Web Sürümüne Geç

  Rüzgarın kızı

  Pazar 02.08.2010

  Avrupa şampiyonu Nevin'in annesi de eski bir atlet. Küçükken bile hızlı olan kızına, "Arap kısrağım" diyormuş. F.Bahçe'nin sporcusu olan Nevin ailesinden hep destek görmüş

  KÜÇÜKKEN BİLE HIZLI
  Barcelona'da düzenlenen 20. Avrupa Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide 12.63'lük Türkiye rekoru derecesiyle altın madalya kazanan Nevin Yanıt ilginç hayat öyküsüyle de dikkat çekiyor. 16 Şubat 1986'da doğan Semra ve Nazım Yanıt çiftinin kızları Mersin'de başlayan hayatında Barcelona'da zirveye çıktı. Semra hanım, küçükken bile hızlı olan Nevin'e "Arap kısrağım" diyormuş.

  AİLENİN ETKİSİ VAR
  Kendisi de lise döneminde 100, 200 ve 1500 metrede koşan anne Semra hanım, Nevin'in spora olan ilgisinde ailenin rolünün önemli olduğunu söylüyor. Çünkü babası Nazım bey de eski bir futbolcu. Yıllarca Tarsus İdmanyurdu'nda forma giymiş. Nevin, gün gelmiş toprak pistlerde idman yapmış, gün olmuş atletizmden kopma noktasına gelmiş. Ancak aile desteği onu atletizme bağlamış.

  YARIŞLARA GELMEYİN
  Nevin Yanıt, atletizme ilk kez ilköğretim okulu 5. sınıfta başlamış. 12 yaşında ortaokullararası 100 metrede birinci olan şampiyon sporcu, heyecanlandığı gerekçesiyle yarışlarına anne ve babasını çağırmıyormuş. Nevin Yanıt'ın 8 yıl antrenörlüğünü yapan Cüneyt Yüksel ise eski bir atlet. Genç yaşında sakatlanıp faal sporculuğu bırakınca beden eğitimi öğretmeni olmuş.

  SİTEDE BAYRAM
  Barcelona'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide altın madalya kazanan Nevin Yanıt'ın, Mersin'de yaşayan ailesi sevinç yaşıyor. Aile üyeleri yaşadıkları sitede coşkulu bir bayram havası olduğunu ifade ettiler.

  12.50'YE KADAR İNER
  Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, 20. Avrupa Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide 12.63'lük derecesiyle altın madalya alan Nevin Yanıt için "Müthiş bir derece. 2012'ye kadar 12.50'ye inecektir" değerlendirmesini yaptı.

  YILDIRIM KUTLAMA
  Fenerbahçe'nin sporcusu olması nedeniyle Nevin Yanıt'ı ilk kutlayan başkan Aziz Yıldırım oldu. Nevin'in karşılanması için yönetime talimat veren Yıldırım, ayrıca şampiyon sporcunun direkt olarak Kalamış'taki kulüp binasına getirilmesini istedi.

  ARTIK ÖNEM VERİLSİN

  Nevin Yanıt'ın babası Nazım Yanıt (52) yıllar sonra gelen büyük başarının önemli mesajlar taşıdığını söyledi. Yanıt, "Avrupa şampiyonu olmanın gururunu yaşıyoruz. Ancak ülkemizde artık atletizme önem verilsin. Her şey sadece futbol değil" dedi.
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN