Mosturoğlu da savunmasını yaptı

Perşembe 23.02.2012 09:28

''Futbolda şike'' davasının tutuklu sanığı Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, ''6222 sayılı yasanın hazırlanmasında maalesef ben de çalıştım. Şike ve teşvik, genel yargı içinde tanımlanmış suç tipleridir, ama biz yasanın bu noktalara geleceğini fantezi olarak bile hayal edemedik'' dedi.

MOSTUROĞLU'NUN SAVUNMASI
Tutuklu sanık Şekip Mosturoğlu da savunmasında, kendileri için iddianamede ''transfer şikesi'' diye bir suç tipi oluşturulduğunu öne sürerek, ''6222 sayılı yasanın hazırlanmasında maalesef ben de çalıştım. Şike ve teşvik, genel yargı içinde tanımlanmış suç tipleridir. Ama biz yasanın bu noktalara geleceğini fantezi olarak bile hayal edemedik. Şike ve teşvik primi suçlamalarının yargılamasının bu boyutta olacağını tahmin edemedik'' dedi.

Fenerbahçe Spor Kulübünde hukuk işlerinden sorumlu asbaşkan olduğunu kaydeden Mosturoğlu, şöyle devam etti:

''Bir nevi ücret almayan hukuk müşaviriyim. Sporcu sözleşmelerini hazırlayıp müzakerelerine bizzat katılıyorum. TFF hukuk kurulunda da çalıştım ve değişik kademelerde görev aldım. Yasada yer alan 11. maddeyi iddia üzerinde oynanan şike ve teşvik olaylarını önlemek amacıyla hazırladık. Ancak biz Bakanlar Kurulunda imzalanmış kararı gördük. Bu üzücü olaylar yaşanmasaydı CAS'taki 3. Türk hakem olacaktım. Aklanırsam o görevi de alırım.''

Mosturoğlu, maç raporlarının telefon tapelerinden daha değerli olduğunu ifade ederek, ''Siz mahkeme olarak bir maçın sonucunu değiştirirseniz FİFA ertesi gün Türkiye'nin üyeliğini askıya alır. Maç raporları tapelerden yüz kat daha değerlidir'' dedi.

Bucaspor'un as futbolcularını kadro dışı bırakarak Trabzon'la oynadığını ve 2-1 yenildiğini söyleyen Mosturoğlu, ''Buna bakarsanız şike diyebilirsiniz, ancak spor hukukunun gerçekleriyle değerlendirildiğinde salt bu durum şike için yeterli değildir'' diye konuştu.

Mosturoğlu, iddianamede yer alan Sezer Öztürk, Mehmet Ekici ve Tunay Torun'un transferi için görevlendirildiğini belirterek şöyle devam etti:

''Sezer ile ilgili tapelerim var. Zafer Demirel'le konuşuyorum. Sezer'in transferi ile ilgili konuşuyoruz. Sonra Aziz başkanla bu konuyu konuşuyorum. 5 tapeye de hukukçu olarak bakıyorum; şike, teşvik yok. Sezer Öztürk'ün avukatı Sami Dinç'tir. Sami Dinç, müvekkili Sezer Öztürk'e defalarca 'görüşmeye maçtan sonra git' diyor. Bu konuşma, tanışma amaçlı bir toplantıdır. Bu transferde gayri ahlaki olan ne var?''

İddianamenin fikir önderinin, Kadir Has Üniversitesi Ceza Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Süheyl Donay olduğunu öne süren Mosturoğlu, ''Savcı iddianamede kendisinden notlar almış. Ben 15 yıllık spor hukukçusuyum. Daha önceden Süheyl hocayı tanıyorum. O zaman kendisi spor hukukunu bilmiyordu, şimdi de bilmiyor. Hoca, sporcu diyerek satranç oyuncusu ile futbolcuyu aynı kefeye koyuyor'' ifadelerini kullandı.

DURUŞMADA 7. GÜN NELER OLDU?

(19:15) Şekip Mosturoğlu'nun savunması sona erdi.

(18:40) Mosturoğlu: "Emenike'nin 4-5 hafta oynayamayacagi adlı tiptan ve hastaneden alınmış raporlarla sabit fakat Mehmet Berk, iddianamede bu duruma yer vermemiş."

(18:30) Mosturoğlu: "İddianamede dava dosyaları ile ilgili görüşmelerim var. Bunlar şifreli konuşma olarak nitelendiriliyor. Ancak bunlar şifre değil, gerçek tarladır."

(18:00) Duruşmaya ara verildi...

(17:59) Şekip Mosturoğlu: "Eğer siz bugün mesela Fenerbahçe-Karabük maçının sonucunu değiştirirseniz , FIFA Federasyonumuzun aktivitelerini ve üyeliğini askıya alır. Maç raporları, bu tapelerden daha değerlidir."

(17:57)
Şekip Mosturoğlu: "Sezer transferi hakkında; Her transferin kendi dinamikleri vardır. Şike kararı kolay verilecek bir karar değildir. En büyük delili de maç raporu'dur. Tapeler falan değil."

(17:55)
Şekip Mosturoğlu: "Bu üzücü olaylar olmasaydı, Türkiye'nin CAS'taki üçüncü hakemi olacaktım. CAS hakemi olmak zor birşey, 10-15 yıllık calışma yapmak FIFA ve UEFA tarafından önerilmek gerekir."

(17:49)
Şekip Mosturoğlu: "Ben kulüp'te hukuk işlerinden sorumlu asbaşkanım. Yani para almayan baş hukuk müşaviri diyebiliriz. Kulübün kurumlarına hizmet ediyor, CAS ve FIFA nezdinde temsil ediyorum."

(17:48)
Şekip Mosturoğlu: "Ben ve Sami için transfer şikesi diye bir suç yaratıldı. 6222'nin hazırlanmasında maalesef bende çalıştım, neden maalesef diyorum çünkü uygulamasını spor hukukçularının yapacagını zannediyordum."

(17:45)
Şekip Mosturoğlu savunmaya başlıyor...

(16:20) İlhan Ekşioğlu: "Günlerdir kulübümüz savunma veriyor. Hiçbirimizin tape'sinde olmayan açıklıktaki ifade Sadri ve Sani Şener'in konuşmasında var. Sadri bey açıkça maç istediği gibi biterse Gabric'i Ankaragücü'ne bedelsiz vereceğini söylüyor. Kaygılarımızda haklıymışız demek ki!"

(16:10) İlhan Ekşioğlu: "Eskişehirli futbolcuların Ümit dışında ifadesine başvurulmadı. Nasıl teşvik verdik? Zaten Ümitte sonradan oyuna girdi."

(15:40 / Duruşma yeniden başladı)
İlhan Ekşioğlu: "Maçta oynamayan bir futbolcuyla şike yaptığımız düşüncesi izaha uygun değildir. Bazi uğurlar (totem) vardır, 2001 yılı Samsun'a maça gidiyorduk, son maç GS-TS oynuyordu. İlk yöneticilik deneyimimdi. O maçtan önce Eyüp Sultan'a, Çengelköy Mezarlığı'na gittim. Belirlediğim bir güzergah vardı, orada araba kullandım. 'Tarla sürme' muhabbetini ilk o zaman söyledim ve ondan sonra da kullanmaya devam ettim. Bu lafı ilk o dönem söyledim. Bu başkanla aramda uğurdur. Başkan 10 sene aynı ayakkabı'yı giyer, Ali Koç merdivende maç izler vs. bunu anlamanız için fanatik olmanız gerek."

(15:00) Mahkemeye ara verildi...

(14:55) İlhan Ekşioğlu: "iddianame'de suçlandığımız birçok maça ilişkin telefon konuşmam bile yok. Yaptığım bir konuşma 6 ayrı maçta kullanılmış."

(14:50) İlhan Ekşioğlu: "İddianamede belirtildigi üzere biz Trabzonsporun teşvik girişimlerini engellemek için mücadele ettik."

(14:40) İlhan Ekşioğlu: "Savcılık makamı, 105 yıllık kulübün Yönetim Yapılanmasını örgüt gibi gösterme gayretine düşmüştür. Bizler kulüp yöneticileriyiz ve tüzüğümüze göre başkan'ın verdiği her görevi yerine getiririz. Bu suç örgütü olamaz.
İddianame'de yer alan ve şike parası olarak addedilen paraların delillere bakınca onların şike parası olmadığı görülür.
İddianame'nin 157. Sayfasındaki ödemeler şike ödemesi değildir. 4 ayrı kalemdeki hesap hareketi tarafıma yapılmamıştır. Bu ödemeler Kombine taksit ödemeleridir ve 45 gün sonra hesaba geçer. 8 taksitle ve kredi kartıyla şike yapmışız gibi gösteren bir iddianame var ortada."

(14:30)
"Futbolun içinde herkesin uğurları olduğu gibi, benim de birçok inandığım uğurum vardır. Ben fanatik bir Fenerbahçe'liyim. Herkes gibi benim de uğurlarım ve totemlerim var. Bunlar bile şike faliyeti sayılmıştır. Para çantası denilen elbise çantasında çok önemli maçlarda giydiğim, uğurlu olduğuna inandığım takım elbisem vardı. Bugüne kadar Fenerbahçe'ye gönüllü hizmet etmemin dışında hiçbir faaliyetim olmamıştır."

(14:25) İlhan Ekşioğlu: "6 yıl önce ölen babam maddi bir miras bıraktı. Ondan daha önemli miras, devlet üstün hizmet madalyasını bırakmasıydı."

(14: 20) İlhan Ekşioğlu: "İddianameye göre, ben gece gündüz şike yapmaya uğraşırken, diğer tüm amatör branşlar şampiyon olmuş."

(12:30)
Duruşmaya öğle yemeği arası verildi...

(11:05)
Aziz Yıldırım, savunmasını bitirdi... Yıldırım'ın savunmasındaki son cümleleri şöyle oldu: Ben şahsım adına beraat talep etmiyorum. Kulübümüze sürülen lekenin bir an önce silinmesini talep ediyorum.

(10:50) Duruşma yeniden başladı...

(10:30) Duruşmaya ara verildi...

(09:50) Aziz Yıldırım: "Sivasspor maçının hiçbir tapesinde şike konuşması yoktur. Mecnun Bey'le maç öncesi konuşmaların hepsi maç biletleriyle ilgiliydi... İddianame öyle bir haldeki sanki kulüp başkanımı hiç konuşmayacak. Ne Konuşursa suç oluyor...Sivas maçında yemekte görüntülenen çantada bilet vardı. Bunu Sivas Valisi dahil herkes biliyordu...Şike oyuncularla yapılır. Başkanlar aralarında şike yapsa ne olur. Sahada oyuncular oynar...Biz, Trabzonspor'un yapacağı şike ve teşvik çalışmalarını önlemek için bazı görüşmeler yaptık... Mehmet Yıldız 82. dakikada oyuna girdi. Şike olsa baştan oynardı. Zaten girip gol de attı.

(Bu arada Aziz Yıldırım iddia edildiği gibi, Sivas'ta elbise çantasında para taşınamayacağını uygulamalı olarak Mahkeme Heyeti'ne gösterdi. Abdullah Başak'ı yanına çağıran Başkan Yıldırım, İlhan Ekşioğlu'nun elbise çantasına bu paranın giremeyeceğini temsili olarak anlattı. Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Başkanı ve yönetimini bu duruma düşüren emniyet yetkililerinin özür dilemesi gerektiğini söyledi. Sivasspor maçının görüntülerini mahkemeye sunan Başkan Yıldırım, "Satın aldığımız kaleciye bakın neler çıkarıyor. Volkan da Sivas maçında hatalı gol yedi. O da mı şike yaptı. Biz bunları hak etmedik Sayın Başkan" dedi.

Başkan Yıldırım, Sivasspor kalecisi Korcan'ın Selçuk'tan yediği hatalı golün şike golü olarak tanımlanmasının haksızlık olduğunu söyleyerek, dünya futbolunda marka olmuş kalecilerin yediği bu tip benzer golleri Mahkeme Heyeti'ne sundu. Başkan Aziz Yıldırım'ın Mahkemeye sunduğu görüntüler arasında Kaleci Volkan Demirel'in Schalke maçında yediği gol de var.
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin Yıldırım'ın savunmasını 15 dakikada oparlamasını istemesi üzerine Yıldırım, "105 yıllık bir kulübü yargılıyorsunuz. Burada herşeyi net olarak açıklamalıyız" dedi.

Bu arada Mahkeme Başkanı Ekinci ise, Aziz Yıldırım'a "Çubuk bitirmezseniz 3 ay sonraya ertelerim" dedi.

***

Dün ara verilen duruşmaya bugün devam eidiliyor. Mahkeme başkanı bugünkü duruşmanın 09:00'da başlayacağını belirtmişti fakat duruşma sanıkların geç getirilmesi nedeniyle gecikmeli başladı...

Aziz Yıldırım, 450 sayfalık savunmasına kaldığı yerden devam ediyor... Yıldırım, ilk olarak Sivasspor maçını anlatmaya başladı...

Etiketler Şekip Mosturoğlu
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN