Önce kimyasını bozacak

Cuma 16.03.2012

Teknik direktör Aykut Kocaman 5 maddelik "rakibi bozma ve etkisizleştirme" planı hazırladı. Dünkü taktik toplantısının ana teması da bu konuydu

1- Topu kazanır kazanmaz çizgiye açılın... Rakibin en önemli özelliği, alan daraltıp topa baskıyı en çabuk şekilde yapmaya çalışması. Baskıyı yememek için top bizim ayağımıza geçtiği anda kanat oyuncuları çizgilere kadar açılıp alanı genişletecek. Topla birlikteyken herkes, rakiple ve takım arkadaşıyla mesafesini koruyacak. Mesafe açılırsa, dezavantaj olur.

2 - Savunmadan çıkarken kanallara baskı... Rakip, savunmadan top çıkarırken ilk tercih olarak Selçuk İnan'ı düşünüyor. Öncelikle onunla pas bağlantısı kesilecek. Bu baskı, direkt stoperlerin üzerine giderek değil, Selçuk'un pas kanallarını kapatarak yapılacak. Ya topla kötü yerlerde buluşması sağlanacak ya da stoperler uzun oynamaya zorlanacak.

3 - Duran toplarda öncelik penaltı noktası... G.Saray'da kornerler ve duran toplarda vuruşun kullanıldığı bölge genellikle penaltı noktası üzeri oluyor. Bu topların kullanıldığı dönemlerde herkes, penaltı noktasına odaklanacak. Serbest vuruştan ceza alanı etrafına seken toplara konsantre çok önemli. Bu noktalardan iyi vuruş yapabilen bir takım.

4 - Kornerlerde Stoch-ön direk tehdidi... Kullanacağımız korner atışlarında Stoch sürekli yay civarında bulunacak. Rakip ona da önlem alacağı için hem ceza sahasında bir kişi eksik olacak, hem de rakibin savunduğu alan genişleyecek. Ayrıca bir futbolcu mutlaka ön direğe koşu yapacak. Bu da aynı şekilde ceza sahasındaki alanı genişletecek.

5 - Engin ve Emre'ye ikili sıkıştırma...
Kanatlarda yer alan Emre ve Engin, içe kat edip oynayarak geriden gelen bekin önünü açıyor. Bu noktada Gökhan ve Ziegler kesinlikle rakibi takip etmeyecek. İki oyuncunun önüne orta sahadaki ikiliden biri çıkıp, bekle birlikte ikili sıkıştırma yapacak. Eboue ve Hakan Balta'nın boş çıkışları önlenecek.

Volkan DEMİRYükleniyor
BİZE ULAŞIN