Kocaman '1' imza

Çarşamba 30.06.2010

"Gözü kara bir insanımdır. Artık top benim ayağımda Ne kadar oynayabileceğimi de hep birlikte göreceğiz"... "Fenerbahçe'ye değer katacak, yerli ve yabancı birkaç isim alacağız. Tabii aramızdan ayrılanlar da olacak"...

* F.Bahçe'nin yeni hocası Aykut Kocaman, 1 yıllık imzayı attı. Birbirinden iddialı açıklamalarla taraftarlara mesaj gönderdi..
* Adeta gövde gösterisi şeklinde geçen törende, başkan Aziz Yıldırım'ın yanı sıra 8 yönetici de hazır bulundu...

AZiZ YILDIRIM

Aykut Kocaman yıllarca Fenerbahçe futbol takımına hizmet etmiş, şampiyonluklar yaşamış, iyi ve kötü günlerde beraber olmuş değerli bir sporcumuz, Fenerbahçe'nin evladıdır. Fenerbahçe'nin sportif direktörü olarak da görevine devam edecektir. Zaten 3 yıl sonra bütün sorumluluğu kendisine bırakacağımızı daha önce açıklamıştık. Kendisi, artık takımın da her türlü sorumluluğunu üstlenmiştir. Yönetim kurulu olarak titriyle ilgili söyleyeceği neyse kendisine yetkiyi verdik.

ONA İHTİYAÇ VAR
Kocaman'ın taraftar ve camia tarafından sevildiğini biliyoruz. Fenerbahçe tarihine baktığımızda 17 şampiyonlukta bir yerli hocanın şampiyonluğu var. Artık bizlerin de değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hem karakter olarak hem de bilgi anlamında Fenerbahçe'ye çok şey katacaktır. Güvenimiz sonsuz. İnşallah önümüzde Kocaman ile yeni bir çığır açılacak. Aykut Kocaman'ın kişiliğine Türk futbolunun ihtiyacı var.

YAŞANANLAR İÇİMİZİ ACITTI
* Daum, Avrupa'yı ikinci plana attığını söylemişti. Siz ne düşünüyorsunuz?'
Geçen sene olan hataların çoğu herkes tarafından çok iyi biliniyor zaten. Tekrar anlatmanın alemi yok. Kaçan şampiyonluk içimizi çok acıttı ve ağır izler bıraktı bizde. Fenerbahçe böyle şeyler yaşamaya layık bir kulüp değil. Geçen sene Boluspor ile yaptığımız bir hazırlık karşılaşması sonrası ben demiştim ki, "Yarıştığımız her kulvarda iddiamızı ortaya koymak zorundayız." Bunun tersini söyleyemem, bu kulüpte olan kimse de söyleyemez. Girdiğimiz her yarışmada kazanmaya adayız. Bunun için azami çabayı göstereceğiz.

* Neden bir yıllık sözleşme imzaladınız?
Fenerbahçe'nin koşulları göz önüne alındığında kulübün yeni yüzlere ihtiyacı olduğu ortada. Umarım ben de bunu tasarlayabileceğim günleri görürüm. Hayatımız Samandıra'da geçecek. Sözleşmem 1 yıllık ancak bir yere gitmek gibi düşüncem yok. Benim burada kalmam sözleşmelere bağlı değil. Çünkü ne para ne mukavele... Ben burada gönüllü oturuyorum. Onun için sözleşmenin süresi önemli değil. Fenerbahçe beni göndermediği sürece buradan ayrılmayı aklıma bile getirmem.

AYKUT KOCAMAN

Kendisinden beklentilerin çok büyük olduğunu ifade eden Aykut Kocaman, "Artık sözün bittiği yerdeyiz. Sayın başkana ve yönetim kuruluna bana verdikleri değerden dolayı teşekkür ediyorum. Umarım, beklentiler olumlu sonuçlar doğurur. Ben gözü kara bir insanımdır. Hiçbir zaman sözümü sakınmam ama bu durumda en çekindiğim şey mahcup olmaktır. Bu güvene layık olmak için çalışacağım" diye konuştu.

GERÇEK ORTAYA ÇIKAR
"Çok fazla konuşmayı sevmediğimi biliyorsunuz, sormak istediğiniz şeyleri açıklamaya hazırım" diyen Kocaman'ın ilk cümleleri şöyle oldu: Takımla ilgili belki son söyleyeceğim sözü, bundan sonra bütün açıklığıyla sizlere anlatmaya çalışacağım. Çok güzel bir söz var: 'Gerçeğin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır.' Yalanlar ya da benzeri şeylerle hayatımızı zindan etmenin taraftarı değilim. İçimizde kalması gereken şeylerin dışında, doğruyu söylemenin her zaman daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kendi hayatımı hep bu şekilde dizayn etmeye çalıştım. Takımda da aynı uygulamayı sürdürmeye çalışacağım. İçimizde kalması gerekenler ise elbette içimizde kalacak. Ancak hep açık ve net olacağız.

* Yönetimin yanı sıra Fenerbahçe kamuoyundan da size büyük destek var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Büyük bir sorumluluk üstlendim. Artık işim daha kapsamlı. Geçen sene sadece sportif direktördüm. Şimdi oyuncuların sorunları ile daha çok ilgileneceğim. Ben hep bardağın dolu tarafına bakarım. Bu anlayışımı devam ettireceğim. Bu destek, bizim için yıpratıcı olabileceği gibi, teşvik edici de olabilir. Ben bu tarafını alabileceğimi düşünüyorum. Tabii ki üzerimizde büyük bir baskı var ama bu baskıyı olumlu yönden alabilmek artık benim elimde. Top benim ayağımda. Topla ne kadar oynayabileceğimi bundan sonra göreceğiz.

* Ekibinizde neden yerli hocalar ön planda?
Başarılı yerli teknik direktörlerle çalışmak bizim adımıza tabii ki sevindirici. Teknik adamları nitelendirirken, yerli ve yabancı olarak sınırlandırmamak gerekiyor. Başarılı ve değer katan isimler önemli. Ben de Fenerbahçe'ye değer katmalıyım. Bunu başarabilirsem çok iyi olur. Bu anlamda Ertuğrul Sağlam'ı yürekten kutluyorum. Çünkü çok zor bir şeyi başardı. Ekibim uzun zamandır benimle beraber. Şu anda genişletmeyi düşünmüyorum. Ama ilerde ihtiyaçlar doğrultusunda olabilir.

DİĞER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN