Görevsizlik talebi reddedildi

Pazartesi 20.02.2012 09:21

3 Temmuz'da başlayan süreçte artık söz savunmanın...

Futbolda şike iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık açılan davanın 5. duruşmasında davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker, Hakan Karaahmet ve Ömer Ülkü'nün savunmaları tamamlandı.

'PEKER'LE İLİŞKİM ŞOK'
Futbolda Şike davasında Olgun Peker grubuna bağlı örgüt yöneticisi olduğu öne sürülen tutuklu sanık Hakan Karaahmet, hakkındaki suçlamaları reddetti. Sanık Karaahmet, örgüt yöneticisi rolünün karakterine uygun olmadığını söyleyerek, "Benim açıklamalarımdan sonra beni basamak olarak kullanıp birilerine ulaşılmaya çalışıldığını anlayacaksınız" dedi. Giresunspor'da bir dönem yöneticilik yaptığını anlatan Karaahmet, tutuklanana kadar geçen sürede Olgun Peker ile hiçbir ilişkisinin olmadığını belirtti. Bu süreden öncede sadece 8-9 aylık bir zamanda yöneticilik yaptığı için ilişkisinin olduğunu belirterek, "Varsa böyle bir ilişki ortaya konulmasını istiyorum" diye konuştu.

İLGİNÇ TAHLİYE TALEBİ
Olgun Peker'in 2008 yılında kulüp başkanlığına seçildiğini anımsatan Karaahmet, "Peker, takımı alt sıralardan aldı ve kurtardı. Daha sonra Giresun'un ileri gelenleri, kulübün bir üst lige çıkması için destek çağrısı yaptı. Ben de bu arada görev alarak yöneticilik yaptım. Ancak Olgun Peker de bilir ki, birçok konuda kendisiyle anlaşamamışızdır" ifadelerini kullandı. Karaahmet, Mahkeme Başkanı'na "Siz şu ana kadar hiç tahliye vermemişsiniz. İnşallah biz ilk oluruz" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Nereden biliyorsunuz tahliye vermediğimizi?" diye sordu. Sanık Karaahmet'te, "Oda TV davasında tahliye vermemişsiniz" cevabını verdi. Başkan Ekinci ise "Bizim Oda TV'den başka bir sürü davamız var" dedi.

'VALİ BEY DÖNERSİN DEDİ AMA...'
Şike Davası'nda Hakan Karahamet'ten sonra Girensunspor eski Kulüp Başkanı Ömer Ülkü savunmasını yapmaya başladı. Ülkü "Şike sahada yapılır. Sahada 22 oyuncu var şikeyi yapsa bunlar yapar. Yöneticilerin şike yapma şansı yoktur" dedi.

Diyarbakırspor Eski Başkanı Abdurrahman Yakut ile görüşmelerinin sadece güvenlik ve transfer için olduğunu söyleyen Ülkü, " Diyarbakır maçının bir noktası var. Bu iddianameyi düzenleyenler bir araştırsa gerçek boyutunu anlaşılacaktır. Maç günü Abdullah Öcalan'ın doğum günüymüş .Biz oteldeyken iki polis geldi ve yarın bu maçı oynamayın dedi. Bende Abdullah Yakut'tan taraftarların maça gelmemesini istedim. Oda aramızda kalmasını isteyerek kabul etti. Ayrıca Diyarbakır'a deplasmana gittiğimiz için bir fındık paketi hediyemiz vardı. Onu otele bırakmıştık ve almasını söylemek için aradım. Yukarda Allah var hiçbir zaman hiçbir kulüple şike anlaşması yapmadım. Verdiğim bütün paralar kendi oyuncularıma verdiğim paralardır" dedi. Kendisinden önce futbolcuların parasının ödenmediğini ve prim sistemi konulmadığını belirten Ülkü " Ben Diyarbakır maçı için futbolculara yüksek miktarda prim verdim. Biz maçta şike yapacak olsam niye kendi oyuncularıma para vereyim" dedi. Giresun valisini kendisin maçlardan sonra aradığını ifade eden Ülkü, "Ben gözaltına almadan önce vali beyi aradım. Durumun ne olduğunu sordum. O da bana sana döneceğim dedi. Beni aradı ve 'İstanbul'a gidip ifade verip döneceksin' dedi. Ama ben hala buradayım" dedi.

SALONDA MAÇ İZLENDİ İDDİASI
Sanık Karaahmet'in savunma yaptığı sırada Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci araya girerek, Aziz Yıldırım'ın avukatı Abdullah Kaya'ya, "Orada ne seyrediyorsunuz, maç mı? Tribün oluşmuş. Herkes o yöne bakıyor. Lütfen bilgisayarı kapatalım" uyarısında bulundu. Avukat Kaya da maç izlemediklerini söyleyerek bilgisayarını kapattı. Davanın tutuklu sanığı Giresunspor eski Başkanı Ömer Ülkü ise söze silahlı suç örgütü üyesi olmak iddiasıyla yargılandığını hatırlatarak, Uluslararası Silahla Mücadele ve Silah Kullanmama Grubu üyesi olduğunu belirten Ülkü, "Grup üyeleri bu suçlamayı duyarsa ne derler bilemiyorum?" açıklamasında bulundu. Bunun üzerine araya giren Başkan Ekinci, "Silahlı suç örgütü size tam uymuyor. Cebir ve şiddet suçlaması var. Sizin silahla ilgili suçlamanız bulunmuyor" dedi.

'BENİM DE KORUMALARIM VAR'
Giresun'da kendisini koruyan polislerin olduğunu belirten Ülkü, "Meğer polisler 4 aydır beni takip edip bilgi topluyorlarmış" sözü üzerine Başkan Ekinci, "Polis, korumalardan mı bilgi alıyormuş? Koruma Şube polisleri ayrıdır" dedi. Sanık Ülkü'nün "Bilmiyorum" cevabı üzerine Başkan Ekinci, "Benimde korumalarım var. O yüzden soruyorum" cevabını verdi. Sanık Ülkü'nün ardından mahkeme heyeti davanın müştekileri arasında yeralan Şener Kaçmaz'ın ifadesini alarak duruşmayı yarına erteledi.

ŞİKAYETİNDEN VAZGEÇTİ!
Davanın müştekilerinden Şener Kaçmaz duruşmada ifade verdi. Kaçmaz "Olgun Peker'i burada tanıdım. Beni tehdit etmedi. Hakan Karaahmet'tin de bana karşı bir tehdidi olmadı. Tehdit olsaydı savcıya gider şikayette bulunurdum. Hakan Karaahmet'le iş ortaklığım oldu. Aramızda bir borç meselesi vardı. Ama bir problem yoktur" dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı "Bu işler şakaya gelmez. Bu iki insan sizin ifadeniz yüzünden gasp suçundan yargılanıyor" dedi. Kaçmaz ise, "Şimdiki ifadem geçerlidir. Şikayetimden vazgeçiyorum" şeklinde konuştu. Duruşma yarın saat 09.00'a ertelendi.

(17:25)
Savunmasını yapan Olgun Peker: "Menajerlik sınavının cevaplarını aldım"

(16:55)
Aziz Yıldırım, yeniden duruşma salonuna döndü...

(16:30) Aziz Yıldırım'ın duruşma esnasında şekeri yükseldi. Yıldırım, bu gelişme üzerine duruşma salonundan çıkarıldı.

(14:15) Çağlayan'da toplanan Fenerbahçeli taraftarlar arasında bir kavga çıktı. Çıkan kavgada bir taraftarın bıçaklandığı ve 4 kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi. Polis memurları, bir taraftarın üzerinde döner bıçağı yakaladı.

(13:45) Verilen öğlen arasının ardından Olgun Peker savunmasını yapmaya devam ediyor...

(12:30) Olgun Peker savunması esnasında çarpıcı cümleler kurdu: Polis bizim hükmümüz vermiş zaten. Burada boşuna yargılanıyoruz. Karar belli...

(11:30) Duruşmada Olgun Peker'in savunması başladı...

(11:20) Mahkeme sanık avukatlarının görevsizlik talebini reddetti...

(10:30) Duruşma başladı. Sanık avukatları cebir ve şiddet olmadığı gerekçesiyle görevsizlik talep etti. Mahkemede bugün ilk olarak görevsizlik ve yetkisizlik talepleri incelenecek. Daha sonra Olgun Peker ve bağlantılı olduğu iddia edilen kişilerin savunmaları alınacak.

(10:15) Çağlayan Adliyesi önündeki kalabalık artmaya başladı... Taraftarlar akın akın meydanı dolduruyor...

(10:00) 9:30'da başlaması gereken dava, salonun küçük olması ve yaşanan kargaşa nedeniyle henüz başlamadı... Bugünkü duruşmaya sanıkların sadece 1 yakını alınacak...
Daha önceki duruşmalara katılmayan Serdal Adalı da bugün Çağlayan Adliyesi'nde...
Fenerbahçeli yöneticiler Nihat Özdemir ve Ali Koç da İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi önünde duruşmayı takip etmek için bekliyor...


(09:30) Ve Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar Çağlayan Adliyesi'ne getirildi.

Şike davasına bugün Çağlayan Adliyesi'nde devam edilecek. Geçtiğimiz hafta 401 sayfalık iddianamenin okunmasının ardından bugün savunmalar alınmaya başlanacak... İlk savunmayı Olgun Peker yapacak. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın savunmasına yarın başlaması, perşembe ve cuma günü devam etmesi bekleniyor... Yıldırım'ın "Çağlayan'a bekliyorum" dediği sarı-lacivertli taraftarlar ise Çağlayan'ı doldurmaya başladı...

Çağlayan Adiliyesi'nin çevresinde ise yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda...
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN