Radikal değişiklik zamanı

Perşembe 05.08.2010 17:20

Fenerbahçe’yi radikal değişiklikler kurtarır...Aziz Yıldırım çıkıp da ‘istifa ediyorum’ demez! Gazeteleri okuyup, insanların kendisine gösterdiği tepkiye de karşılık vermez. Kendisini ‘F.Bahçe’nin üzerinde gören’ Yıldırım’ın, “Ben olmasam F.Bahçe batar” diyeceği bir basın toplantısı yapması da muhtemel.

Suçlu kim mi?.. Aziz Yıldırım değil, futbolcular değil, basın değil, Aykut Kocaman hiç değil! Aziz Yıldırım'ı F.Bahçe'nin başında tutan kongre üyeleri de değil...En az onlar da Aziz Yıldırım kadar suçlu olmadıklarını sanıyorlar.

Madem bu gemi "şimdilik" böyle yürüyecek, o zaman "testi iyice kırılmadan" neler yapılabilir onu düşünmek lazım.

Önce gideceklerden başlarsak, Babacan, Önder Turacı, Bekir, Cristian, Deivid ve Güiza. Bana kalırsa asıl radikal değişiklik; Lugano, Bilica, A.Santos, Alex ve Semih satılırsa gerçekleşir.

İlk değişiklikler yapılırsa F.Bahçe bu sezonu kurtarır, şampiyonluğa bile oynayabilir. İkinci değişiklik yapılırsa F.Bahçe bu sezonu kaybeder, hatta belki gelecek sezon bile F.Bahçe sallanır ama gelecek 10 yıla F.Bahçe damgasını vurur. Tabii doğru ve akılcı transferler yaparak.

Trabzon ve Young Boys hezimetlerinden sonra F.Bahçe'nin kendine çeki düzen vermesi için radikal değişikliğe gitmesi gerekiyor. Kaleci Volkan'ın F.Bahçe'de ipleri eline alması zamanı gelmiştir. Kaptanlığın kesinlikle Volkan'a geçmesi gerekiyor Volkan'a birisi milli takım seviyesinde, ikincisi genç iki yedek kaleci ivedilikle gerekiyor. A.Gücü ile sıkıntılar yaşayan Serkan Kırıntılı ile F.Bahçe'nin alt yapısından yetişen Karşıyakalı Necati iyi alternatifler olur.

Sağ bek de Gökhan Gönül'ün etkinliği artırılmalı, artık küçük kardeş modundan çıkarılmalı, takımın abisi konumuna getirilmeli. Lugano ve Bilica'dan bir an önce kurtulmak zorunlu. Onların yerine Arjantinli Caruzza ile Sırp Subotic hiç fena durmaz. Subotic, uzun boyuyla hava toplarında etkili olur. Caruzza ise onun indirdiği topları orta sahadan çok iyi çıkarır.

Ön liberodaki ikili ise Rolfes ve Banega olabilir. Rolfes yine güçlü fiziği ile rakip forvetlere korku verirken, Banega'da kene gibi futboluyla kaptığı topları çok iyi oyuna sokarak, F.Bahçe'yi rahatlatır, Rolfes ve Subotic, F.Bahçe'nin boy ortalamasını yükseltip hava toplarındaki etkinliğini artırır. Banega ile Caruzza ise Sarı-Lacivertli takımın defanstan top çıkaramama hastalığına son verebilirler.

Geriden bu kadar iyi top çıkarılacağı için F.Bahçe'nin ön tarafındaki sorunda aza indirgenmiş olur. Alex'in formasını Emre alır ve F.Bahçe'nin maestrosu olur. Sağında Kazım solunda ise Stoch ile F.Bahçe ısıran bir takım yaratır. Forvette ise Barrios, F.Bahçe'nin aradığı santrfor, geri kalan tüm isimler eline su dökemez. Ama van Wolfswinkel (Utrecht) ve Helmes (Leverkusen) de Barrios alınamazsa düşünülecek isimler olabilir.

Tabii bunların yanında bir de Nuri, Serdar, Hamit ve Eren gerçeği var. F.Bahçe 4'ünü birden alsa 4 köşe olur ama 4'ünden ikisini bile alsa özellikle Serdar Taşçı ve Eren Derdiyok'u diğer mevkilere daha ısıran ve daha çok mesafe kaydeden oyuncuları ekleyebilir.

İDEAL KADRO
Volkan
Gökhan, Caruzza (Boca), Subotic (Dortmund), Fathi (S.Moskova)
Rolfes (Leverkusen), Banega (Valencia)
Kazım, Emre, Stoch
Barrios (Dortmund)

YEDEK TAKIM
Serkan (A.Gücü), Necati (K.Yaka)
Yasin (Dortmund), Barış (Kasımpaşa), İlhan, U.Boral
Selçuk, Zeki (İBB)
Özer, M.Topuz, Dia
Deniz (B.Münih), Tevfik (İBB)

fotomac.com.tr

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN