Özdemir: "Şoka girdik"

Çarşamba 01.02.2012 00:00

Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın istifasının kendilerinde şok etkisi yarattığını belirterek, ''Aydınlar'ın istifa haberini aldığımızdan beri şoka girdik'' dedi.

Nihat Özdemir'in CNBC-E televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamalar, sarı-lacivertli kulübün resmi internet sitesinde de yer aldı.

TFF Başkanı Aydınlar'ın istifasını değerlendirirken, ortaya çıkan durumun hem Fenerbahçe, hem Türk futbolu adına çok üzüntü verici olduğunu belirten Özdemir, şöyle devam etti:

''Dün akşamdan beri, Sayın Mehmet Ali Aydınlar'ın istifa haberini aldığımızdan beri şoka girdik. Bu şok, Türk sporu ve Fenerbahçe ile ilgili üzüntülerimizi daha da arttırdı. İşin başından beri, Fenerbahçe yönetimi olarak hata yapmadan bu kötü süreçten nasıl çıkacağımızın hep hesabını yaptık. Dünkü olay çok düşündürücü. Daha da nereye gideceği belli olmayan bir sürece girdik. Bu kritik günlerde federasyon başkanı yok, yönetimi yok. 27 Şubat'a kadar da önümüzde süre var. O zamana kadar Sayın Hüsnü Güreli bu işi götürecek. Onun da, bizim de işimiz kolay değil. Bir zorlu sürece başladık, bakalım sonu nereye gidecek. İnşallah Türk sporu, Türk futbolu ve Fenerbahçe zarar görmez.''

Özdemir, sürecin başından beri suçsuz olduklarından şüpheleri olmadığını vurgulayarak, ''Haksızlığa uğradığımıza inandık ve mücadelemizi hem Türkiye içinde, hem de UEFA nezdinde açtığımız davayla ve haklı olduğuma inandığımız için büyük bir mücadele örneği sergileyerek sürdürüyoruz. Yargıya da güveniyoruz ve haklı olduğumuzun ortaya çıkacağını inanıyoruz. Dün itibariyle bazı noktalar ortaya çıktı, ama tüm noktalar ortaya çıkmadan konuşmanın doğru olmadığını biliyoruz'' ifadelerini kullandı.

''TEK KİŞİNİN AKLIYLA HAREKET ETMİYORUZ''
Nihat Özdemir, bundan sonra izleyecekleri yolu, yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla konuşacaklarını belirterek, ''Biz arkadaşlarla Fenerbahçe'yi anonim yönetiyoruz. Ben başkan vekiliyim. Fenerbahçe'nin başkanı Aziz Yıldırım'dır. Arkadaşlarımla konuştuktan sonra nasıl bir yol haritası izleyeceğimiz belli olacak. 3 Temmuz'dan bu yana biz buna dikkat etmemiz nedeniyle, hem sportif, hem de hukuki konularda çok az hata yaparak buraya geldik. Sıfıra yakın hata yaptık. Çünkü tek kişinin aklıyla hareket etmiyoruz. Hepimiz fikirlerimizi tartışıyoruz, bir noktaya geliyoruz ve o nokta neyse hepimiz onun için çalışıyoruz'' diye konuştu.

Eskiden kulübün tüm yükünü başkan Aziz Yıldırım'ın çektiğini kaydeden Özdemir, ''Biz ona yardım etmeye çalışıyorduk. Ben Ankara'da yaşadığım için Fenerbahçe'nin Ankara'daki konularını takip ederdim. Esas yükü çeken Aziz Yıldırım'dı. O olmayınca bu yük tüm yönetim kurulu üyelerinin üzerine kaldı. Herkes kendi görevini yapmaya çalışıyor. Benim de Fenerbahçe ile ilgili yüküm kat be kat arttı'' dedi.

''BEŞİKTAŞ SEYİRCİSİNİN GELMESİNDE SAKINCA OLMADIĞINA KARAR VERDİK''
Beşiktaş ile hafta sonunda yapacakları derbi maçla ilgili Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in kendisini arayarak, ilk yarıda Fenerbahçe seyircisinin Fiyapı İnönü Stadı'na geldiğini belirtip, kendilerinin de seyircilerini getirmek istediğini söylediğini aktaran Nihat Özdemir, ''Ben de arkadaşlarımla görüştüm; tartıştık, konuştuk ve bunun bir hakkaniyet ve eşitlik ilkesi olduğuna karar verdik. Beşiktaş seyircisinin gelmesinde bir sakınca olmadığına karar verdik. Centilmence bir maç olsun, herkes sadece takımını desteklesin, sahaya yabancı madde atılmasın, hak eden kazansın ama kazanan taraf biz olalım. Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyelerini de maça davet ediyoruz'' ifadesini kullandı.

Nihat Özdemir, aynı durumun Galatasaray maçında da geçerli olup olmayacağıyla ilgili olarak ise ''Biz Türk Telekom Arena'ya gittiğimiz zaman, taraftarımızı götürmedik. Taraftarımız bize serzenişte bulundu. 4 kulübün bir araya gelip aldığı bir karar, biz de uymalıyız. Biz onların sahasına gitmediğimiz için onların da gelmemesi lazım. Ancak önümüzdeki günler neler getirir bilemem'' dedi.

''SOW'UN BEŞİKTAŞ MAÇINDA OYNAMASINI İSTİYORUM''
Nihat Özdemir, yeni transferleri Senegalli Moussa Sow'un Beşiktaş maçına yetişeceğini söyledi.
Sow'un yarın İstanbul'a gelmesinin beklendiğini kaydeden Özdemir, ''Yeni transferimiz inşallah yetişecek ve oynayacak. Yarın gelirse önümüzde 2 gün var. Oynamasını ve golle başlamasını istiyorum. Önemli bir transfer yaptık. Fenerbahçe Kulübü olarak transferin detaylarına dair açıklama da yapacağız'' şeklinde konuştu.

Yaşananlara rağmen şu anda lider Galatasaray'ın 2 puan gerisinde olduklarını hatırlatan Nihat Özdemir, ''Ama onlar da bizim sahamıza gelecekler. Fenerbahçe yine de Fenerbahçe. Daha da iyi olacağız'' dedi.

''ŞU AN ORTALAMA 40 BİN SEYİRCİYE OYNUYORUZ''
Ekonomik konularla ilgili de bilgi veren Nihat Özdemir, 3 Temmuz'dan bu yana mali yönden sıkıntılar yaşadıklarını, çok kayıplarının olduğunu, ancak o günden bugüne bankalara 52 milyon dolar ödeme yaptıklarını, oyuncularının paralarını ödeyip, transferler yaptıklarını ve futbol dışındaki tüm amatör branşlarda en iyi takımları oluşturduklarını söyledi.

Özdemir, bu ortamı devam ettirmek için de Fenerbahçe'nin önemli bir kaynak ihtiyacı olduğunu ve piyasaya bir tahvil arz projeleri bulunduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

''Biz Fenerbahçe ile ilgili kararları alırken sokaktaki taraftarımızın, 15 bin kongre üyemizin, 2 binin üzerindeki Yüksek Divan Kurulu Üyemizin arzularını göz önüne getiriyoruz. Diğer taraftan, daha önce gerçekleştirilmiş halka arzla Fenerbahçe hisse senetlerinin yüzde 15'ini elinde bulunduran sermayedarlarımızı, Fenerbahçe'ye güvenip hisse senedi almış yatırımcılarımızı da düşünüyoruz. Halka arzın ne kadar önemli ve kutsal olduğunu biliyorum. Bana gelen yatırımcıyı zarar ettirmemeliyim. Bugüne kadar işi iyi getirdik, bundan sonra da inşallah iyi götürürüz.''

Ellerinde Fenerbahçe'nin ileriye dönük gelirini satmak gibi bir enstrümanları bulunmasına rağmen bunu yapmadıklarını belirten Nihat Özdemir, şunları söyledi:

''Fenerbahçe'nin ileriye dönük gelirini satardık, bunu yapmadık. Bunu yapmamamızın nedeni, önümüzü net olarak göremememizdir. Önümüzü görsek, bu hamleleri yapardık. Ancak şunu söylemek istiyorum ki; Fenerbahçe taraftarından Allah bin defa razı olsun, bizi hiç yalnız bırakmadılar. Biz geçen sene şampiyonluğa giderken ortalama 30 bin kişiye oynuyorduk. Bu sene henüz içeride büyük maçları oynamadığımız halde, önemli kış şartları olmasına rağmen şu anda ortalama 40 bin üzerinde seyirciye oynuyoruz. Fenerium satışlarımız çok iyi, 30 bin kombine alan taraftarımız var. Localara gelen talepler… Gerçekten biz bu taraftarımıza ne yapsak azdır. Önümüzde daha çok zorlu süreçler var. Ama biz birlik beraberlik, Fenerbahçe bütünlüğü içinde bu süreci atlatacağız.''

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA