2.Bosman vakası

Cuma 02.09.2011

Liege Barosu Başkanı Gothot, Dupont'la yaptığı görüşmenin detaylarını aktardı... Gothot: Dupont bana 'Bosman'dan sonraki ikinci büyük davam bu' dedi. O işini iyi bilir...

F.Bahçe, futbol takımının Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesini sağlayan UEFA'ya CAS'ta 100 milyon euro'luk bir dava açmaya hazırlanıyor. Sarı-lacivertlileri bu davada savunacak kişi ise Bosman Davası'nın ünlü avukatı Jean Louis Dupont. Peki, Fenerbahçe'nin bu davayı kazanma şansı var mı? Dupont, bu konuda açıklama yapmıyor. Sportaktik.com, Dupont'un 2010'a kadar Liege barosunda yöneticiliğini yapan Stephane Gothot'a ulaşıp görüşlerini aldı.

Daha fazla konuşamam
Liege Barosu'nun başkanı olan Gothot, ofisini Barcelona'ya taşıyan Dupont'la görüştüğünü belirterek, "Bana Bosman Davası'ndan sonra ikinci büyük dava üzerinde çalıştığını söyledi. UEFA'daki taşları yerinden oynatacak. Dupont bu davayı kabul ettiyse mutlaka kazanma ihtimalini görmüştür. Görüşmemizin detaylarını daha fazla açıklamayacağım" diye konuştu. Dupont'un, davayı kazanması halinde Fener'den 20 milyon euro alacağı öne sürülmüştü.

Bosman Davası nedir?
Belçika futbolcu Jean-Mare Bosman, 1990'da Lille'le sözleşmesi bitince Dunkerque ile anlaştı. Kulübü bonservisinde indirim sözü vermişti. Ancak Lille sözünü tutmadı. Lille'i Avrupa Adalet Divanı'na şikayet eden Bosman, 5 yıl süren dava sonunda bedelsiz başka takıma transfer hakkı kazandı. Bu dava, futbolculara sözleşmeleri bittiğinde başka takımlara bedelsiz geçiş hakkı kazandırdı.

Alternatif lig projesi elini güçlendiriyor
Dupont'un CAS'ta Fenerbahçe davasını kabul etmesindeki en önemli noktalardan birisi de Şampiyonlar Ligi'ne karşı alternatif bir organizasyonun kurulmak istenmesi çabaları. Real Madrid, Barcelona ve Milan'ın başını çektiği bu organizasyon, UEFA'nın pek çok kararını beğenmiyor ve yeni bir oluşuma gitmek istiyor. Fenerbahçe'ye, "Ben bu Şampiyonlar Ligi'ni oynatmam" diye teminat verdiği bile konuşulan Dupont, davayı milat olarak görüyor.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN