"Fenerbahçe'de işim yarım kaldı"

Pazartesi 24.05.2010 14:57

Fenerbahçeli taraftarların unutamadığı teknik direktör Zico, Fenerbahçe'ye yeşil ışık yaktı. Fener'den neden ayrıldı? Geri döner mi? Türkiye'de başka bir takımda çalışır mı? İşte cevaplar...

Zaman gazetesi, Brezilyalı Teknik Adam'la özel ropörtaj yaptı. İşte o ropörtaj'dan öne çıkanlar:

Fenerbahçe'yi iki yıl çalıştıran ve gönüllerde taht kuran Zico ile Brezilya'da bir araya geldik. Sarı-lacivertli takımı ve İstanbul günlerini unutamayan Zico, bakın neler diyor?
Fenerbahçe'de çalıştığı dönemde takıma ivme kazandırdı. Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükselen F.Bahçe, yarı finalin kapısından döndü; ligde ise 100. yılında şampiyonluğa ulaştı. Her şeyden önemlisi çağdaş, göze hoş gelen, zevk veren futbol oynattı takımına. Ancak prensipleriyle kulüp arasında kalınca, prensiplerinden yana tavır aldı ve gitti.

Bunyodkor (Özbekistan), CSKA Moskova (Rusya) ve Olympiakos (Yunanistan) maceralarından sonra döndüğü ülkesinde Türklerden kopmadı. Hatta yeni dostlar edindi. Bu dostlarından Bayram Dağdeviren ve Mustafa Göktepe'nin aracı olmasıyla Zico Futbol Merkezi'nde bir araya geldik. Evet, 2006-2008 yılları arasında F.Bahçe'yi çalıştıran Zico'yla ülkesi Brezilya'da buluştuk.

-İstanbul'u özlüyor musunuz?

Orada iki yıl yaşadım. Çok güzel günlerdi. Halkın ilgisi, sempatisi, sevgisi çok güzeldi. Eşim, çocuklarım oraya alışmıştık. Özlüyorum İstanbul'u. Çünkü çok güzel hatıralarım var o şehirde.

-F.Bahçe tribünlerinin hâlâ 'I love you Zico' diye tezahürat yaptığını biliyor musunuz?

Ben de onları çok seviyordum. Ama futbolda olur böyle şeyler.

-'Türkiye'de işim yarım kaldı' şeklinde bir düşünceye kapılıyor musunuz hiç?

Tabii ki böyle düşünüyorum. Teknik direktör sıfatınızla çok ciddi planlar yapıyorsunuz. Başarınız arttıkça, daha büyük başarılar için planlar yapıyorsunuz. Çok ciddi hazırlıklar yapıyorsunuz. Adaptasyonunuzu tamamlamışsınız. Ama her zaman her şeye gücünüz yetmiyor. Hayat istediğiniz gibi gitmiyor. Planladığınız şeyleri gerçekleştiremiyorsunuz. Bu yüzden kesinlikle işim yarım kaldı diyorum. Bir sürü planım vardı, çoğunu tamamlayamadım.

-Yani devam etseydiniz...

Devam etseydik çok güzel olurdu. Çünkü başarılı olunca insanlardaki motivasyon artıyor. Herkes işine daha iyi sarılıyor. Bizim ekip de bu hâle gelmişti. Çok güzel neticelere ulaşacağımızdan şüphemiz yoktu...
-Bu planlarınızı gerçekleştirmek için bir gün F.Bahçe'ye döner misiniz? Ya da başka bir takıma gelir misiniz?

F.Bahçe'ye çok bağlandım. Kendimi F.Bahçe'nin adamı gibi görüyorum. Başka bir takıma gitmek nasıl olur bilemem. Ben böyleyim işte. Bağlandığım takımdan başkasında yapamam herhâlde. Türkiye'ye dönme ihtimalim olursa yine F.Bahçe'ye gitmek isterim.

-Türkiye'den ayrılırken size haksızlık yapıldı mı?

Kesinlikle hayır. Takım kalmamı istiyordu. Ancak yardımcılarımla ilgili problem vardı. Biraz da benim kararımla anlaşamadık. Çünkü ben tek başıma bir şey yapmadım. Ben yardımcılarımla çalışmıştım. Belki onlarla alakalı, onları da düşünerek bir karar aldım. Zor karardı ama bu kararı aldım. Doğru mu yaptım, yanlış mı yaptım bilemem. Ama sözleşmem bitene kadar bekledim. Profesyonel hayatta bu tür kararlar alınıyor.

-O zaman şöyle sorayım; pişman mısınız?

Hayır, değilim.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN