Fırtına öncesi sessizlik

Perşembe 16.02.2012
Futbolda şike iddialarıyla ilgili aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 2. günü de sona erdi. Basın ve taraftar ilk gün gösterdiği ilgiyi dün esirgedi. Çünkü herkes Çağlayan'da yapılacak savunmayı bekliyor. Bir gün önceki salon "Ergenekon Davası"na tahsis edildiği için dava daha küçük bir salona alındı. Duruşma 09.45'te başladı. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki küçük salonda görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun ve Olgun Peker'in bulunduğu 22 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık menajer Bülent İbrahim İşcen ise hastanede tedavi gördüğü için duruşmada yoktu. Duruşmada 5 tutuksuz sanık da hazır bulundu.

232 SAFYANIN OKUMASI BİTTİ
İddianamede müşteki sıfatıyla yer alan Türkiye Futbol Federasyonu'nu temsilen ise iki avukat katıldı. Davaya müdahil olma talebinde bulunan Bucaspor'un avukatları da duruşmaya katıldı. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, iddianamenin okunmasına devam edileceğini belirtti. Önceki günkü duruşmada 401 sayfalık iddianamenin 113 sayfasına kadar okunmuştu. Dün de 3 TRT spikeri (Hakan Kıra, Muammer Demiröz ve Ömer Faruk Zora) dönüşümlü olarak iddianamenin 233. sayfaya kadar okudu.

HASRET GİDERDİLER
22 tutuklu sanık saat 09.30'da duruşma salona alındı. Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu'nun eşi ve kardeşleri de izleyici bölümünde yerini aldı. Sanıklar duruşma salonuna alındığında sanık Ekşioğlu eşini ve kardeşlerini selamladı.

B-12 VİTAMİNİ İSTEDİ
İlhan Ekşioğlu, duruşma arasında kızı Tuana'ya uzun uzun sarıldı. Cemil Turan da kucağında gezdirdiği torunuyla hasret giderdi. Tutuklu sanık Tamer Yelkovan ise eşinden sinir sistemi, vücut direnci ve hafızayı güçlendiren B-12 vitamini ve gömlek istedi. Diğer sanıkların da ailelerinden iç çamaşırı, kışlık çorap, tuvalet kağıdı ve peçete gibi istekleri oldu.

YILDIRIM'IN EŞİ OTELDE
Koyu füme takım giydiği görülen Aziz Yıldırım'ın kardeşi Acar Yıldırım da duruşmaya izleyici olarak katıldı. Aziz Yıldırım'ın isteği ile eşi Gonca ve çocukları Hande ile Gülşah, Silivri'de bir otelde kaldı, duruşma salonuna gelmedi. Moralinin iyi olduğu görülen Yıldırım duruşma salonuna girdikten sonra izleyicilere el salladı. Yıldırım daha sonra bir süre avukatı Şeref Dede ile görüştü.

YENİ TRANSFER DURUŞMADA!
Duruşmanın bir de Amerikalı konuğu vardı. Salona Nihat Özdemir ile gelen Peter Mark Charles'ın Yıldırım'ın arkadaşı olduğu belirtildi. Ali Koç siyahi konuk Charles'ı görünce Özdemir'e, "Başkanım yeni transferimiz mi" diye takıldı.

COŞKUN ÇALIK RAHATSIZLANDI
Tutuklu olarak yargılanan Giresunsporlu yönetici Coşkun Çalık midesinden rahatsızlandı. Duruşma sürerken sanık Çalık, jandarma yetkililerine rahatsız olduğunu söyledi. Bunun üzerine salonun arka tarafında hazır bekletilen ambulansın içindeki sağlık personeli, Çalık'a ilk müdaheleyi yaptı. Daha önce de midesinden rahatsızlığı bulunduğu öğrenilen sanık Çalık duruşmadan ayrıldı.

PEKER'E DOKTOR İZNİ YOK
"1 numaralı sanık" Olgun Peker, göz doktoruna gitmek için Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'den izin istedi. Ancak Ekinci buna izi vermedi. Mehmet Ekinci, avukatlara savunmaların CD ve ya DVD halinde verilmesini istedi.

KAYIT CİHAZI BOZULDU ELEKTRİK KESİLDİ
Aziz Yıldırım ile ilgili bölüme geçildiğinde aksilikler birbirini kovaladı. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci "1 numaralı sanık" Olgun Peker'in konusu bittiğinde duruşmaya ara verdi. Ekinci 147. sayfa biter bitmez araya girerek "Öğleden sonra devam edeceğiz" dedi. Çünkü 147. sayfadan sonra Yıldırım ile ilgili bölüm başlayacaktı.

ÖNCE 15 DAKİKA GECİKTİ
Öğle yemeği için verilen aradan sonra Aziz Yıldırım ile ilgili bölümün okunması elektrik kesildiği için geç başladı. Bu nedenle 13.30'da başlaması gereken bölüm 13.45'te start aldı. Duruşmaya ara verilmeden kısa süre önce F.Bahçeli yöneticiler Ali Koç ile Ünal Uzun salona girdi. Ardından Nihat Özdemir ile Murat Özaydınlı da salona geldi.

YILDIRIM SÜREKLİ NOT TUTTU
Kayıt cihazının bozulması nedeniyle duruşmaya yarım saat ara verildi. Duruşma daha sonra yeniden başladı. Aziz Yıldırım'ın, iddianamede kendisi hakkındaki bölümleri dikkatle dinlediği ve sürekli not tuttuğu gözlemlendi. Yıldırım önemli gördüğü bölümleri renkli kalemle işaretledi.

ABDEST BİLE ALAMIYORUM
Eskişehirspor eski teknik direktörü Bülent Uygun, avukatı aracılığıyla gazetecilere Silivri Cezaevi'nde çoğu zaman sıcak su akmadığını ve abdest alamadığını; kaloriferler yanmadığı için de cezaevinin soğuk olduğunu aktardı.

HAKİMDEN BÜYÜK BİR JEST
Saatler 19.40'ı gösterdiğinde, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, duruşmanın sona erdiği duyurdu. Ardından Ekinci, hiç rastlanmadık bir şekilde salonda bulunan sanık yakınlarıyla izleyicilere, sanıklarla 5 dakika süreyle görüşme izni verdi. Bu jest herkesi çok mutlu etti.

GALATASARAY'I YAKACAK DOSYA!
Aziz Yıldırım'ın avukatı Abdullah Kaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcığılında Galatasaray ile ilgili çok önemli bir dosya olduğunu öne sürdü. Şike davasına verilen arada basın mensuplarıyla sohbet eden başkan Aziz Yıldırım'ın avukatı Abdullah Kaya önemli iddialar öne sürdü. Kaya, "Galatasaray ile ilgili bir dava dosyası hazırlandı. Şu anda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında... Çok yakında herkes detaylarını öğrenecek" dedi. Bu dosyanın içeriğinden bahsetmeyen Kaya ayrıca twitter'dan çok faydalandıklarını belirterek, "Başkan Yıldırım da hepsini okuyor. Zaman zaman yapacağımız savunmanın seyrini değiştirecek düzeyde tweetler bile oldu" diye konuştu.


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN