Susturun şunu!

Susturun şunu!
Salı 01.05.2012

Oskay, geçmiş yıllarda oynanan Samsunspor-Fenerbahçe maçında şike yapıldığını, Trabzon-Galatasaray derbisinde de teşvik alındığını iddia etti. Bu iddialara öfkelenen Aziz Yıldırım, "Bu meczubu mu dinleyeceğiz!" diyerek duruşma salonunu terk etti

Futbolda şike iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 10'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 13'üncü duruşması başladı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 10 tutuklu sanık katıldı. Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş kulübü eski yöneticisi Serdal Adalı, eski futbolcu Cemil Turan, Alaeddin Yıldırım, Serkan Acar, Mehmet Yenice ve Yavuz Ağırgöl'ün de aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya, Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, sarı-lacivertli yöneticiler Ali Koç, Murat Özaydınlı ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da izleyici olarak katıldı.

'CİNAYETTEN HÜKÜMLÜ'
Duruşmaya, tanık olarak dinlenen Cihan Oskay'ın açıklamaları damga vurdu. Oskay, "2002 yılında ben de bu suçu Aziz Yıldırım'ın talimatıyla işledim. Önceki ifadelerimde de belirtmiştim. Burada, Fenerbahçe'yi itham etmek için değil, bu şike suçunun bizzat Aziz Yıldırım tarafından yapıldığını belirtmek için tanıklık yapıyorum'' dedi. Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin tanık olarak Oskay'ı dinleyeceğini söylemesi üzerine söz alan Aziz Yıldırım, "Biz şike suçu için mi buradayız, yoksa hapse atılmak için mi?'' diye konuştu. Yıldırım'ın avukatları da Yıldırım ile tanık Cihan Oskay arasında bir husumet olduğunu ve tanığın cinayetten dolayı hükümlü olduğunu belirterek, tanığın dinlenilmesinden vazgeçilmesini talep etti.

YILDIRIM'A 'RET' YANITI
Bunun üzerine "oturun'' diyerek tepki gösteren Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Cihan Oskay'ı kürsüye çağırdı. Burada söz alan Oskay, yiyecek ve içecek sektöründe çalıştığını ve gazeteci olduğunu belirterek, "Benim bilgilerim şike ve teşvik ile ilgilidir. Sayın başkanı Fenerbahçe kulübünden tanıyorum. Spor yazarlığı da yaptım. Bülent İşcan'ı da kulüpten tanıyorum. Tamer Yelkovan'ı şike olaylarından dolayı tanıyorum" diye konuştu. Oskay, geçmiş yıllarda oynanan Samsunspor-Fenerbahçe maçında şike yapıldığını, Trabzonspor-Galatasaray maçında da teşvik alındığını iddia etti. Tutuklu sanık Aziz Yıldırım'ın bu ifadelere karşı konuşmak istemesine mahkeme başkanının izin vermemesi üzerine Yıldırım'ın avukatları da söz istedi.

'ŞENER'E FAKS ÇEKTİM'
Mahkeme Başkanı Ekinci'nin araya girerek, ''Söz vermeden dışarı atacağım'' demesi üzerine sinirlendiği gözlenen Yıldırım, ''Bu meczubu mu dinleyeceğiz?'' diyerek duruşma salonunu terk etti. Ekinci, bazı sanıkların da duruşma salonunu terk etmesi üzerine, "Dışarı çıkan sanıkların isimlerini tespit edin. Herkes haddini bilecek'' şeklinde talimat verdi. Daha sonra konuşmasına devam eden Oskay'ın, "2000-2001 yılında bana parayı veren Tamer Bey'dir'' demesi avukatların tepkisine yol açtı. 25 Mayıs 2011'de Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'e cezaevinden faks yolladığını anlatan Cihan Oskay, şunları kaydetti: "Şampiyonluğu kaybettiğiniz son iki maçı inceleyin. Eskişehir-Fenerbahçe maçı ve Eskişehir-Trabzonspor maçlarını inceleyin. Bir gazetenin spor yazarı bana mektup yazarak 'Çıkacak haberime dikkat et' dedi. Ben olayları birleştirdiğimde maçların sonuçları tahmin ettiğim gibi çıktı. Çünkü yöntemler hep aynıydı. Yöntem şudur:

CEZAEVİNDEN GÖNDERİRİM İÇERDEN
bir futbolcuya sezon sonunda Fenerbahçe'ye transfer olacağı söylenir ve o oyuncuyla irtibata geçilir. Bir de hatırı sayılır kişilerle irtibat kurularak böylece o maçın sizin istediğiniz şekle dönmesini ve bunun için istediğiniz gibi bir kadro çıkarılmasını sağlarsınız. İçerdeki futbolcu yardım eder. Futbolcu ertesi sene Fenerbahçe'ye transfer olur. Örneğin Eskişehirspor'daki Sezer Öztürk öyle, Fenerbahçe'ye bu şekilde transfer olmuştur.'' "Şikenin ben size belgesini getirdim ama tarihi eski diye kabul etmezsiniz'' diyen Oskay'a Mahkeme Başkanı Ekinci, "Belgeler nelerdir?'' diye sordu. Oskay da buna, "2000-2001 yılına ait tapeleri getirdim'' şeklinde cevap verdi. Kendisi ve ailesinin tehdit edildiğini iddia eden Oskay, "Son şike olayıyla ilgili elimde çok yeni bir bilgi ve belge var. Ancak bunu burada açıklayamam. Çünkü bilginin sahibi gizli tanıklık yapmak isteyebilir. Ben size bu bilgi ve belgeleri cezaevinden göndereceğim" ifadelerini kullandı. Mahkeme başkanın, "2011 yılında yapılan şike iddialarıyla ilgili başka bilgi ve belgeye sahip misin?'' sorusuna Oskay, "Bilgim yok ancak duyumlarım var'' şeklinde cevap verdi.

DUYUMLARLA OLMAZ
Mehmet Ekinci de bunun üzerine, "Tanıklık duyumlar ve yorumlarla olmaz. Buna binaen ceza da verilmez. Tanıklık maddi gerçeği ortaya çıkarmak için bildiği gerçeği söylemektir. Bu konuda eğer başka bir bildiğin varsa kimseden korkmana gerek yok'' dedi. Başka bir bilgiye sahip olmadığını ifade eden Oskay'a, Mahkeme Başkanı Ekinci, "O zaman cezaevinden, 'Beni engellemeyin tanıklık yapmak istiyorum' diye neden ısrar ettin'' dedi. Cihan Oskay, Fenerbahçe kulübünün muhasebe müdürü Tamer Yelkovan'ı kastederek, "Şike parasını muhasebe müdüründen alırdım. Bazen de şike parasını başkanın odasından alırdım'' dedi.

PERŞEMBE GÜNÜNE ERTELENDİ
Duruşmada söz alan sanık avukatları, tanık Cihan Oskay'ın ifadelerinin dikkate alınmamasını istedi.
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, duruşmayı perşembe gününe ertelediğini açıklayarak, "Perşembe günü dört tanığı daha dinleyeceğiz. Ardından da çapraz sorguya geçeceğiz'' dedi.

BU OYUN HENüZ BiTMEDi
Başkan Aziz Yıldırım, Fenerbahçe dergisinin mayıs ayı sayısındaki yazısında taraftarlara seslendi. Yıldırım, "Fenerbahçe Kulübü Genel Kurulu'na tarihi görev düşmektedir. Genel kurulumuz bu çınarın yakılıp yok edilmesine izin vermemelidir. Tarih 105 yıllık camiamızı bölmeye ve ele geçirmeye çalışanları değil, kulübümüze sahip çıkanları ve bu çınardan bir yaprağın dahi koparılmasına izin vermeyip direnenleri yazacaktır" ifadelerini kullandı.

HAİN EMELLERİ KIRILDI
"Bağdat Caddesi'nde 100 bin kişiye ulaşan taraftar yürüyüşünün, cezalı maçlarda 50.000 civarında kadın ve çocuk taraftarın stada gelerek kulübü ve kendilerini desteklemesinin, Fenerbahçe kulübüne kastedenleri korkuttuğunu ve geri adım atmak zorunda bıraktığını" savunan Yıldırım şöyle devam etti: "Bu noktada Fenerbahçe kulübü üyelerinin bir iki çatlak ses dışında, arkamızda durması bu güç odaklarının hain emellerini kırmaya yetmiştir. Ancak henüz bu oyun tamamlanmamıştır. Bu yüzden birlik ve beraberliğin bir an gevşemeden aynı kararlıkla sürdürülmesi gerekmektedir. Hain emeller ertelenmiş olsa da, bu emellerin sahipleri henüz bu düşüncelerinden vazgeçmemiştir. Önemle ve ısrarla belirtirim ki, bu operasyon Fenerbahçe kulübüne ve başkanı Aziz Yıldırım'a karşı yürütülen bir operasyondur."

ÇINAR AĞACINDA BİR YAPRAĞIM
Aziz Yıldırım, ulu bir çınar ağacı olan Fenerbahçe kulübünün gövdesinde bir yapraktır. Ulu çınarın yanında Aziz Yıldırım'ın şahsi akıbetinin hiçbir önemi yoktur. Bu operasyonu yapanların amacı bir yaprağı koparmak değil, bu çınarı yakıp kül etmektir. Başta bizi ve kulübümüzü adeta linç edenler bile bugün, bu operasyonun arkasında görünmeyen başka amaçlar ile görünmeyen malum güçler tarafından yapıldığı yönünde fikir beyan etmektedirler. Bu konudaki haykırışımıza rağmen, evrensel hukuk kuralları ve masumiyet karinesi açıkça ayaklar altına alınmış, anayasa güvencesindeki tüm haklarımız açıkça gasp edilmiştir."

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN