Ali Koç'tan Ünal Aysal'a cevap geldi

Pazartesi 19.03.2012 15:36

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, Spor Toto Süper Lig'de Galatasaray ile yaptıkları derbi maçın ardından, sarı-kırmızılı kulübün başkanı Ünal Aysal'ın, maçta yaşananlarla ilgili söylemlerini, ''çok talihsiz, son derece kısa vade düşünceli ve fırsatçı yaklaşım'' olarak algıladıklarını ifade etti.

Fenerbahçeli yönetici, Lig TV'ye telefonla yaptığı bağlantıda, başkan Aysal'a eleştirilerde bulunup, daha önce Galatasaray'ın ev sahipliği yaptığı stat ve salonlarda yaşanan olayları hatırlatarak, kulüp olarak takındıkları tavrı anlattı.

Açıklamalarına derbi maçı değerlendirerek başlayan Koç, ''Heyecanlı, derbilere yakışır bir maçtı. Kazanamadığımız için üzgünüz. İlk 15 dakikadan sonra çok daha farklı bir sonuç bekleniyordu ama maçın sonunda Galatasaraylılar kazanamadıkları için üzüldü. Futbolun güzelliklerini içinde barındıran bir maç oynandı. 2-2'lik beraberlikten sonra Galatasaray camiasında yaşanan sevinç de bizim gururumuz olacaktır'' ifadelerini kullandı.

Yaşadıkları sıkıntılı sürece rağmen camialarının dimdik ayakta durduğunu belirten Fenerbahçeli yönetici, ''Evet bir gerçek var ki geçen sene bu tarihe baktığımız zaman sıralamalardaki yerimiz belki daha kuvvetliydi. Ama bir gerçek daha var ki kaybedilmiş hiçbir şey yok, kazanacak da çok şey. Biz başta teknik kadromuza, futbolcularımıza daha da önemlisi taraftarlarımıza sonuna kadar güveniyoruz. Kimsenin kazandığı veya kaybettiği bir şey henüz söz konusu değildir. Fenerbahçe camiası olarak, futbol takımı olarak da biz elimizden geldiği kadar var gücümüzle sonuna kadar şampiyonluk için mücadele edeceğiz. Bazen şampiyon olursunuz, bazen olamazsınız dünyanın sonu değil. Ama şu geldiğimiz noktada da Fenerbahçe'nin bulunduğu konumun da takdire şayan bir durum olduğunu söylemek çok fazla abartı olmaz'' diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü yöneticileri olarak ''bıçak kemiğe dayanmadıkça'' rakipleriyle ilgili konulara kesinlikle girmemek için özen gösterdiklerini anlatan Koç, ''Galatasaray ile sahamızda oynadığımız maçta Fatih Terim hocaya bir cisim isabet etmiş. Aynı şekilde Hasan Şaş'a böyle bir şey olduğu söyleniyor. O konunun Hasan Şaş tarafında muamma var, onun için bir şey söylemeyeceğim şimdi ama ne olursa olsun bu kabul edilemez bir davranıştır. Fatih hoca ve teknik kadrosuna geçmiş olsun diliyorum. Özür diliyorum şahsen böyle bir şey yaşandığı için. Sonuçta 2-3 kişinin yaptığı hareket ne yazık ki Galatasaraylı yöneticiler sayesinde tüm stada mal edilebiliyor. Herhalde hayatımda ikinci veya 3. defa telefonla televizyona bağlanıyorum. Bıçak kemiğe dayandığı için bağlanıyorum'' şeklinde konuştu.

2006-2007 sezonu hatırlatması
''Ünal Aysal Bey'in maçtan sonra taraftarımızla ilgili ve yaşanan olaylarla ilgili yaptığı söylemleri kabul edemediğimizi, çok talihsiz olduğunu, son derece kısa vade düşünceli, fırsatçı bir yaklaşım olarak algıladığımı ve camianın haklarını korumak mecburiyeti hissettiğimizi belirmek istiyorum'' diyen Ali Koç, 2006-2007 futbol sezonunda Ali Sami Yen Stadı'nda yaptıkları maçı hatırlatarak şunları söyledi:

''Galatasaray'ın tarihi onun başkanlığıyla başlamadı. Ondan önceki dönemler de var. Hatırlarsanız 2006-2007 sezonunda, Fenerbahçe'nin şampiyon olduğu sezonda Galatasaray ile oynadığı bir maç vardı. Bu maça 'Su savaşları' denmişti. O maçta 19 polis yaralandı biri kör oldu, onlarca taraftar yaralandı. Binlerce şişe su stadın her tarafından sahaya organize bir şekilde atıldı. Maç defalarca durduruldu. Çok talihsiz olaydı Türk futbolu için. Bir tane Fenerbahçe kulübü yöneticisi o maçtan sonra çıkıp ileri ya da geri olumlu ya da olumsuz bir laf etmedi, hiçbir şekilde Galatasaray camiasına eleştiri getirmedi ve sağduyulu davranıp 'bir daha böyle olaylar yaşanmaması için vesile olmuştur' deyip sesimizi çıkarmadık.''

''Hangi standart samimi?''
Ünal Aysal'ın standarttan ve bir duruştan bahsettiğini belirten Koç, ''Hangi standardın, duruşun samimi olduğunu size vereceğim bilgiler çerçevesinde kamuoyunun takdirine bırakma ihtiyacı duyuyorum'' diyerek, geçen sezon Beko Basketbol Ligi'ndeki şampiyonluk mücadelesinde yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

''Geçen sene şampiyon olduğumuz zaman Abdi İpekçi Spor Salonu'nda, orada da büyük olaylar yaşanmıştı. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün orada kupasını kaldırmaması için taraftar olayları olmuştu ve neticesinde salon polis tarafından boşaltılmak zorunda kalmıştı. Hatta Ünal Aysal Bey müdahale etmek için sahaya indiği zaman kendi taraftarları tarafından yuhalanmıştı. Olay öyle bir noktaya geldi ki Sayın Aysal şahsıma, yanımdaki yönetici arkadaşlarımıza, 'Size kupayı VIP salonunda verelim' teklifini getirmişti. Düşünebiliyor musunuz, biz böyle bir şeyi tabii ki kabul etmedik ve zorbalığın kazanmasına da izin vermeyecektik. Neticede kupamızı almak için bütün salon boşaltıldı bir buçuk saat sonra biz ancak kupamızı alabilmiştik.''

Kupalarını aldıktan sonra bir gazetecinin kendisine yaşananlar çerçevesinde ne düşündüğünü sorduğunu aktaran Koç, gazeteciye ''Lütfen basketbolun güzelliklerini konuşun, 6 maçı 80 binin üzerinde taraftar izledi. Türk basketbolu için büyük bir olaydır, gelişimdir'' cevabını verdiğini aktararak, ''Anlatmak istediğim mentalite budur. Hepimiz böyle davranmak zorundayız. Bizler büyük sorumluluk taşıyan insanlarız. Bir olaya fırsat verip, günlerce bunu basında tartışıp camiaları taraftarları kafa kafaya getirmek hem Türkiye'ye, hem Türk futboluna zarar vermektedir'' şeklinde konuştu.

Bu sezon Galatasaray ve Fenerbahçe kadın takımlarının Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yaptıkları ve Ünal Aysal'ın da bulunduğu maçta şahsına ve annesine küfür edildiğini hatırlatan Ali Koç, ''Sağolsun Abdurrahim Albayrak yardımcı olmaya çalıştı, ona da tepki kondu. Ama Ünal Bey bunu durdurmak için hiçbir şey yapmadı. Ertesi gün de bu olaylarla ilgili hiçbir şey söylememişti'' diye konuştu.

''Volkan'a rakı şişesi atıldı''
Türk Telekom Arena'da, Fenerbahçeli kaleci Volkan Demirel'e tribünden rakı şişesi atıldığını da hatırlatan sarı-lacivertli kulübün yöneticisi, açıklamasına özetle şöyle devam etti:

''Ünal Bey kendi dönemini daha iyi hatırlıyor. Galatasaray-Fenerbahçe maçında hiçbir olay olmadığını, bir tükürük olayının bile olmadığını ifade etti, bizim o standarda gelmemiz konusunda söylemde bulundu. Hatırlarsanız günlerce konuşulmuştu. Kalecimiz Volkan Demirel'in kafasını sıyıran bir rakı şişesi sahaya atıldı. Biz ona rağmen maçtan sonra bir şey demedik. Bizler bu konuların, 3-5 kişinin veya küçük bir toplumun yaptığı konuların camialara mal edilmemesi için elimizden gelen her türlü hassasiyeti gösterirken, bazı insanların kendilerini tutamayıp, en küçük olayı bile fırsat bilip, bunu bir şekilde kullanıp taraftarları birbirlerine karşı getirmeleri, camiaları birbirine karşı getirmelerini hem kabul edemiyorum, hem de hazmedemiyorum. Galatasaray Kulübü'nün sahasında hatırlarsanız genç bir arkadaşımız Batuhan'a çok talihsiz bir olayla kafasına şişe geldi. Bir müddet komalık olmuştu arkadaşımız. Bir bıçaklama olayı yaşanmıştı. 'Tırnak kesici, makas, çakı makı' diye geçiştirildi. İkisinde de soruyorum, bir tane Fenerbahçe Kulübü yöneticisi bunu fırsat olarak bilip çıkıp bir şey söyledi mi? Söylemedi, hayır. Çünkü biz olayların üzerinde durmuyoruz. Çünkü burada büyük camialarda, büyük taraftar gruplarında her zaman taşkınlıklar olabilir. Biz yöneticilerin işi, görevi, sorumluluğu bu olayların olmamasını sağlamak. Halbuki rakip takımın yöneticileri veya birkaç yöneticisi, bu olayları fırsat bilip günlerce konuşulması için kendilerine bir araç, bir fırsat olarak görüyorlar ve kullanıyorlar. Bu da bizim en rahatsız olduğumuz konu.''

Ünal Aysal ve yönetim kuruluna soru yönelten Koç, ''Bu kadar olay yaşanmış, biz hiçbirinde çıkıp ağzımızı açmamışız, hiçbir şey dememişiz. Kendilerinin de kınadıkları bu olaylar, kendi salonlarında, statlarında yaşandığı zaman, söylemleri ve değerleri doğrultusunda ertesi gün veya maç oynanırken, hiçbir şey yapmadıkları ortamda biz Ünal Aysal'ın bahsettiği hangi standardın samimi olduğuna inanmalıyız? Fenerbahçe Spor Kulübü olarak ve genel Türk spor kamuoyu olarak hangisine inanmalıyız?'' dedi.
Galatasaray Başkanı'nı, her fırsatta Aziz Yıldırım'ın tutukluluk durumunu dile getirdiği için de eleştiren Koç, ''Sayın Ünal Aysal sağolsun her zaman bu konuyu gündeme getiriyor. Neden getirdiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Çünkü milyonlarca insanın bu uzun tutukluluk sürecinden dolayı, bizce haksız bir tutukluluk sürecinden dolayı içi kan ağlarken, Sayın Başkan ikide bir, 'Maça gitmeyeceğim, çünkü Aziz Yıldırım tutuklu, doğru olmaz' gibi aynı söylemlerde bulunmasını son derece ayıplıyor ve yakışıksız buluyorum'' ifadelerini kullandı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN