Web Sürümüne Geç

Derbinin güvenlik toplantısı yapıldı

Çarşamba 14.03.2012 17:23

Spor Toto Süper Lig'de 17 Mart Cumartesi günü Fenerbahçe ile Galatasaray arasında yapılacak derbi maç öncesinde İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı İstanbul'da yapıldı.

İstanbul Valiliği Afet Koordinasyon Merkezi'nde Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu başkanlığında yapılan toplantının ardından açıklama yapan Bakoğlu, hafta sonunda Türkiye'nin en büyük iki kulübü arasında play-off öncesi yapılacak çok önemli Fenerbahçe-Galatasaray maçında alınacak güvenlik önlemleri görüştüklerini belirterek, ''İki kulüp yöneticilerinin bu maçta da sevgi, dostluk, barış ve kardeşliği en üst düzeye çıkaracaklarına inancım tamdır. Ben her iki kulübümüzde de başarılar diliyorum'' dedi.

Ali Bakoğlu, derbi maçta Galatasaray seyircisinin gelip gelmeyeceğiyle ilgili soru üzerine, ''Bu Kulüpler Birliği'nin aldığı bir karar. Bizim dışımızda olan bir şey. Onlar kendi değerlendirmesini yaparlar. Fenerbahçe Stadı'nın 52 bin kapasitesini dikkate alarak, gerek özel güvenlik gerek genel kolluk tarafından almış olduğumuz kararları hayata geçireceğiz'' diye konuştu.

Temelli: ''Galatasaray taraftarı gelmeyecek''
Toplantıya Fenerbahçe Kulübü adına katılan asbaşkanı Ömer Temelli, derbinin dostluk içinde geçmesini beklediklerini söyledi. Galatasaray'ı en iyi şekilde ağırlayacaklarını belirten Temelli, ''İnşallah güzel bir maç olur. Bizim açımızdan problem yok. Galatasaray açısından da olmayacak. Galatasaray, kendi statlarına gelir gibi gelip, maçı oynayıp gidecekler'' dedi.

Ömer Temelli, ''Galatasaray taraftarı gelemeyecek mi?'' şeklindeki soru üzerine, ''Yok anlaşma gereği gelmeyecekler'' ifadelerini kullandı. Temelli, Beşiktaş'a yarın akşam yapacağı maç için başarılar dileyerek, ''İnşallah Atletico Madrid'i eleyip, üst tura geçerler'' dedi.

Albayrak: ''9 puanın arkasına saklanacak bir camia değiliz''
Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Abdürrahim Albayrak da derbinin centilmence geçmesini istediklerini söyledi. Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak maçın ilk olmadığını vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:

''Bu ilk değil, son derbi de olmayacak. Bundan önce yüzlerce derbi oynandı, bundan sonra da binlerce derbi oynayacak. İnsanların evlerinde ailesiyle oturup, çoluğuyla çocuğuyla güzel bir derbi izlemelerini diliyorum. Herkes evinde kavga seyretmek istemiyor. Avrupa'da olduğu gibi, Barcelona-Real Madrid maçı nasıl centilmenlik içinde oynanıyorsa öyle oynansın. Türk Telekom Arena'da biz kendilerini hiç üzmeden kapıda takımı karşıladık. Fenerbahçe ısınmaya çıktığında bizim tribünlerin arkasına gidip Fenerbahçeli futbolculara en ufak bir şey olmaması için çok büyük çaba sarf ettim. Hiç de bir şey olmadı. İşte insanlar böyle bir derbi izlemek istiyor. İnşallah iki tarafın büyük çabasıyla beraber. Dün akşam Ali Koç bey aradı, Cihan Kamer bey aradı, bütün yöneticiler arıyor. Şimdi yönetici arkadaşım burada güzel demeçler veriyor. Maçtan sonra bir taraf kazanacak. Gidip tebrik etmesini bilelim, alkışlayalım. Bundan bir ay sonra yine derbi olacak. Play off'da karşı karşıya geleceğiz. Çocuklarımıza ve milyonlarca insana güzel bir derbi izlettirirsek, iki taraf yöneticileri olarak biz de mutlu oluruz. İki tarafa da başarılar diliyorum.''

Albayrak, Kadıköy'e 9 puan önde avantajlı gitmeleriyle ilgili bir soru üzerine, ''Hayır öyle bir şey yok, futbolda avantaj diye bir şey yok. Çıkacağız topumuzu oynayacağız, hiç kimsenin burnu kanamadan. Çok ciddi maçlarımız var, 10 maç daha var. Kolay değil. Biz onun bilincindeyiz, tedbirliyiz. 9 puanın arkasına saklanacak bir camia da değiliz. Ama biz mücadelemizi vereceğiz. Çünkü karşımızdaki rakip çok güçlü, çok iyi bir kadroya sahip bir Fenerbahçe. İyi oynayan kazansın'' diye konuştu.

Abdürrahim Albayrak, Ali Bakoğlu'na teşekkür ederek, ''Sayın Valime, Ali Bakoğlu'na hemşehrime çok teşekkür ediyorum. Hem Beşiktaşımıza, hem Fenerbahçemize hem de bize başarılar diledi. Ben de Beşiktaş'a yarın akşam oynayacağı çok önemli maçta başarılar diliyorum'' dedi.

Toplantıya Beşiktaş Kulübü adına katılan stat müdürü Turgut Akhan ise Atletico Madrid maçında tur atlamak istediklerini söyledi.

Derbide 2 bin 467 güvenlik personeli görev yapacak
Derbi maçta bin 50 özel güvenlik (350 polis memuru ve 700 özel güvenlik), artı bin 417 polis memuru olmak üzere 2 bin 467 güvenlik personelinin görev yapacağı bildirildi.

Maç günü saat 10.00'da statta eşgüdüm toplantısı yapılacağı, müsabaka için gerekli tedbirlerin saat 16.00'dan itibaren alınacağı ve stat giriş kapılarının saat 17.00'de açılacağı kaydedildi.

Statta ayrıca gerekli polis kamerası ve 185 stat kamerası ile tespit çalışması yapılacağı ifade edildi. Bu arada, toplantıda yarın yapılacak Beşiktaş-Atletico Madrid maçı ve 19 Mart Pazartesi günü yapılacak Beşiktaş-Manisaspor maçlarında alınacak tedbirlerin de görüşülüp, karara bağlandığı bildirildi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN