"Volkan farkı engelledi"

"Volkan farkı engelledi"
Perşembe 03.05.2012 23:41

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda Beşiktaş'a 1-0 yenildikleri maçtan sonra yaptığı açıklamada, "Kalan iki maçımızı da kazanırsak şampiyon olacağımızı biliyoruz" dedi. Volkan'ın gayretlerinin farkı engellediğini de sözlerine ekleyen Kocaman şunları söyledi:

Kocaman, maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında, siyah-beyazlı ekip karşısında ortaya koydukları mücadeleyi değerlendirdikten sonra 6 Mayıs Pazar günü deplasmanda Trabzonspor ile yapacakları maçla ilgili soruya verdiği cevapta, "Kalan iki maçı kazandığımız zaman şampiyon olacağımızı biliyoruz. Mutlaka çok zor. Fenerbahçe bu tip atmosferlerde tarihi boyunca çok maç oynadı. Hep söylüyoruz, futbol karşılaşması bu, bir oyun, savaş değil. Ne kendi sahamızda ne de başka yerlere gittiğimizde böyle. Bu oyunun geriliminin, şiddetinin zaman zaman oyun içinde kaldığı zaman artması çok doğal. Tabii ki Trabzonspor karşılaşması da böyle bir maç olacak. Ancak bundan da çekinmiyoruz. Yapabildiğimiz becerebildiğimiz kadar oyunun kontrolünü alıp oynamaya çalışacağız. Ama şunu biliyoruz. İki maçı kazanırsak şampiyon olacağız. Çok şükür ki bu günleri gördük" ifadelerini kullandı.

"Fatih Terim'in sözlerine imzamı atarım"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş'in, dünkü maçtan sonra yaptıkları açıklamalarla ilgili ne düşündüğü sorusunu cevaplayan Kocaman, "Fatih Terim'in söylediklerine imzamı atarım. Şenol Güneş'in söylediklerini çok anlayamadım, kavrayamadım" dedi.

Kocaman'ın ifadeleri şöyle:

"Söylenen sözlere bakıldığı zaman, düşündüğüm zaman Terim'in söylediklerine, saygı ve benzeri şeylerle ilgili, zaten aynı şeyleri düşünüyorum. İmzamı atarım, çok doğru şeyler söyledi. Aynı şekilde düşünüyorum ben de. Söyledikleri doğru.

Şenol Güneş'in söylediklerini çok anlayamadım ve kavrayamadım. Çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Geçen sezon da buna benzer şeyler söylemişti Sayın Güneş, yine oraya doğru götürdü işi. Benim vurgum şuydu: Hatırlatma yapmakta fayda var, anlamayanlar, anlayamayanlar ya da anlamak istemeyenler için. Bu haftaki Süper Final karşılaşmaları gerçekten Süper Finale yakışır şekilde oldu. Beşiktaş'ı tebrik ediyorum. Çok doğru bir şekilde iyi bir şekilde oynadılar. Böyle olmalı işler. Bunu söylüyorum. Bununla beraber şunu da ilave ediyorum: Özellikle maçtan sonra söylemek istediğim, geçen seneyi de belki evvelki seneyi de katabilirim. Geçen sezon da bu sezon da bu seviyeye gelirken çok zorlu maçlar oynadık. Geçen seneki şampiyonluğumuzun ne kadar haklı bir şampiyonluk olduğu vurgusunu yapmaya çalıştım. Ama söz başka yerlere doğru gitti her halde. Esas benim vurgum kendi maçlarımızaydı."

"Volkan farkın artmasını engelledi"

Bu akşamki maçla ilgili olarak sözlerine, 24. haftada yine Galatasaray'ı yakalama şansı bulduklarını ancak başaramadıklarını ifade ederek başlayan Kocaman, "Bugün bir kez daha fırsat geldi önümüze ama bugünü de değerlendiremedik. Dün akşam puanları eşitlemeyi düşünürken, rakibimiz 1 puan daha farkı arttırdı" dedi.

Beşiktaş'ı istekli oyunundan dolayı kutlayan Kocaman, siyah-beyazlı ekibin maç boyunca kazanmaya kendilerinden daha yakın olduğunu anlatarak, özetle şu değerlendirmeleri yaptı:

"İlk yarı düşündüğümüze yakın şekilde geçti. Pek çok şeyi gerçekleştirdik. Oyunun kontrolünü elimizde tuttuk. Çok etkili olmamakla birlikte atak üstünlüğü elimizdeydi. Beşiktaş'a karşı uygun, doğru oyunu oynadık. Bir akşam önce rakibimizin puan yitirmesinden kaynaklanan yüksek isteklilik hali sabırsız oyunu getirdi. Bir an evvel skoru elde etme çabasıyla merkezden hücum etmemiz Beşiktaş'ı kontratak oyuna doğru yöneltti.

İkinci yarı aynı oyunu sürdürme gayreti olacaktı ama 1-0'lık bir dezavantajla başladık. İlk 15 dakikada rakibin sahasında verimli olmakla birlikte, 20-25. dakikalardan sonraki süreç etkimizin sürekli oyundan azaldığı, takımın yavaş yavaş pozisyon disiplinini terk edip dağınık bir hale geldiği görüntü vardı. Beşiktaş net pozisyonlar yakaladı. Sahanın merkezini boşalttık, herkes hücumu düşünmeye başladı. Bu affedilmez bir hataydı bir futbol takımı için. Bunu yaptık. O andan itibaren Volkan açıkçası farkın artmasını engelledi. Son 15 dakikalık periyotta çok istememize rağmen hiç üretkenlik ortaya koyamadık."

Bu arada, maçın ikinci yarısında oyundan alınan Gökhan Gönül'ün sakatlık geçirdiği için çıktığı bildirildi. Bacak arka adalesinde çekme şüphesi bulunan Gökhan'ın yerine derbide, mücadeleye orta alanın sağında başlayan Mehmet Topuz sağ bekte devam etmişti.

Gökhan'ın MR'ının çekileceği ifade edildi.

Öte yandan bazı Beşiktaşlı taraftarlar maç çıkışında Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç'a sözlü sataşmada bulundu. Ali Koç, tepkilere aldırmadan aracına binerek stattan ayrıldı.
Etiketler Aykut Kocaman
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN