayılan sorunların adeta kar topu gibi büyümesi, kulüplerin adaletsizlik konusunda hiçbir dönemde olmadığı kadar şikayette bulunmaları ve çözüme dair elle tutulur hiçbir icraatın yapılmaması, bizi ne yazık ki bu noktaya getirmiştir. Kulüpler, TFF, Kurullar ve MHK hakkında hiçbir zaman bu kadar şikayetçi olmamıştır. TFF başkanlık makamı, futbolu düzenlemek ve adaletli bir yönetim sağlamak yerine, kulüplerin yaşadığı olumsuzluklara karşı adeta 'görmeyen, duymayan ve konuşmayan 3 maymunu' oynamaktadır.''
Maçlarda yaşanan saha olaylarının ardından, kurul kararlarının medyayla paylaşılarak, verilecek cezalarla ilgili kamuoyu hazırlandığını öne süren Yıldırım, ''Bugün, Türk futbolunda hukuk organlarına basvuru, 'sonucu baştan belli olan gereksiz bir formalite' anlamına gelmektedir. Bir televizyon programına katılan eski bir TFF çalışanı, yaptığı önemli açıklamaların cümle aralarında bu durumu kamuoyuna aynen aktarmış ve söz konusu çarpık durumu doğrulayan itiraflar, kamuoyu tarafından ne yazık ki görülmemiştir'' diye konuştu.

Tüm kulüpler adına adaletsizliğin son bulması, buna bilerek ya da bilmeyerek sebep olanların futbol ailesinden ayıklanması için olumsuzlukları dile getirdiklerini vurgulayan Aziz Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Burada sorumluluk, TFF yönetimine düşmektedir. Türk futbolu, sadece başkan tarafından sırça köşkte oturularak, haftanın yalnızca 3 günü İstanbul'a uğramak suretiyle yönetilemez. Türk futbolu, yılın 365 günü müşterek çalışma ile icraatlarda bulunmayı hak eden bir büyüklüktedir. TFF Başkanı, bu şekilde bir yönetim anlayışını benimsemezse, bu sorunlar daha da büyüyüp, yumak olarak karşımızda durmaya devam eder.''

''ARKADAŞLARIM 'YAZILI METNİ OKU' DİYE UYARDILAR''

Aziz Yıldırım, toplantıda konuşmasına başlarken, ''Konuşan Türkiye ve konuşmayan kulüp başkanları ve yöneticiler'' manzarasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, ''Çünkü konuşursanız ceza alıyorsunuz'' dedi.

TFF Hukuk Kurulu'nun, Fenerbahçe-Gaziantepspor maçının devre arasında soyunma odasında yaşanan olaya ilgili, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevkine ilişkin yazıda, kendisinin, hakemler soyunma odasına giderken, onlara dönerek sinirli bir şekilde ''Yeter artık, adam gibi maç yönetin. Haftalardır penaltımızı vermiyorsunuz'' dediğinin yer aldığını kaydeden Yıldırım, ''Hafta ortasında, hakem odasını bastığım gibi yazılar yer aldı. Bu yazı, bunun doğru olmadığını gösteriyor'' diye konuştu.
Bu arada, Yıldırım, basına dağıtılan Hukuk Kurulu'nun sevk yazısında bulunan ve hakemlere söylediği sözler arasında yer alan ''Terbiyesiz adamlar. Bunun hesabını sorarım. Bunları da raporunuza yazın'' şeklindeki sözleri okumadı.

Toplantı düzenlemedeki amaçlarının, federasyonun istifa etmesi olmadığını vurgulayan Yıldırım, bazı kulüp başkanlarıyla federasyonu devirme konusunu görüştüğü şeklindeki iddiaların da doğru olmadığını, böyle bir konunun gündemlerinde bulunmadığını söyledi.

Yıldırım, toplantıda daha sonra yazılı metni okurken, ''Arkadaşlarım, bu toplantıyla ilgili, 'Yazılı metni oku, yoksa ceza alırsın' diye uyarı yaptılar. Onlara uyacağım'' dedi.

KOÇ: ''HAKEM PERFORMANSLARI LİGİ ETKİLİYOR''

Toplantıda Aziz Yıldırım'dan önce söz alan Ali Koç ise toplantıyı yapıp yapmamayı düşündüklerini, tartıştıklarını belirterek, ''Fakat salı günü TFF Başkanı'nın basın toplantısında, özellikle Fenerbahçe Kulübü olmak üzere bazı kulüpleri hedef alan açıklamalarından dolayı, bu toplantıyı düzenlemek zorunda kaldık'' dedi.

Galatasaray Kulübü'nün eski başkanı Özhan Canaydın'ın vefatından dolayı üzüntülü günler yaşadıklarını ve bir yandan da Galatasaray ile yapacakları derbinin heyecanına sahip olduklarını belirten Koç, bugünkü değerlendirmelerini sınırlı tutacaklarını, daha kapsamlı toplantıyı ileri bir tarihte düzenleyeceklerini söyledi.

Basına verdikleri dosyada yer alan 22 dakikalık DVD'de, bu sezon kendi aleyhlerine yapılan hakem hatalarının yer aldığını kaydeden Koç, '' Bu sezon sadece bizim değil, diğer kulüplerin oynadığı maçlardaki ciddi hakem hataları hepinizin malumudur. Bizim lehimize de hakem hataları söz konusudur. Hakemlerin hata yapabileceğinin, bu hataları toleransa karşılamak gerektiğinin, hakemliğin zor ve riskli olduğunun bilincindeyiz, ancak hakemlerin düşük performansları, ligin altındaki ve üstündeki sıralamayı doğrudan etkilemektedir. Türk hakemlik kurumunda ciddi bir zafiyet yaşandığı endişesine bizi sevk etmiştir'' diye konuştu.

"TÜM FUTBOL AİLESİ RAHATSIZ OLDU"

Yıldırım, TFF Başkanı'nın, kulüpleri, kulüp başkanlarını, yöneticilerini hedef alan, onları itham eden konuşmalarının tüm futbol ailesini ciddi şekilde rahatsız ettiğini ifade ederek, ''TFF Başkanı'nın, bulunduğu makamı ve temsil ettiği kurumun ciddiyetini yok sayarak, gazete ve internet yorumlarından edinilmiş eksik ve yanlış bilgilerle oluşturulmuş yakışıksız ve gerçek dışı yorumlarda bulunmasını, spor camiasına yönelik kışkırtıcı bir restleşme olarak değerlendiriyoruz'' diye konuştu.

''BAŞARISIZLIĞINI ÖRTBAS ETMEYE VE UNUTTURMAYA ÇALIŞMAKTADIR''

Aziz Yıldırım, TFF Başkanı Özgener'in gündem değiştirdiğini ileri sürerek, ''Kulüp yöneticilerini, skor yöneticiliği ile itham eden TFF Başkanı, 2010 Dünya Kupası'na katılamamanın ve TFF'nin gösterdiği düşük performansın hesabını Türk halkına ve TFF Genel Kurulu'na vermek yerine, fırsatçılık yapıp, kulüpler üzerinden yürüttüğü haksız ithamlar ve tartışma konularıyla örtbas etmeye ve unutturmaya çalışmaktadır'' dedi.

Özgener'in toplantısının ''Bir iktidar gösterisi' olmaktan öteye gidemediğini savunan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Sayılan, sayılmayan goller; verilen, verilmeyen penaltılarla şampiyonun ve düşen takımların belirlendiği, adaletsiz bir sistemde ortaya çıkan tablo kulüplerin çoğunu memnun etmezken, TFF Başkanı'nın, bu gerçekler hakkında en ufak bir açıklama dahi yapmaması, durumun ne denli vahim olduğunu açıkça göstermektedir.

Sezon başında bir takımın, yönetim kurulu kararı ile küme düşürüldüğü ve ligin 17 takımla devam ettiği, diğer bir takımın da küme düşüp düşmediğinin hukuki anlamda tartışma konusu yapıldığı, onlarca maçın ve spor adamının şike iddialarıyla savcılar tarafından sorgulandığı, yönetim zaafı ve ortaya çıkan şiddet ortamının çözümüne yetmeyen mevcut yasaların tartışıldığı bir ortamda, TFF Başkanı'nın, marka değeri, güven ve adalet ile ilgili söylemlerine dair tereddütler söz konusudur.''

MHK Başkanı Oğuz Sarvan'a ulaşmanın mümkün olmadığını kaydeden Yıldırım, hakemler ile ilgili onlarca şikayete rağmen, hata yapan ve zaman zaman oyunun sonucunu etkileyen, kendi hatalarını itiraf eden hakemlerin bir hafta sonra bir başka karşılaşmada görevlendirildiğini vurguladı.

Yıldırım, TFF'nin, bir yandan basına haber sızdırarak icraatlarına taban oluşturduğunu, bir yandan da belirli kişi ve düşüncelerin etkisiyle kararlar aldığı iddiasında bulundu.

''ÖZGENER, KULÜPLERİN İÇ İŞLERİNE MÜDAHALE ETTİĞİNİ GÖRMELİ''

Aziz Yıldırım, Galatasaray-Ankaragücü maçında tribünden bir insanın atılmasına, PFDK'nın 100 bin lira ceza verdiğini hatırlatarak, ''TFF'nin, internetten kendileri aleyhine yapılan bir açıklamaya 50 bin lira ceza vermesi, TFF'nin adalet anlayışının açık bir örneğidir'' dedi.

Yıldırım, Özgener'in, yaptığı açıklamalarla kulüplerin iç işlerine müdahale ettiğini, kulüp yönetimlerini, taraftarlarıyla karşı karşıya getirdiğini görmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

''TFF Başkanlık makamı, hizmet makamı olup, kulüplerle mücadele için ve çekişmede araç olarak kullanılamaz. Burada yaptığım açıklamaların tarihe not edilmesini istiyorum. Tamamen günü kurtarmayı amaçlayan, içerikten, nitelikten çok vitrine yönelik icraatlarla Türk futbolu bir adım ileri gidemez. TFF Başkanlık makamı, tabiatı ve niteliği gereği saygıyı hak eden, ciddiyetle yönetilmesi gereken bir makamdır. Hiç kimse, içindeki iktidar ve güç bende hevesini tatmin etmek için bu makamı kullanamaz. Buna müsaade edilemez.

TFF Başkanı'nın en önemli vazifesi, her kim nasıl yorumlarsa yorumlasın, kesinlikle yasa ve talimatların gereğine uygun olarak icraatta bulunmak ve bünyesindeki kurulların buna uygun şekilde çalışmasını sağlamaktır. Aksi takdirde, günü kurtarmak amacıyla alınan ve yalnızca belli bir kesim tarafından kabul gören kararlar, gelecekte ortaya çıkabilecek benzer durumlar için çözüm teşkil etmenin aksine, durumu çözümsüzlüğe sürükler ve bugünlerde yaşadığımız kaos ortamı, Türk futbolunu tamamen etkisi altına alır.''

Aziz Yıldırım, Manisaspor'la yaptıkları Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında, taraftarının, merhum Özhan Canaydın adına sergilediği duygusal tavrın çok önemli olduğunu vurgulayarak, ''Bu tavır, başta Fenerbahçe camiası olmak üzere tüm spor ailesinin, atılan her olumlu adıma, olumlu bir adımla karşılık verdiğinin ve hak edene şükran duygularını sınırsız olarak gösterdiğinin en açık kanıtıdır'' şeklinde konuştu.

YILDIRIM: BİZ GÖRDÜĞÜMÜZ DOĞRULARI SÖYLÜYORUZ

Aziz Yıldırım, kendileri için, ''Hiçbir federasyonu beğenmiyorlar'' ifadesinin kullanılabileceğini belirtirken, ''Biz gördüğümüz doğruları söyleriz. Nereye kadar giderse de gider. Yalnız da kalabiliriz. Daha önce gidilip TFF yöneticileriyle görüşüldü ve şikayetler anlatıldı. Sıkıntıları sadece Fenerbahçe Kulübü için değil, bütün kulüpler adına dile getiriyoruz. Eskişehirspor-Galatasaray maçında iki golde elle temas vardı ve ben, 'Galatasaray'ı yaktınız' dedim. Yine ceza alabiliriz, önemli değil. Doğru bildiklerimizi söyleriz. Daha önce 1 yıl da ceza aldım'' diye konuştu.

''SORUNLAR BİRİKİRSE, ÇÖZÜM BULUNUR''

Yıldırım, TFF Yönetim Kurulu'nun istifasını mı istedikleri sorusu üzerine, konuşmalarında böyle bir cümlenin olmadığını kaydetti.

''Sorunlar birikirse, çözüm bulunur. Bunun nasıl olduğunu da hep beraber yaşayarak görürüz'' ifadelerini kullanan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz TFF'ye hep destek olduk, tavsiyelerde bulunduk. İyi niyetli düşünerek, rahmetli Hasan Doğan'ın devamı gözüyle baktık. Federasyonda hiçbir operasyon yapılmadı. Mahmut Özgener göreve geldiğinde hiçbir kurul değişmedi. Rahmetli Hasan Doğan'ın vizyonu devam etmeliydi ve buna inandığımız için o zaman destekleyerek oy verdik, ama gelinen noktada bazı yanlışlıklar var.

Kayserispor maçında Roberto Carlos rakip oyuncuyu çekti ve penaltı kararı verildi. Bizim hiçbir açıklamamız olmadı. Gaziantepspor maçında ise bizim oyuncumuz aynı şekilde çekildi, fakat bu kez devam kararı çıktı. Bunu söylediğimizde, Kayserispor maçında verilen kararın yanlış olduğu, Gaziantepspor maçındaki kararın ise doğru olduğu yönünde bir açıklamayı bana federasyon asbaşkanlarından biri yaptı.

Hakemlerle yapılan toplantıda bu yönde bir uygulama istenmiş. Hakemleri suçluyoruz da Merkez Hakem Kurulu (MHK) başkanı ortada yok. Ortaya çıksın ve konuşalım. 'Karar doğrudur' ya da 'Yanlıştır' desin. Bir yorum yapsın ve biz de hakkımızı ona göre arayalım. Birileri çıkıp konuşsun ve ne olduğunu biz de anlayalım. Muhatap bulamıyoruz. Yoksa 'O gitsin, bu kalsın' gibi bir düşüncemiz yok. Birilerinin gitmesi gerekiyorsa, zaten giderler. Bizim yapacağımız bir şey yok. Benim sadece 6 oyum var ve desteklerim ya da desteklemem. Bizim şahıslarla da sorunumuz yok. İşlevlerle ilgili sıkıntımız var. MHK Başkanı Oğuz Sarvan'ın ortada olmadığını söylüyoruz. Çıkıp konuşursa, biz de 'Yeterli' veya 'Değil' şeklinde konuşuruz. Daha o noktaya gelemedik.''

''3 YIL ŞAMPİYONLUK DEDİK, AMA...''

Aziz Yıldırım, şampiyonluk yarışında geride kalınması nedeniyle mi böyle bir toplantının yapıldığı şeklindeki soru üzerine, ''Aziz Yıldırım ve arkadaşları genel kurula her zaman hesap verirler. Ligde 3 yıl üst üste şampiyonluk dedik, ama olabiliriz veya olamayabiliriz. Gereken hesabı da genel kurula veririz. Ben artık bunları hem yaş, hem de tecrübe olarak aştım. Ben 2 sene daha buradayım, o yüzden rahat olun'' yanıtını verdi.

ÖZDEMİR VE MOSTUROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)Başkanı Mahmut Özgener'in açıklamalarına karşılık basın toplantısı düzenlerken, başkan Aziz Yıldırım'ın ardından, başkan vekili Nihat Özdemir ile asbaşkan Şekip Mosturoğlu da çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.

FB Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü'nde gerçekleştirilen toplantıda, soruları cevaplayan Nihat Özdemir, bu toplantıyı yapıp yapmama konusunda yaşadıkları tereddüdü dile getirirken, ''Biz, Mahmut Özgener'in böyle bir toplantı yapmayacağını düşünüyorduk. Özhan Canaydın'ın vefatının ertesi günü konuştu ve biz de bugün karşınızda olmak durumunda kaldık'' dedi.

TFF'nin olağanüstü genel kurula gidip gidemeyeceği sorusu üzerine, ''Buna kendi başımıza karar verme durumunda değiliz'' diyen Özdemir, ''Federasyonun tüzüğü vardır ve nasıl olağanüstü genel kurul yapılacağı bellidir. Biz burada sadece Fenerbahçe Kulübü'nün görüşlerini aktardık. Tüm kulüpleri bağlayacak şekilde bir şey söylememiz doğru olmaz'' şeklinde konuştu.

Özdemir, bu açıklamaların derbiye nasıl yansıyacağı sorusuna ise ''Biz sadece bugünkü durumu değerlendirmek istediğimizi, derbinin bundan etkilenmemesi gerektiğini ifade ettik'' yanıtını verdi.

MOSTUROĞLU'NDAN ÖZGENER'E YANITLAR

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, TFF Başkanı Mahmut Özgener'in, açıklamalarında değindiği Fenerbahçe-Everton, Beşiktaş-Çaykur Rizespor, Bursaspor-Fenerbahçe ve Fenerbahçe-AZ Alkmaar maçlarıyla ilgili kararlara değindi.

Bir taraftarın silahla yaralandığı Fenerbahçe-Everton maçının güvenlik raporunda, bir zafiyet oluştuğu yönünde karar olmadığını vurgulayan Mosturoğlu, Galatasaray-Ankaragücü maçına emsal olacak bir bölümün de Mahmut Özgener tarafından kamuoyuyla paylaşılmadığını savundu.

Biletsiz ve kontrolsüz şekilde, bir taraftarın olaya neden olması halinde verilecek cezanın artırılacağı hükmü bulunduğuna değinen Mosturoğlu, ''Galatasaray-Ankaragücü maçına son dakikalarda biletsiz ve alkollü olarak girdiği belirtilen kişinin, bir taraftarı tribünden atması olayında, neden emsal uygulanmadığının kamuoyuyla paylaşılması gerekir'' dedi.

Bursaspor-Fenerbahçe maçında çıkan bıçaklı kavgayla ilgili, Fenerbahçe'nin ev sahibi olmadığı için sorumluluğu bulunmadığını ve ceza almadığını dile getiren Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçe-AZ Alkmaar maçında 5 taraftarın yaralandığı olay için, münferit kabul edildiği söylemine tepki göstererek, ''Sanırım kafa karışıklığı yaşıyor. Bu maç UEFA maçıdır ve cezayı UEFA veriyor. UEFA, basında çıkan haberlerle yargılama yapmadığı için ceza verilmedi'' şeklinde konuştu.

Bir kişinin hayatını kaybettiği Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçının emsal gösterilmemesine göndermede bulunan Mosturoğlu, ''Bu maçla ilgili kararı PFDK, yönetim kurulunun aldığını unutmuş. Beşiktaş Kulübü, Tahkim Kurulu'na gitmediği için karar kesinleşti, ancak başkan bunu hatırlayamamaktadır'' ifadelerini kullandı.

Özgener'in sözlerini, ''Bunlar somut olarak başkanın, kulüp olarak bizi hedef alıp, suçladığı ve bazı gerçekleri çarpıtarak kamuoyunu bilgilendirdiği açıklamalardır'' diye nitelendiren Mosturoğlu, TFF hukuk kurullarının, verdiği kararlarda eşit olamadığını savundu.

Geçen sezon oynanan derbi maçta Galatasaraylı Sabri Sarıoğlu'nun yaptığı bazı hareketler nedeniyle, marka değerine zarar verdiği gerekçesiyle ceza aldığını, ancak bu sene Trabzonspor maçında benzer hareketler yapan Galatasaraylı Keita'ın PFDK'ya bile sevk edilmediğini vurgulayan Mosturoğlu, bazı kararların ise hiç gündeme getirilmediğini söyledi.

''TÜM KARARLAR OY BİRLİĞİYLE NASIL ALINIR?''


Şekip Mosturoğlu, son iki buçuk yıldır, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) tüm kararlarını topladığını, tüm kararların oy birliğiyle alınmasını ve hiç karşı görüş olmamasını hayretle karşıladığını kaydetti.

Hukukun bir tartışma alanı olduğunu belirten Mosturoğlu, ''Dünyada görülmemiş şekilde, her kararda hemfikirler. Bu çok ilginç, Kulübümüzle ilgili, Tahkim Kurulu'na yaptığımız başvurularda, oy çokluğuyla aleyhimize çıkan kararlar da tamamen aslında lehimize çıkması gereken kararlar. Bir blok oy kullanma var. Bunlar incelenmesi ve irdelenmesi gereken konular, ancak kararları göremediğimiz için çarpıklık oluyor ve sürüyor'' dedi.

TFF'nin adım atması gereken taraf olduğunu söyleyen Şekip Mosturoğlu, ''Biz federasyonun atacağı adımlara bakacağız. Devre arasına henüz girmiştik ve Kulüpler Birliği toplantısının konusu hakem hatalarıydı. MHK'ya duyulan güven konusuydu. Federasyon başkanı ortak bir toplantıya davet edildi. Kulüplerin ortak iradesiyle bu karar alınmıştı. Daha biz yemeğin nerede yeneceğine karar veremedik. Beklediğimiz adımlardan biri bu'' şeklinde konuştu.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN