İşte Fener'in galibiyet formülü

Cumartesi 27.03.2010

Fotomaç gazetesi köşe yazarlarından Murat Zorlu yarın oynanacak zorlu derbiyi masaya yatırdı. Zorlu, yaptığı yorumla Fenerbahçe'nin nasıl oynaması gerektiğini açıkladı...

Okçu'nun maçı

Keita faktörü nedeniyle Özer'in yerine Vederson tercih edilmeli. F.Bahçe ilk yarıda gol yemezse, Güiza işi bitirir...

Galatasaray hücum yönü son derece etkili bir takım. Bu anlamda Mustafa Denizli dönemi Fenerbahçe'sinin Revivo, Rapaiç, Baliç, Andersson, Yusuf ve Ceyhun'lu takımını andırıyor. Ama bu tip kadrolar eğer erken gol bulamazlarsa, dakikalar geçtikçe işleri zorlaşır. Fenerbahçe eğer ilk yarım saati, hatta ilk yarıyı gol yemeden tamamlayabilirse ibre kesinlikle sarı-lacivertlilere döner. Rijkaard; Santos, Keita, Arda, Jo dörtlüsünü aynı anda kullanmak yerine, orta sahaya Elano'yu eklerse bu Fenerbahçe'nin işine gelmez. Çok hücumcuyla oynadıkları takdirde eğer aradıkları golü bulamazlarsa, diri Fenerbahçe orta sahasına göre çok daha çabuk oyundan düşeceklerdir. Ama bunun için Fenerbahçe'nin devreye 0-0 girmeyi mutlaka becermesi lazım.

F.BAHÇE SAMİ YEN'E BU PANKARTLA ÇIKACAK!

Erken gole engel olmalı

Özer,Mehmet Topuz, Alex ve Deivid gibi top kullanan isimlerin formsuzluğu düşünüldüğünde Fenerbahçe'nin kendi oyununu rakibine kabul ettirme şansı pek de fazla değil. O yüzden ilk amaç, rakibin erken gol bularak seyircisiyle bütünleşmesini engellemek olmalı. Daum'un sol tarafta formsuz Özer yerine Vederson'u kullanması doğru bir tercih olur. Hem Sabri-Keita kanadında defansif yönü zayıf Santos'a yardımcı olur hem de uzak mesafeli bir duran top golüyle bir anda skoru değiştirebilir. Emre'nin, forma giydiği takdirde erken bir sarı kart almaması da Fenerbahçe adına oldukça kritik. Emre hem gerektiği anlarda top saklayabilmesi, hem de takımın en etkili pres yapan ismi olduğu düşünüldüğünde cebinde bir kartla oynaması tüm etkinliğini yok edebilir. Fenerbahçe eğer bu maçı kazanacaksa bu Güiza'sız olmaz. Yapısı itibariyle tam onun istediği bir maç aslında. Kapalı defanslarla boğuşmak yerine, rakip defansın arkasına yapacağı koşularla gol bulabileceği bir karşılaşma onu bekliyor. Eğer erken skor dezavantajına düşülmezse Güiza mutlaka pozisyonlar bulacaktır.

En yeteneklisi Alex olacak
Ve son olarak da Alex. Maç ritmini kaybetmiş ve eski formundan uzaklaşmış olabilir. Eski Ali Sami Yen performanslarının son derece yetersiz olduğu da doğrudur. Ama ne olursa olsun sahaya çıkacak 22 kişi arasında; en yetenekli, en skora etki edebilecek insan olduğu unutulmamalı. Bir anda öyle bir Alex ortaya çıkabilir ki yapılan tüm analizler anlamsız kalabilir.


FENERBAHÇE'NİN UNUTULMAZ YABANCILARI

TUNCAY ŞANLI HAKKINDA ŞOK İDDİA!

FENERBAHÇELİLER VE GALATASARAYLILAR BU MAÇLARI UNUTAMIYOR

EFSANE FUTBOLCULARIN UNUTAMADIKLARI DERBİ KARŞILAŞMALARI
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN