Alex neden Türk olamadı?

Cuma 15.04.2011 12:00
Fenerbahçe'nin kaptanı Alex de Souza, twitterde hayranlarının sorularını yanıtlarken "Türk vatandaşı olmak istediğini açıkladı. Yıldız futbolcu bugün bunun imkansız olduğunu bildiğini söylerken takipçisine Başkan Aziz Yıldırım'ı adres gösterip, 'O'na söyleyin' dedi.

Bu arada Alex'e Fenerbahçe yönetimin daha önce en az iki kez Türk olmasını önerdiği ve Brezilyalı oyuncunun ise bunu geri çevirdiği biliniyor. Alex'in burada imkansız dediği söz ise Türk Milli Takımında oynayabilmesi. Alex, yıllar önce kendisini milli takıma almayan Dunga'ya, 'Beni Brezilya Milli Takımına almazsa ben de Türkiye için oynarım' diye rest çekmişti. Alex'in yıllardır Türk olmamasının altında ise her an Brezilya Milli Takımına dönme aşkı yatıyor.

Bir de Kaka ve takım arkadaşı Cristian gibi koyu Hıristiyan sporcuların üyesi olduğu 'Hz. İsa'nın askerleri' tarikatının üyesi olan Alex'in tarikat önderlerinin izin vermemesi nedeniyle Türk olmadığı dedikoduları da yıllardır dolanır. Tarikat üyelerinden Kaka, 'Futbolu bıraktıktan sonra rahip olmak istediğini' belirterek ne kadar koyu katolik olduğunu kanıtlamıştı.

"Ben mesleğimi gerektiği gibi yerine getirmeliyim, yoksa tanrı beni cezalandırır" diye düşünüp hayatlarını ev, antrenman, maç arasında geçiriyorlar. Son lafları hep "Tanrı'yla beraber ol" oluyor. İnançlarına göre ibadet ediyorlar ama zikir gibi bir ritüelleri bulunmuyor. Fenerbahçe'de forma giyen Alex'in dışında, Aurelio ve Nobre de bu tarikatın üyeleri. Türkiye'de örnek sporcu olarak gösterilen Alex'in gece hayatından uzak durmasının, içki içmemesinin altında da tarikatın emirleri yatıyor.

Bu tarikatın Vatikan'daki aşırı muhafazakar Opus Dei tarikatıyla bağlantılı olduğu da bilinir. ABD'nin eski Başkanı George Bush da Opus Dei üyesidir.
Etiketler Alex de Souza
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN