Web Sürümüne Geç

Şike davası değil

Şike davası değil
Salı 28.03.2012

Bu dava eğer şike davası olsaydı, ben burada olmazdım. Davada yargılanan herkes gelsin hesaplaşalım Trabzonlu yöneticilerin dinlemelerden haberi olduğunu gösteren tapeleri perşembe açıklayacağım

Şike iddialarına ilişkin 16'sı tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 10. duruşması, dün Çağlayan'daki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı duruşmaya Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık Abdullah Eker'in ise rahatsızlandığı gerekçesiyle duruşmaya gelmediği öğrenildi.

MAHKEMEYE GELSİNLER
F.Bahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, eski futbolcu Ümit Karan, Cemil Turan, Alaeddin Yıldırım, Samet Güzel, Hasan Çetinkaya, Serkan Acar ve Faruk Yaşar'ın aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar da duruşmaya katıldı. Fenerbahçe Asbaşkanı Murat Özaydınlı ile bazı yöneticiler de izleyici olarak katıldı. Dünkü oturuma, yine Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın sözleri damga vurdu. Mithat Halis'in ardından konuşan Yıldırım, Trabzonsporluların da mahkemeye gelmesi gerektiğini söyledi.

ŞİKE YA DA TEŞVİK YOK
Yıldırım, "Davada yargılanan herkes gelsin buraya yüzleşelim. Hesaplaşalım o zaman. Benim 103 tane tapem okunsun, bir tane suçum varsa herkesin yerine yatarım" dedi. Yıldırım, "Nevzat Şakar ile konuşurken, dinlemeden haberleri varmış gibi konuşuyorlar. O tape burada yok, ben de var. Perşembe günü o tapeyi buraya getireceğim" ifadelerini kullandı. Yıldırım, menajer Mithat Halis'e, Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar ile aralarında geçen telefon görüşmesini sordu.

NEDEN HEP BİZ?
Halis, "Konuşmalarımızda şike ya da teşvikle alakalı hiçbir şey yoktur. Ne Fenerbahçe ne Trabzon şike ve teşvik primi amaçlı benim oyuncularım için bir girişimde bulunmadı" şeklinde konuştu.
Yıldırım, daha sonra bazı açıklamalarda bulundu. Türk futbolunun tümünün mahkemeye geleceğini belirten Yıldırım, "Şahit olarak göstereceğim, hepsi buraya gelecek. Herkes gelip 2 dakika konuşuyor, biz saatlerce ifade veriyoruz, bir biz yargılanıyoruz. Trabzonsporlular da gelsin. Gazeteler sadece bizi yazıyor.
Burada Türk sporu yargılanıyor ise gelsinler yargılansınlar. Bu dava başka bir dava, perşembe gününü (yarın) bekleyin. Bu dava şike davası olsaydı ben yargılanmazdım" ifadelerini kullandı.

BUGÜN ARA VERİLİYOR
Bunun üzerine Başkan Ekinci, "Talimat ile ifade alma yasal bir durumdur. Bir hafta ayıracağız.
Talimatla ifadesi alınan sanıklar burada olacaklar. Acele ettiğiniz için bilmiyorsunuz. Çapraz sorgularınız olacak" dedi. Duruşmaya bugün ara verilecek, yarın çapraz sorgulamalara geçilecek. Cuma ise tahliye talepleri değerlendirilecek.

SEZER: YASA DIŞI HİÇBİR TEKLİF YOK
Davanın tutuksuz sanıklarından Sezer Öztürk, mahkemede verdiği ifadede, Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ile tanışma maksatlı görüştüğünü söyledi. Sezer, "Bana bu zamana kadar asla yasa dışı bir teklifte bulunulmadı. Transferler ile ilgili tüm çalışmaları temsilcim Hüseyin Ok yaptı. Şekip beyin yanına babamla gittim. Tanışma amaçlı bir konuşmadır, transfer ücreti falan konuşulmadı. Şekip bey bana 'Futbolcuyla söz konusu olamaz' dedi" ifadelerini kullandı. Başkan Ekinci, "Sami Dinç neden gizli konuşmak istedi seninle? Hiç tedirgin olmadın mı?" sorusuna, "Hayır, transferle ilgili olduğunu düşündüm, normal buldum" cevabını verdi.

'ŞİKE AMAÇLIDIR' LAFI HİÇ ETMEDİM
Tutuksuz sanık Murat Şahin, soruşturma döneminde Kasımpaşaspor kalecisi olduğunu, savunmasında şike yapıldığı iddia Fenerbahçe-Kasımpaşaspor maçında kendisinin oynamadığını söyledi. Oynamadığı bir maçla ilgili olarak suçlandığını belirten Şahin, "İddiaların hiçbirini kabul etmiyorum. Mehmet Yenice bana Ankaragücü takımında tanıdığım futbolcular olup olmadığını sordu. Bunu neden sorduğunu bilmiyorum. Emniyette 'şike amaçlı' diye yazmışlar. Bunu kabul etmiyorum. Benim ağzımdan çıkan bir söz değildir o. Bana bir şike teklifi gelmedi" dedi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN