Web Sürümüne Geç

"Kadın yönetici bir gelenek oldu"

Perşembe 08.03.2012 11:56

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Merçil, sarı-lacivertli kulübün yönetim kurulunda kadın yöneticilerin yer almasının gelenekselleştiğini ifade ederek, bu konuda Türk sporuna örnek teşkil ettiklerini belirtti.

İş yaşamında avukatlık yapan Merçil, genelde erkeklerin yer aldığı kulüp yönetiminde, bir kadın yönetici olmak konusunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kulüpteki yönetim kurulu üyeliğinin kendisi için zor bir durum yaşatmadığını aktaran Merçil, büyük bir keyifle ve gururla yaptığını ifade ettiği bu görevde, yönetim kurulundaki diğer arkadaşlarından her zaman destek gördüğünü ve onurlandırıldığını kaydederek, ''Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu'nda kadın
yöneticiliğin gelenekselleşmiş bir uygulama olduğunu, bu konuda Türk sporuna örnek teşkil ettiğimizi belirtmek isterim. İş hayatında da yer alan bir kadın olarak, genel mücadelemle aynı paralelde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bir kadın olarak özel bir zorluk yaşamadım. Bütün yöneticilerimiz tarafından sürekli desteklendim ve onurlandırıldım'' ifadelerini kullandı.

''Dünya kamuoyunu sarı-lacivert renklere boyadık''
Yasemin Merçil, Fenerbahçe camiasındaki kadınların örnek teşkil edecek bir şekilde kulüplerine destek verdiklerini ve yapılan organizasyonlara yoğun bir katılım gösterdiklerini anlattı.

Merçil, Fenerbahçe Futbol Takımı'nın Spor Toto Süper Lig'de cezalı olduğu ve sadece kadınlar ile çocukların izleyebildiği maçlarda kadınların FB Şükrü Saracoğlu Stadı'nın tribünlerini büyük oranda doldurduklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

''Manisaspor ve Sivasspor maçlarında Fenerbahçeli kadınlar farkını bir kez daha ortaya koydu. Kadınlarımız sorumluluk ve aile bilinci içinde en yüksek noktada görevlerini yerine getirdiler. Her noktada kulüplerine destek verebilmek adına sonsuz fedakarlıklar içinde bulundular. Bu sadece bizler tarafından değil, tüm dünya tarafından takdir edildi. Kadınlar olarak dünya kamuoyunu sarı-lacivert renklere boyadık adeta. Tüm dünya bizden bahsetti. Bu çok gurur verici, örnek teşkil edici bir uygulama oldu. Fenerbahçe Kulübü'nün büyüklüğünü bir kez daha göstermiş olduk. Kulübümüzde tüm etkinliklerde kadınlar gözle görülür şekilde sayısal olarak çoklar. Her yerde varlıklarını hissettirdiler. Bu kadınlara has sadakat ve inancın dışa vurumu olarak göründü. Farklılıklarını bir kez daha hissettirdiler.''

Kulüp olarak kadınların mücadele ettiği birçok branşa sahip olduklarını kaydeden Merçil, ''Kadınların duyguları, yetileri, farklı bakış açıları hayatın her aşamasında gerekli. Kadınların mutlaka hayata katacağı çok şeyler var. Spor hayatında da daha çok öne çıkması, değerlendirilmesi düşüncesindeyim. Bizim için kadınların her branşta büyük önemi var'' dedi.

''Kadınların varlığı daha hoşgörülü ve dikkatli olmayı sağlıyor''
Fenerbahçeli yönetici, spor alanlarında kadınların varlığının, daha hoşgörülü ve dikkatli olmayı sağladığını ifade etti.

Bu yöndeki soruya verdiği yanıtta Merçil, kadınların bulunduğu ortamda genel görgü kurallarına daha hassasiyet gösterildiğini belirterek, ''Bunun yarattığı hava mutlaka davranışları etkiliyor. Bazen küfür eden kadınlar da var, bunu da kabul etmek lazım, ama kadınların varlığı daha hoşgörülü ve dikkatli olmayı sağlıyor. Fenerbahçeli kadın taraftarlar iki maçta gösterdikleri büyük katılımın yanında, diğer maçlara da büyük ilgi gösteriyor. Kombine kart sahibi olup diğer maçlara da gelen çok sayıda bayan taraftarımız var'' şeklinde konuştu.

Zor bir görev üstlendi
Yasemin Merçil, ''Futbolda şike'' iddialarına yönelik soruşturma süreci ve dava aşamasında bir kadın yönetici olarak sarı-lacivertli kulüpte zorlu görevler üstlendi.

Yönetim kurulu üyeliğinin 3. yılında, yöneticilik görevini diğer iki yıla göre daha ağır koşullarda yaptığını dile getiren Merçil, bunun hem yöneticiliğinin hem de mesleğinin getirdiği bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

Davada tutuklu yargılanan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatları arasında bulunan Merçil, yönetim kurulu ve başkan Yıldırım arasında koordinasyon sağladığını anlatarak, ''Kulüp ve başkanımız Aziz Yıldırım arasındaki koordinasyonun sağlanmasında elimden geldiğince olmaya çalıştım. Aziz Yıldırım'a büyük bir hürmet ve saygı duyuyorum. O da bana karşı ailesinden birisi gibi, kızı gibi davranıyor. Ailesinin yanında olamadığı günlerde ona destek olmayı, hem ailesinden birisi olarak hem yönetici olarak üzerime düşen bir sorumluluk olarak gördüm. Üzerime düşen görevleri keyifle ve gururla yaptım'' şeklinde konuştu.

Kadın taraftarlara ''Sekizli Final'' çağrısı
Sarı-lacivertli yönetici, Fenerbahçeli kadınlara, Avrupa kupalarında zirveye oynayan kadın basketbol takımı ve kadın voleybol takımına destek çağrısında bulundu.

Kadın taraftarlara, basketbolda İstanbul'da yapılacak FIBA Kadınlar Avrupa Ligi ''Sekizli Final''de mücadele edecek sarı-lacivertli ekibi destek çağrısında bulunan Merçil, ''Uluslararası arenada başarıyla yoluna devam eden iki takımımız var. Bunlardan kadın basketbol takımımız 28 Mart-1 Nisan tarihlerinde FIBA Avrupa Ligi'nde ''Sekizli Final'' maçlarına çıkacak. Onların desteğini hissetmek sporcularımıza her zaman olduğu gibi güç verecektir. Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum'' dedi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN