Hüzün rekoru

Perşembe 20.05.2010

Her şey başkan Aziz Yıldırım'ın, Fenerbahçe için bir rekor olacak, "3 yıl üst üste şampiyonluk" sözü ile başladı. Daum geri getirildi. Ancak bu planda 'Kocaman' bir hata yapıldı

Bu öykü rekorlarla dolu bir sezonda şampiyonluğu son maçta kaybeden F.Bahçe'nin hazin hikayesidir. Kimilerine göre talihsizlik, kimilerine göre şanssızlık olarak görülen son maçtaki bu kayıp aslında hatalar zincirinin bir sonucu. Bu yazı dizisinde siz okuyucularımıza sezon başından beri F.Bahçe yönetiminin yaptığı yanlışlıklar zincirini anlatacağız. "Geliyorum" diyen ama "Futbolu çok iyi bildiğini iddia edenlerin" göremediği bu hatalar F.Bahçe'nin bir haftada iki kupa birden kaybetmesiyle sonuçlandı.

Daumcular ve Kocamancılar!
Sezon başında Aragones ile yollarını ayıran F.Bahçe yönetimi, "Eski sevgili" Daum'la sözleşme imzalayarak "denenmişi deneme" yanlışlığını yaptı. Sarı-lacivertli takımı çalıştırdığı 4 yıl önce son maçta Denizli karşısında şampiyonluğu veren Daum kulüpten apar topar kovulmuştu. Peki ne olmuştu da geçmiş dönemde sadece 1.4 milyon euro alan Daum, 3.5 milyon euro'ya geri alınmıştı? Neydi onu bu kadar değerli kılan? Bu soruların cevabı aslında başkan Aziz Yıldırım'ın, "3 yıl üst üste şampiyonluk sözü veriyorum" demecinde saklı! Kulübü, camiayı, Türkiye'yi iyi tanıyan, gelenek ve göreneklerimizi bizler kadar iyi bilen Daum, Süper Lig şampiyonluğu hedefi için biçilmiş bir kaftandı. Yeni hoca, yeni risk ve yeni sorunlar demekti. Başkan Yıldırım bu riski almadan, "kendisinin de kolayca idare edebileceği" Daum'la hiç düşünmeden sözleşme imzaladı. Teknik adamlığı kariyeri boyunca çalıştırdığı takımlarda oyuncuları tarafından sevilmeyen Daum'la birlikte Samandıra'ya sevgisizlik gelmişti. Yıldırım bu durumu bildiği için bir hamle daha yaparak Aykut Kocaman'ı sportif direktör olarak göreve getirdi. Ancak bu hamle Samandıra'daki huzursuzluğu bitireceğine daha da artırdı. Futbolcular, Daumcu- Kocamancı diye ikiye ayrılmış, her kafadan başka sesler çıkıyordu. Takımdaşlık havası tamamen kaybolmuş, dedikodu almış başını yürümüştü. Daum ve Kocaman bir güç savaşı içerisindeydi. İşte tam da o günlerde yaşanan bir olay durumun vahametini gözler önüne seriyor.

FLAŞ' HANGİ TAKIM KİMLE İLGİLENİYOR?-TIKLA

AVRUPALI'LARIN İLGİLENDİĞİ SÜPER LİG FUTBOLCULARI

İŞTE SÖZLEŞMESİ BİTEN FUTBOLCULAR-HEPSİ BELEŞ!

Ballı'nın yeri dolmadı
Dönemin idari menajeri Volkan Ballı ve antrenör Önder Özen, sezon başı planlamasını başkan Aziz Yıldırım'a götürüyor. Laf arasında kendilerinin göreve devam edip etmeyeceğini soruyorlar. Yıldırım, "İkiniz de görevinize devam edecekseniz. Çalışmanıza devam edin" cevabını veriyor. Ertesi gün Daum, antrenör Koch ve Aykut Kocaman, Samandıra Tesisleri'ne geliyor. Onu kapıda karşılamayan Ballı'ya fırça atıyor ve beraber çalışmak istemediklerini söylüyor. Hemen ardından tesislerin içindeki odalara yöneliyorlar. Samandıra'da teknik adam ve idari menajer için iki büyük oda var. Küçük odalarda ise futbolcular kalıyor. Daum iki büyük odayı kendisi ve yardımcısı Koch için istediğini söylüyor. Yıldırım, Daum'un bu önerisini kabul ediyor. Aykut Kocaman'a ise çalışma ofisi olarak küçük bir oda kalıyor. İşte ilk Daum-Kocaman problemi de bu noktada başlıyor. Volkan Ballı gibi gecesini gündüzüne katarak F.Bahçe için çalışan, futbol ve yönetim arasındaki köprüyü son derece iyi kuran, taraftarın sevgilisi bir idari menajerin görevine son verilmesi, Samandıra'da soğuk duş etkisi yaptı. Futbolcular sorunları anlatacak kimse bulamadı. "Soğuk" ve mesafeli tavırlarıyla bilinen Kocaman yaraya merhem
olamadı

Daum: Primlerinizi Aykut imzalamıyor
İsmini vermek istemeyen bir futbolcu o günleri şöyle anlatıyor: "Volkan ağabeyin gidişine hepimiz çok üzülmüştük. Arabamızla kaza yapsak, kız arkadaşımızla kavga etsek ona anlatabiliyorduk. Onunla aramızda abikardeş ilişkisi vardı. Bir gün iki antrenman arası bankada işimin olduğunu söyleyerek Aykut hocadan izin istedim. Bana, 'Senin işin futbol oynamak. Bir daha benim karşıma böyle saçma isteklerle gelme' cevabını verdi. Şok olmuştum. Takımda prim krizi yaşanıyordu. Konuyu Daum'a ilettik. O da primleri imzaladığını ancak Aykut'un imza atmadığı bizlere söyledi. O günden sonra kimse Aykut hocaya bir sıkıntısını iletmedi."

Kantarın Topuz'u kaçtı
Aziz Yıldırım'ın Alfred Hithcock'un dedektiflik romanlarını andıracak Mehmet Topuz transferi fayda sağlayacağına takım içi dengeleri alt üst etmişti. Beşiktaş formasını giyerek poz veren bir futbolcunun peşinden ısrarla koşulması ve çok yüksek bir maliyetle transfer edilmesi Samandıra Tesisleri'nde dedikodulara yol açtı. Taraftarlar, "Helal olsun Aziz başkana" derken, futbolcular onun bu paralara değmeyeceğini düşünüyordu. Topuz transferi spor kamuoyunu o günlerde çokça meşgul etti. Ancak Mehmet bir türlü takıma girecek form düzeyine ulaşamadı. Bu durum takım içindeki çatlak sesleri daha da artırdı. Herkesin ağzında yedek kulübesinden çıkamayan Mehmet'in aldığı inanılmaz para vardı. Kimi oyuncular, "Madem bu kadar para alıyor, takımı da Mehmet kurtarsın" diyordu. Bu durum tüm futbolcuların yüzde yüz performansla oynamasını büyük ölçüde engelledi. Ancak en büyük baş ağrısı Mehmet değildi.

Başkanın torpillisi Güiza

Daha çok para kazanan ve bir türlü topu üç direğin arasına sokamayan Güiza sadece takımın değil spor kamuoyunun ve taraftarın da şimşeklerini üzerine çekiyordu. 'Küçük Emrah' lakaplı İspanyol, çok önemli birinin korumasındaydı: Başkan Aziz Yıldırım... Daum'un zaman zaman kadroya almak istemediği Güiza, derdini Yıldırım'a anlatıyor ondan da Samandıra'ya talimat geliyordu. "Oy-na-ta-cak-sın kardeşim!"

Alex: Semih formda, onu oynat

F.Bahçe yönetimi, İspanya'nın gol kralı olarak alınan Güiza'nın oynamayarak piyasasının düşmesini istemiyordu. Formda olan Semih, nöbet ağacı olmuştu. Bir antrenman sırasında Daum'un yanına gelen kaptan Alex, "Hocam, görüyorsunuz ki Güiza gol atamıyor. Atamadıkça daha da bunalım içine giriyor. Onu birkaç hafta dinlendirseniz daha iyi olacak. Semih'i görüyorsunuz. Çok formda. Bu hafta ona şans vermenizi rica ediyorum" dedi. Daum'un cevabı kaptanı şoke etti: "Üzerinize vazife olmayan işlere karışmayın. Güiza iyi de olsa kötü de olsa bu takımda oynayacak." Bu sözleri duyan Semih iyice bunalıma girdi. Hemen ardından da menajerine talimat verdi, "Bana kulüp bul!"

SELÇUK YULA
İlk yanlış Aragones'ti

F.Bahçe'nin sezon sonundaki durumunu tartışmak, yargılamak, başarılı mı başarısız mı oldu neticesine varmak için biraz gerilere gitmek gerekir. Yani son Trabzonspor maçıyla bütün bir sezonu değerlendirmek durumunda olursak büyük yanlışa düşeriz. Ben biraz daha gerilere gitmek istiyorum. Aragones gelmeden önceki 5 yıllık periyota baktığımızda Fenerbahçe'nin 3 şampiyonluğu, 2 de ikinciliği var ki bunlar da son anda kaçan şampiyonluklar. Yani 5'te 5 de olabilirdi. İlk önce Aragones niye geldi? Onu sorgulamak lazım. Ve bu son saniyede kaçan şampiyonlukların birinde Fenerbahçe, tarihin en büyük başarılarından birini yaşamış ve Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynamış. Neyse tercihtir, gelmiştir. Gelen adam da İspanya'yı Avrupa Şampiyonu yapan adamdır. Ama kendisinden sonra gelen yeni teknik direktör Daum'a bıraktığı enkaz bir faciaydı. Ligi 4. bitirmiş, son yıllarda ilk defa Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyip Avrupa Ligi'nde top koşturmayı yeğleyen bir takımla Daum'u baş başa bıraktı.

Şanssızlık da peşini bırakmadı
Elbette buraya transferler gerekiyordu. Bence (maddiyatı beni ilgilendirmez) Mehmet Topuz ve Özer transferleri son derece yerinde transferlerdi. Çünkü oyunun iki yönünü de okuyan nadir futbolcular. Ama hem Fenerbahçe'nin hem de Daum'un şanssızlığı bu iki çocuğun da bütün sezonu sakat geçirmesi yönünde oldu. Aslında bir sezonu konuşmak için bunlar yetersiz sözler. Daha söyleyeceğim elbette çok şey olacak. Lige fırtına gibi giriş yapıldı, 8'de 8'lik bir sonuca ulaşıldı. Sonra bir düşüş yaşandı. Galatasaray maçından sonra Şükrü Saracoğlu'nun kapatılması, Kasımpaşa mağlubiyeti derken, son iki maçta herkesin isyan ettiği Güiza'nın Ankaragücü ve Trabzonspor'a attığı gollerle alınan
6 puanla devre lider kapatıldı.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA