Tam isabet

Pazar 01.08.2010

Fotomaç'ın Avrupa futbolunu yakından takip eden usta kalemleri, Senegalli santrforun sarı-lacivertli ekip için "aranan kan" olduğu görüşünde birleşti

FENER'İN ÖZLEDİĞİ SANTRFOR
Fenerbahçe oyun yapısı olarak PİRANA'lar gibi olmalı. Takım kısa, çabuk ve oyunu hızlı oynayan isimlerden kurulmalı. Rakip kaleye gitme süresi 9 saniyeyi geçmemeli. Golleri 4 pas ve altında atmalı. Savunmada 2 uzun stoper ve 1 uzun ön libero rakiplerin duran topları için şart. Bunun dışındaki futbolcuların, bu kadar hızlı oyun için 1.75 üzerinde olmaması gerekli.

Böyle bir takıma da topu önde tutacak, maçların yüzde 40'ından fazlasında gol atabilmiş, takımının ilk 11'inde maçların en az yüzde 80'inde yer almış, Fener sıkışık savunmalara karşı oynayacağı için özellikle iç sahada daha çok gol atmış, gol atma zamanı olarak ilk yarı-2. yarı farkı gözetmeksizin gol atan, yani rakibin diri dakikalarında bile fileleri sarsan, fazla sakatlık sorunu yaşamamış bir santrfor lazım. Mamadou Niang, bu anlamda tam isabettir. Doğru bir transferdir. Fenerbahçe'ye çok faydalı olacağına inanıyorum. Üstelik sağda oynayacak olan Dia'nın da hemşehrisi ve uyum sorunu da yaşamaz.
DR. GÜRKAN KUBİLAY

YAKALADI MI AFFETMEZ
Aykut Kocaman, Fenerbahçe'nin son beş yıldaki durağan oyundan çıkıp, sahada tempolu ve agresif oynayabilmesi için futbolcu seçiyor. Bu nedenle listelerine aldıkları santrforların hemen hepsi önde basan, rakibi rahatsız eden, hareketli ve kuvvetli. Çok atan yerine, çok mücadele eden öncelikli. Asamoah Gyan ve Gomis bu özelliklere sahip isimlerdi. Mamadou Niang ise onların bir kademe üstü. Fizik gücünü etkili kullanıyor, gol vuruşları da temiz. Ama baskılı oynamaz. Niang, Semih'in daha atletik olanı. Yönetim doğru adrese gitmiş. GÜRCAN BİLGİÇ

DİDİER DROGBA'NIN UCUZ OLANI
Başlığa bakıp da "Fener çok para verdi" demek istediğimi düşünmeyin. 10-12 milyon euro civarında paralardan bahsediliyor. Eder. Tek dezavantajı 30 yaşını devirmiş olması. Ancak fizik kondisyonundan hiçbir şey kaybetmiş değil. Marsilya'nın uzun yıllar sonra gelen şampiyonluğunda muazzam katkı sağladı. En çok golü o attı, kaleyi bulan en çok şutu o çekti, en fazla faul ona yapıldı, sakatlanmadı. Hep oynadı, hep attı, hep attırdı. Çabuk, kuvvetli, mücadeleci, teknik. Yerden de havadan da etkili.
BARIŞ ERTÜL
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN