Web Sürümüne Geç

Bir şey veremez

Pazartesi 17.08.2010

Kocaman ne yaptığını bilmiyor. Yalakaların gazına gelip Alex'i gözden çıkarıyor. Rijkaard artist. Schuster’e zaman lazım. Şenol Güneş avantajlı Trabzon kenarda 1-0 önde.

SORU-Yong Boys maçlarında çok eleştirilen Fenerbahçe ligde Antalya karşısında bambaşka bir görüntü sergiledi ve farklı kazandı. Fenerbahçe bu kadar kısa sürede gerçekten önemli bir aşama mı kaydetti, yoksa 4-0'lık skor aldatıcı mı?

SELÇUK YULA-Doğrudur, Young Boys maçlarından sonra büyük bir karamsarlık yaşanmaya başladı. Hatta taraftarlar arasında "Bu takımdan bir şey olmaz. Antalya maçını kazanmak mümkün değil. Şampiyon olamayız" gibi laflar söylenmeye başlandı. Beni takip edenler iyi bilir, hep şunu savunurum, ligde şampiyonluğu son saniyede kaçıran, kupada şampiyonluğu son anda kaçıran takım kötü takım olamaz.

FENER İYİ TAKIM
Sakatlar düzelip iyi 11 kurulunca F.Bahçe 8'de 8 yapıp Trabzon maçına geldi, o maçı da kazanacakken berabere kaldı, şampiyonluğu kaçırdı. Şimdi Antalya maçına bakıyorum, Trabzon derbisinin kadrosunun aynısı. Bir tek Özer'in yerine Stoch oynuyor. Güiza vardı, Semih kadrodaydı, oynamıştı. Yani bugün öve öve bitirilemeyen takım geçen seneki takım. Burada değişen ne? Lugano'nun, Mehmet Topuz'un, Gökhan Gönül'ün takıma girmesi. Antalyaspor maçının en iyilerine bakın, Semih, Alex'le beraber Gökhan Gönül ve Lugano, sonra da Mehmet Topuz. Demek ki savımız doğruymuş, bu takım iyi takım, yeter ki sakatlıklar olmasın.

* * *

SEMİH'İN GOLÜ TESADÜF
AYHAN AKBİN-Bu arada Semih'in attığı ilk gol tamamen tesadüf. Kötü vurdu gol oldu ama attığı ikinci gol birinci sınıftı. Alex'in golü ise olağanüstü bir goldü.

TURGAY DEMİR- Aykut Kocaman'ın Fener'e, Rijkaard'ın G.Saray'a herhangi bir katkı yapacağına inanmıyorum. Bir defa Aykut Kocaman ne yaptığını bilmiyor. Alex gibi bir oyuncuyu bazı "yalakaların" gazına gelerek gözden çıkarıp sözüm ona fiyaka yapıyor ama daha ilk lig maçında fiyakası yine bizzat Alex tarafından bozuluyor. Dolayısıyla Kocaman'ın, Aykut Kocaman yakalakaları dışında kimseyi memnun edeceğini düşünmüyorum. Rijkaard'a gelince, tek kelimeyle artistlik yapıyor. Belgrad maçında "Zaman çalamadık" dediği gün benim için bitti. G.Saray'ın hocası olmadığını kanıtladı. Geçen sezon idealist bir teknik adam olduğunu düşünüyordum, zaman tanıdık ama artık gerçek anlaşıldı.

* * *

SEZONU BİTİREMEZ
Belgrad maçında yaptıkları yetmedi, ilk lig mağlubiyetini de milli maça bağladı. Saha kenarında temsilci, gözlemci kovalıyor.
Uzun boylu yakışıklı bir artist olarak hatırlayacğız onu. Sezonu tamamlayamaz. Tamamlarsa G.Saray'a yazık olur.

AYHAN AKBİN- Turgay'a kesinlikle katılmıyorum. Bence Rijkaard çok kilolu, ona asla yakışıklı denilemez.
TURGAY DEMİR- Ben 'Ayhan kadar yakışıklı' demedim zaten. Normal yakışıklı demek istedim.
Schuster'e gelirsek, onu henüz tanımıyoruz. Onun için böyle iddialı laflar edemeyiz, beklemek zorundayız. Doğruları var, yanlışları var. Henüz onu daha ciddi rakipler karşısında görmedik. Şenol Güneş'i bu teknik adamlar arasında en avantajlı olarak görüyorum. Tevazu sahibi, tecrübe sahibi. Futbolcuları tarafından sevilip sayılıyor. Şu anda Trabzon, kenarda 1-0 önde.

* * *

ALEX GİTSİN DİYENLER GUTİ'Yİ ALKIŞLIYOR!
SORU- Son dönemde adeta bir Alex karşıtı kampanya başlatıldı. Buna ne diyeceksiniz?

SELÇUK YULA- Dikkat ediyorum, Alex gitsin diye kampanya başlatanlar Guti'yi çılgınca alkışlıyor. Guti'nin Bobo'ya yaptığı asisti Alex her maçta 10 kere yapıyor.

TURGAY DEMİR- Alex'le kavga eden, Alex'i tanımayan, Alex'i tartışan ya Allah'tan korkmuyordur ya kuldan utanmıyordur ya da son 6 yılda hiç Fener'i izlememiştir.

AYHAN AKBİN- Ben futbolda üç kişiye hayran oldum. Biri Maradona, biri Hagi (yalnızca futbolculuğu, antrenörlüğü rezaletti) diğeri de Alex.

* * *

SEZGİN 'FUTBOLDAN ANLAMAZ
SORU- G.Saray'da artık Haldun Üstünel yok. Transferleri Adnan Sezgin bitiriyor. Sezgin hatalı transferler mi yaptı?
AKBİN- Ben transferleri Adnan Sezgin'in yaptığına inanmıyorum. Çünkü o futbolcudan anlamaz, futbol konuşmayı sevmez. Onun en yakın arkadaşı benim. Aynı takımda top oynadık. Futbola kafasını yormaz ama idari işleri gerçekten iyi bilir. Alınacak futbolcuların pazarlığını iyi yapar; eli sıkıdır, kulübün menfaatlerini korur. Ama futbolcuları seçip kendi inisiyatifiyle alamadığı gibi istemediği bir futbolcuyu da kulüpten gönderemez. Ancak Adnan Polat ona yetki verip "Git şu oyuncunun pazarlığını yap" derse gider alır.

SORU-
G.Saray Cevat hocayla şampiyon olurken perde arkasında Sezgin'in olduğu söyleniyordu?

AKBİN- Söyledim, Adnan Sezgin futbol konuşmayı sevmez. 20 yaşındayken de sevmezdi, İstanbulspor'un başkanıyken de. Adnan "Bu futbolcu iyi, bu futbolcu kötü. Bunu alalım, bize faydalı olur" demez. Oyuncuların mevkilerine göre ne gibi görevleri olduğunu bilmez. Ama Cevat hocaya bir şeyler söylemiş olabilir. Zaten o ancak Cevat'a konuşur. Çünkü o güçsüzdü. Zaten onu da gönderdiler.
Kamuoyu yanlış biliyor. Adım gibi eminim, Sezgin'in transferlerde hiçbir dahli yoktur. Herkes bunu bilsin ve onu rahat bıraksın. Adnan Sezgin orada bir profesyonel; ne iş verirlerse onu yapar.

* * *

ACİLEN TRANSFER GEREKİYOR
DEMİR- Adnan Sezgin'i resmen sinek ikili yaptın.
AKBİN- Resmi mesmi yok, gerçek bu.

SORU-
Peki G.Saray'da işlerin düzelmesi için ne yapılmalı?
AKBİN- G.Saray transfer sezonu bitmeden takıma ciddi katkı yapacak oyuncular almalı.

SORU- Sezonun daha ilk maçında Rijkaard'ın bu kadar gergin olmasını neye bağlıyorsunuz?

AKBİN- Rijkaard panikte. Kariyerinden her geçen gün bir şeyler gidiyor. Geçen yıl şampiyon olamadı, bu yıl da olamazsa Rijkaard kategori düşecek.

DEMİR- Onun kategorisi zaten düşük.

AKBİN- Frank Rijkaard eldeki kadroyu bile kullanamıyor. Bu şartlarda Mehmet Batdal veya Baros'la başlamaması inanılacak gibi değildi. Sıradan bir teknik direktör bile bunu yapabilirdi. Olan Emre Çolak'a oldu. O daha çok genç. Galatasaray seviyesinde bir oyuncu değil. Üstelik de Rijkaard onu en etkisiz olacağı yerde oynattı. Emre Çolak oyunda olduğu sürede çok etkisizdi. Neredeyse G.Saray bir kişi eksikti. Eğer G.Saray'ın kadrosu buysa, şampiyonluğa oynayanlar arasında ilk hafta itibariyle G.Saray arkalarda yer alır.

* * *

HERKES BEŞİKTAŞ'I SEYREDECEK
SORU-Guti'li, Quaresma'lı Beşiktaş, 10 kişilik Buca karşısında pozisyona girmekte zorlandı. Bunu olumsuz bir sinyal olarak mı algılamalıyız?

TURGAY DEMİR- Beşiktaş'ın, Fener'in ya da G.Saray'ın ilk maçtaki futbollarını olumlu ya da olumsuz yönde çok abartmamak gerekir. Büyük takımlar lige adapte olmakta bazen zorlanabilirler.
Burada önemli olan kadro kalitesini artıran Beşiktaş'ın kötü gününde bile oyunu kontrol etmesi, maçı taşıması, tutması ve istediği skoru almasıdır. Guti ve Quaresma gerçek birer yıldız. Beşiktaş onlarla halka açılıyor! Geçen sezon sadece Beşiktaşlılar'ın izlediği takımı bu sezon Fenerlisi de G.Saraylısı da keyifle izleyecektir. Özellikle Quaresma her an her şeyi yapabilir. Benim şu anda en beğendiğim iki takım Trabzon ve Beşiktaş.

SORU-Helsinki maçı ne olur?
TURGAY DEMİR- Beşiktaş bir şekilde ilk maçta avantajlı skor alıp rövanşta turu geçecektir.

* * *

TRABZON LİVERPOOL'U YENER
SORU- Trabzon'da herkes Liverpool maçı için iddialı konuşuyor. Trabzonspor'un İngiliz devi karşısında şansı ne?

TURGAY DEMİR- Bu ülke futbolunda şerefli beraberliklerin, şerefli yenilgilerin olduğu yıllarda Trabzon, dönemin devi Liverpool'u Cemil'in golüyle yıkmış ve bize inanılmaz bir gurur yaşatmıştı. Ben yavaş yavaş o ruhun geri geldiğini görüyorum Trabzon'da. Liverpool'a elense bile iki maçtan birinde yine bizi galibiyetle gururlandıracaklarına inanıyorum.

HAKKI YALÇIN- Ligin en renkli iki takımı şimdilik Beşiktaş ve Trabzon gibi görünüyor. Beşiktaş'ın Buca karşısındaki halini beğenmedim. Quaresma, Guti ve genç Necip diğerlerinden farklı.
Ama bunlara rağmen Beşiktaş'ta kolay yenilebilecek bir takım havası var. Renkli ambalaj, takım olmaya yetmez. Trabzonspor'da Teofilo öne çıkıyor. Yattara'nın sonuca yönelik varyeteleri de, takım kazandıkça alkışlanır. Diğerlerinden bir adım önde bir Trabzonspor var.

* * *

PAOK ANTALYA GİBİ 'BUYRUN BİZİ YENİN' DEMEZ
HAKKI YALÇIN- Fenerbahçe'nin Antalya karşısında ilk yarıda oynadığı futbol olumlu. Taşlar yerine oturtulduğu zaman, yanlışlar da ortaya çıkıyor. Fenerbahçe'nin doğruları görebilecek ve komplekslerini aşabilecek bir teknik adam sorunu var. Alex bu takımda oynar ve oynayacaktır.
Alex'i dışlamayı düşünmek, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne mal oldu. Kocaman, Alex'i saha kenarına almak gibi bir eylemi, geçen sezonun ortasında düşünebilirdi. Bunu yapması için, Alex'ten daha iyi bir 10 numara bulmalıydı.

TAKIM DÜZLÜĞE ÇIKAR
Aykut Kocaman başkalarından akıl ve destek almak yerine, Fenerbahçe'nin gerçeklerine göz atarsa bu takımı düzlüğe çıkarır. Abartılı övgülere yenik düşmeden, PAOK maçına bakmak gerek. Çünkü hiçbir rakip, Antalya gibi "buyurun bizi yenin" anlayışında bir futbol oynamaz. PAOK karşısında, Young Boys maçlarında izlediğimiz Fenerbahçe'yi bulmayız. Niang'ın oynamasının artısı da olur, eksisi de. Ama Gökhan Gönül ve Lugano'nun savunmayı sağlamlaştıracağına şüphem yok. Ben turu ortada görüyorum.

* * *

G.SARAY GEÇEN YILI MUMLA ARAR
SORU- G.Saray'da sorun ne? Rijkaard mı yetersiz, kadro mu? Yoksa transferde geciktiği için yönetim mi hatalı?

HAKKI YALÇIN- Galatasaray'ın düşüşünün kilit noktası kaleci Mondragon'un gidişidir. En güvenilmez kaleciler Galatasaray'da. Buna karşılık, Keita gibi birini satmakla gurur duyan bir yönetim de Galatasaray'da Ali Turan'ı kim bulduysa ve böyle bir adamı kim kaçırdıysa, bu transfere aracılık yapanın, Galatasaray'la ilişkisi kesilmeli.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN