Fener'den büyük hamle

Perşembe 27.05.2010 00:00

Fenerbahçe Kulübü Düzce Topuk Yaylası Tesisleri'nin temeli törenle atıldı.

Düzce ili Kaynaşlı İlçesi'ndeki Topuk Yaylası'na inşa edilecek tesisin temel atma törenine, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve çok sayıda yöneticinin yanı sıra Düzce Valisi Bülent Kılınç, Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram, kongre üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yapılan konuşmaların ardından, yetkililer birlikte platforma getirilen butonlara basarak tesisin temelini attı.

Temel atma töreninde yaptığı konuşmada şampiyonluğu kaçırdıkları için üzüntülü olduklarını ifade eden başkan Yıldırım, ''Ama şampiyonlukları her zaman kazanabiliriz. Böyle bir tesisin bugün açılışını yapmaktan gururluyuz ve onurluyuz. Çünkü bu tesis, ilkleri yapan Fenerbahçe Kulübü'nün Türk sporuna bir öncülüğü olacaktır. İnanıyorum ki diğer spor kulüplerimiz de bu tesisin aynısını Türkiyemizde yapacaktır'' diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü'nün bütün branşlardaki sporcularının sezon başı kamplarını Topuk Yaylası Tesisleri'nde gerçekleştireceğini bildiren Yıldırım, ''Artık futbol takımımız, basket takımımız veya diğer branşlardaki sporcularımız burada çalışacak ve burada çalıştıktan sonra Avrupa'ya gidip turnuvalara katılacak'' dedi.

''KONGRE ÜYELERİ ÜCRETSİZ FAYDALANABİLECEK''


Aziz Yıldırım, tesislerden sporcuların olmadığı zamanlarda kongre üyelerinin ücretsiz yararlanabileceğini açıkladı.

Tesisler için yapılan çalışmalara katkısı bulunanlara teşekkür eden Yıldırım, ''Bu tesislerden kongre üyelerimiz de faydalanacak. Sporcularımız kullanmadıkları zaman kongre üyeleri hiçbir ücret ödemeden kalabilecek ve buradan faydalanacaklardır. Fenerbahçe'ye hayırlı olsun diyorum. Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Bir Beşiktaşlı olarak söylemek istedikleri beni duygulandırdı. İnşallah temennisini sporcularımız yerine getirirler'' şeklinde konuştu.

VALİ KILINÇ: ''FENERBAHÇE ŞAMPİYON OLAMADI AMA...''


Düzce Valisi Kılınç ise ''Fenerbahçe bu sene belki ligde şampiyon olamadı, ama yapacağı bu tesisle, tesisleşmede inşallah Türkiye'de artık şampiyon olacak'' şeklindeki ifadelerle başladığı konuşmasında şöyle dedi:

''Düzcemizin 1350 rakımlı doğa harikası Topuk Yaylamızın seçilmesi bizleri gerçekten çok memnun etti. Uzun bir uğraş oldu, sıkıntılarımız oldu, arazinin tahsisi, yöredeki vatandaşların ikna edilmesi, inşaatın başlaması belki sıkıntılı oldu, ama neticede bugün temel atıyoruz. İnşallah en kısa sürede bu tesis bitecektir. Güzide kulübümüz Fenerbahçe'ye, Türk futboluna, milli takımımıza hizmet edecektir. Gelecekteki büyük başarılarda inşallah rol oynayacaktır. Düzce halkı burayı Fenerbahçe Kulübümüze verdi. Sizlerden bir beklentimiz var. İnşallah önümüzdeki dönemde Fenerbahçe Avrupa kupalarından birini kaldırır ve 'Biz topuk Yaylası'nda hazırlandık' der. Bunu sizlerden bekliyoruz.''
-TOPU YAYLASI TESİSLERİ-
Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Nihat Özbağı konuşmasında projeyle ilgili bilgiler verdi.
Ormanlarla çevrili yaylanın, 90 bin metre kare yüz ölçümlü göle baktığını, D100 kara yoluna ve çevre köylere yakınlığı ile oksijeni bol havasıyla projeleri için adeta biçilmiş bir kaftan olduğunu aktaran Özbağı, tesisin yaklaşık 155 bin metre kare alan üzerine kurulacağını kaydetti.
Kompleksteki sosyal tesisin 8100 metre kare alana inşa edileceğini bildiren Özbağı, tesiste 2 adet futbol sahasının yanı sıra, taze köy ürünlerinin satılacağı dükkanlar ile çocuk oyun alanları ve parkların bulunacağını ifade etti.

Tesisi yaparken temel prensiplerinin, mevcut doğa yapısını bozmadan doğanın parçası olan yapı elamanları kullanmak olduğunu anlatan Özbağı, bodrum katın betonarme, diğer katların da ahşap malzemeden inşa edileceğini kaydederek, ''Kullanacağımız malzeme, dünyanın gıpta ile bakacağı bir tesis inşa etmemize olanak sağlayacak. Yapı 5 yıldızlı otel konforu sağlayacak'' dedi.
2011 yılının haziran ayına kadar bitirilmesi planlanan tesislerde 80 oda ve 160 yatak kapasitesi bulunacak.

Özbağı konuşmasını, ''Topuk Yaylası, ülkemizin en büyük kulübü olan Fenerbahçe Kulübü'nün bu yatırımıyla çok daha verimli kullanılacaktır. Spor camiasına hayırlı olmasını diliyorum'' şeklinde tamamladı.

YILDIRIM GÖLÜN KENARINDA GEZİNTİ YAPTI

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, törenin ardından gazeteciler eşliğinde yaylada bulunan göletin etrafında gezinti yaparak, tesislerle ilgili yöneltilen soruları yanıtladı.

Göletin etrafına yapacakları koşu parkuruyla atletlerin de tesislerden en iyi şekilde faydalanabileceğini aktardı.

Fenerbahçe Kulübü, Topuk Yaylası Tesisleri'nin açılışı için İstanbul'dan Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri'nden 7 otobüs kaldırdı. 6'sı kongre üyelerini taşıyan otobüslerden birisinde de basın mensupları yer aldı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, futbol takımını taşıyan otobüste ise tesisin açılışına davet ettiği gazetecilerle birlikte seyahat etti.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA