Fenerbahçe'yi kabul etmeyiz

Cumartesi 04.02.2012

UEFA Genel Sekreteri İnfantino'nun 23 Ağustos'ta TFF'ye gönderdiği yazılı belge ortaya çıktı:

UEFA 3 Kasım 2011 günü CAS'a gönderdiği yazının 6.3 paragrafında "TFF elinde bulunan delillerden tatmin olmaz ve kulüp yetkililerinin şike yaptığı konusunda bir karara varamazsa, UEFA'ya kulübü Şampiyonlar Ligi'nden çekmenin erken bir karar olduğunu söyleme yetkisine sahiptir. TFF bu savunmayla bize F.Bahçe'yi ihraç edeceğini bildirmeseydi biz onu Şampiyonlar Ligi'nde oynatırdık" bilgisine yer vermişti. Bu bilgileri ilk kez CAS Hakimi Kısmet Erkiner'in bir TV programında açıklaması, spor gündemini derinden sarsmıştı. Hatta TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın istifa etmesinde bu durum başrol oynamıştı. UEFA'nın bu konuyla ilgili 23 kasım 2011 tarihinde TFF'ye gönderdiği resmi yazı, dün sporx.com sitesinden Tahir Kum imzasıyla yayınlandı.

İşte 3 Kasım 2011 tarihinde CAS'a "TFF isteseydi F.Bahçe'yi kupaya gönderebilirdi" diyen UEFA Genel Sekreteri Giovanni İnfantino'nun 23 Ağustos 2011 tarihinde Fenerbahçe ile ilgili TFF'ye gönderdiği resmi yazı: "Sayın Başkan, Bu yazıyı Türkiye'de devam eden şike soruşturmaları ile ilgili eski yazışmalarımızla ve Fenerbahçe ile ilgili dosya ile bağlantılı olarak yazıyoruz. Bu konunun hassasiyetini anlamakla beraber, anladığımız şudur ki, yukarıda ismi geçen kulüp ve/veya yetkililerinin şike eylemlerine karıştıklarını kuvvetle gösteren önemli miktarda deliller bulunmaktadır. Kulüp başkanı ve birçok üst düzey yöneticisinin (ki bu kişilerden iki tanesi Yönetim Kurulu üyesidir) şike eylemlerinin şüphelisi olarak temmuz başından bu yana tutuklu olmaları ve bu kulübün şikeye karıştığı sonucuna ulaştıran iyi belgelenmiş bir dizi delil (birçoğu medya haberlerinde yer almış) olduğunun anlaşılması örnek olarak verilebilir. Sonuç olarak, şu anda şike iddialarıyla alenen itham edilen, başkanı ve üst düzey yöneticileri tutuklu olan ve şike eylemi nedeniyle suçlu olduğu sonucuna ulaşılmasına imkan veren mevcut ve kuvvetli deliller bulunan bir kulübün UEFA'nın amiral gemisi olan bir şampiyonaya (UEFA Şampiyonlar Ligi) katılması olasılığıyla karşı karşıyayız. Bu durumun UEFA için ve genel anlamda futbol ailesi için kabul edilemez olduğunu anlayacağınız düşünüyorum.

Kaygılarımı bu sezon benzer ihlaller nedeniyle başka kulüplerin UEFA kulüp müsabakalarından ihraç olduklarını gözlemlediğimiz noktada daha da artmaktadır. Özellikle Yunanistan Futbol Federasyonu'nun disiplin organları tarafından şikeye karışmaları dolayısıyla suçlu bulunması nedeniyle ve bu işe karışan kişilerin cezai kovuşturması henüz nihayete ermemişken (muhtemelen bu cezai kovuşturma aylar, yıllar sürecek olmasına rağmen) UEFA Avrupa Ligi'nden ihraç edilen Olympiakos Volou örneğine atıf yapıyoruz.

Bir yandan bir üye federasyon mensubu kulüp kendi ulusal yönetim organı hızlı ve etkili karar aldığı için bizim müsabakalarımızdan ihraç edilirken, diğer yandan aynı zamanda başka bir üye federasyon mensubu kulübün bizim müsabakalarımıza sadece ulusal yönetim organı gereğini yapmadığı için katılabilmesi UEFA için tahammül edilemez bir husus olduğunu anlayacaksınızdır. Bu durum UEFA'nın yıldırmak yerine azmettirmek istediği futbolun güçlü ve etkili bir şekilde yönetimine örnek teşkil eden uygulamaları ve şike vak'aları ile mücadelede etkin olan ulusal federasyonları cezalandırmak olacaktır. Ayrıca, bu derece kritik önemdeki konulara ilişkin benzer yaklaşım politikası izlemez isek, bu sadece UEFA kulüp turnuvalarının dürüstlüğü ve saygınlığına zarar vermeyecek, aynı zamanda eşit muamele ilkesine de aykırılık teşkil edecektir.

Bildiğiniz üzere, UEFA Şampiyonlar Ligi Talimatı (2011/2012 versiyonu) uyarınca, Nisan 2007'den itibaren ulusal veya uluslararası düzeydeki bir müsabakanın sonucunu etkilemeye yönelik herhangi bir faaliyete doğrudan ve/veya dolaylı olarak karışmış olan herhangi bir kulüp bu turnuvaya katılım uygunluğunu kaybeder. Uygunsuzluk süresi bir yıl boyunca geçerlidir. Sonuç olarak, şu anda var olan deliller ışığında, bizce Fenerbahçe'nin bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma uygunluğu olmadığı görülmektedir. Ayrıca, bu şartlar altında Fenerbahçe için uygun davranış şeklinin bu sezon için UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan vazgeçmek olacağı ortadadır.

Alternatif olarak, kulüp, TFF tarafından şampiyonadan çekilebilir. Vurgulamak isteriz ki, eğer bu yollardan herhangi birine başvurulmaz ve UEFA, kulüp hakkında kendi disiplin soruşturmasını açmak zorunda kalırsa (şimdi veya önümüzdeki aylar içinde), özellikle kulübün, Nisan 2007'den beri hiçbir şike eylemine katılmadığı yönünde doldurduğu Katılım Kriteri Formu'nda yalan söylediği konusunda suçlu bulunması halinde, verilecek nihai ceza muhtemelen çok daha ağır olacaktır. Verilebilecek nihai ceza konusunda bir tahminde bulunmamız mümkün olmamakla birlikte, bazı diğer olaylarda şike yapan kulüplerin (örneğin Pobeda) UEFA kulüp şampiyonalarına katılmaktan 8 yıla kadar men edildiklerini belirtebiliriz.

Konunun bütünlüğü açısından sizi uyarmak zorundayız ki eğer TFF, bu konu ile ilgili şimdi hareket etmezse bu durum TFF hakkında da gerekli disiplin adımlarının atılmasına yol açacaktır. Anlayacağınız üzere UEFA, tüm bu şartlar altında Fenerbahçe'nin bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'ne başlaması ve sonrasında şike olaylarına karıştığının nihai olarak ispatlanması nedeniyle ihraç edilmesini kabul edemez. UEFA'nın hem Avrupa, hem de Türk futbolu için son derece önemli olduğu açık olan bu konuda TFF'yi desteklemeye devam etmek için elinden gelen her şeyi yapacağından emin oluruz.

Tekraren, TFF'den Türkiye'de şu anda soruşturulan tüm şüpheli şike dosyaları hakkında hızlı ve etkin disiplin adımları atılmasını diliyoruz. Fenerbahçe konusuyla ilgili olarak da cevabınızı 24 Ağustos 2011 Çarşamba günü 12.00'ye kadar bekliyoruz. Saygılarımla," UEFA Gianni Infantino (Genel Sekreter)Etiketler Gianni Infantino
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN