Fener'de Zico darbesi

Çarşamba 26.05.2010 00:00

'Fenerbahçe'de yeni teknik direktör kim olsun' anketi son yılların en büyük katılımıyla gerçekleşti ve ortaya inanılmaz sonuçlar çıktı.

Fotomac.com.tr'de yapılan dev ankette taraftarlar yaklaşık 300 bin oy kullandı. Şampiyonluğu son dakikalarda kaçıran sarı lacivertlilerde fatura Daum'a kesildi. Taraftarların tercihine sunulan Zico, Daum, Aykut Kocaman, Lucescu, Yılmaz Vural ve Scolari seçeneklerine Alman Hoca 3.sıradan girebildi.

Dev anketin en heyecan verici sonucu hiç kuşkusuz Zico'nun taraftarlar gözündeki bitmek bilmeyen değeriydi. Oyların büyük bölümünü (111 bin) alan Brezilyalı teknik adam "unutulamadığını" gösterdi.

Hem Türkiye'de hem Şampiyonlar Ligi'nde çok başarılı sonuçlar alan Zico, bilindiği gibi Başkan Aziz Yıldırm'la "kardeşinin antrenör olarak kalmaması" konusunda anlaşamamış ve gönderilmişti. Sempatik tavırları ve başarıları sarı lacivertli taraftarların, Zico'yu Fenerbahçe'nin başında görmek istemelerine yetiyor da artıyor bile...

Anketin en çok ilgi çeken sonuçlarından biri de Türk Sporseverlerin çok yakından tanıdığı Romen teknik adam Lucescu'nun 2. sırada çıkması (67 bin oy aldı).

Hem Galatasaray'ı, hem Beşiktaş'ı şampiyon yapan ama "iki kulübe de yaranamayan" Lucescu, Fenerli taraftarlarca da "kurtarıcı" olarak görülüyor. Shakhtar Donetsk gibi "sıradan Ukrayna'nın sıradan takımı"nı üst üste kendi liginde şampiyon yapan ve UEFA kupasını kazandıran Romen Hoca, Türkiye'de kendisine yöneltilen "futboldan anlamıyor" eleştirilerine de cevap vermiş oldu. Ve bu cevaba da inanmış olacaklar ki Fenerli taraftarlar Lucescu'yu da istiyorlar.

Avrupa'da zaten başarı için "fazla heveslenmememiz" gerektiğini, asıl amacının "Türkiye Ligi" olduğunu sezon başında açıklayan Daum, Türkiye'de de havlu atınca yerden yere vuruldu ancak oy da aldı. Nedeni de ; "yeni hoca takımı ve ülkeyi tanıyıncaya kadar 1 yıl daha kaybederiz, Daum hiç olmazsa her konuya hakim, futbolcuları ve Türkiye'yi tanıyor, kalmalı" mantığı (45 bin oy aldı).

Yılmaz Vural her zaman sempatiyle bakılan bir hoca. Lig boyunca da Daum'a yaptığı eleştirilerle de gündeme geldi. Hep büyük bir takımda çalışmak istediğini açık açık söyledi. Hatta Fener'in başına geçebilmek için her fırsatı değerlendirdi, her durumda dile getirdi. İşte bu "azimli çalışmaları" sempati yarattı ve Yılmaz Hoca, Aykut Kocaman'dan daha çok oy aldı (39 bin).

"Efsane Fenerbahçeli"
Aykut Kocaman kulüpte zaten "sportif direktör" olarak görevli. Ancak bilindiği gibi kendisi aynı zamanda çok başarılı bir teknik direktör. Onun da en büyük hayali Fenerbahçe'yi çalıştırmak. Ancak Kulüpte "takım elbiseyle oturan" Aykut Hoca'ya taraftarlar "eşofmanları giyme şansı" tanımadı, "sen böyle iyisin" dedi (17 bin).

Scolari seçeneği, çıkan bir kaç haber üzerine konmuştu. Çalıştırdığı milli takımlara "şov" yaptıran başarılı hoca, sarı lacivertli taraftarın gözüne girmeyi başaramadı ve sonuncu oldu (5 bin).

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA