Yine reddetti

Yine reddetti
Cumartesi 05.05.2012

Futbolda şike davasında tutuklu olan 10 kişiden sadece F.Bahçe Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan serbest bırakıldı. Bir sonraki duruşma 29 Mayıs tarihinde yapılacak

Futbolda şike iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 10'u tutuklu 93 sanık açılan davanın 15. duruşmasında Aziz Yıldırım'ın tahliye talebine yine ret yanıtı verildi. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanık Fenerbahçe Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan'ın suç vasfının lehe değişme ihtimali gözönüne alınarak tahliyesine karar verdi. Yıldırım, Olgun Peker ve İlhan Ekşioğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 tutuklu sanığın ise bu hallerinin devamı yönünde karar verildi. Mahkeme bu kararının gerekçesi olarak ise, üzerlerine atılı suçun cezasının alt ve üst sınırları, mevcut delil durumu ve atılı suçun niteliğini gerekçe gösterdi.

TRABZONSPOR MÜDAHİL
Mahkeme, Trabzonspor kulübünün davaya müdahillik talebini ise suçtan zarar görme ihtimalini göz önüne alarak kabul etti.

ZORLA GETİRİLECEKLER
Mahkeme; Trabzon Başkanı Sadri Şener, asbaşkanı Nevzat Şakar, F.Bahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş'ın hocası Tayfur Havutçu, eski TFF Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Sivas Başkanı Mecnun Otyakmaz, futbolcular İbrahim Akın, Serdar Kulbilge, Sezer Öztürk ve Sercan Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu bütün tutuksuz sanıkların bir sonraki duruşmada çapraz sorguları yapılacağından zorla mahkemeye getirilmelerine hükmetti.

RAPORU İSTENDİ
Mahkeme, TFF Etik Kurulu'nun TFF Yönetim Kurulu Başkanlığı'na sunduğu 'Etik kurulu Raporu'nun gönderilmesi için TTF'ye yazı yazılmasına hükmetti.

KOCAMAN TANIK
Mahkeme F.Bahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'ın da bulunduğu 9 kişinin ilk duruşma günü tanık olarak dinlenmelerini karara bağladı. Bir sonrası duruşmanın 29, 30 ve 31 Mayıs ile 1 Haziran 2012'de yapılmasını karara bağladı.

DOSYA SAVCIDA
Mahkeme Savcı Ufuk Ermertcan'ın esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyayı isteme talebini kabul etti ve dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi.

ÇAĞLAYAN KARIŞTI
F.Bahçe taraftarı Aziz Yıldırım lehine tahliye kararı çıkmayınca polisle çatıştı. Bazı basın mensupları ve taraftarlar arasında da ortamın gerildiği belirtilirken yakılan meşaleler etrafa saçıldı. Çıkan kargaşanın ardından güvenlik güçleri olayları kontrol altına alarak tepkili taraftarları bir bölgede topladı. Öte yandan atılan taşlar nedeniyle bir basın mensubunun kafasından yaralandığı ve ambulansla hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Çıkan olaylarda iki de polisin yaralandığı ifade edildi.

İÇERDEYKEN SEÇİLECEK
19 Mayıs'taki seçimde yeniden başkan adayı olduğunu açıklayan Aziz Yıldırım, cezaevindeyken seçime katılacak.

YELKOVAN: GÜLMEYECEĞİZ
Gece geç saatlerde Metris Cezaevi'nden çıkan Yelkovan, "Aileme ve çocuklarıma kavuştuğum için çok mutluyum ancak sadece vücudum dışarıda, kalbim içeride kaldı. Orada arkadaşlarımı bıraktım. Ondan dolayı çok üzgünüz. Böyle olmamalıydı. 10 aydır burada suçsuz vaziyette yattık. 310 gündür buradayız. Onlar çıkana kadar gülmeyeceğiz" dedi.

PAZARTESİ AÇIKLANACAK
Bu arada Disiplin Kurulu'nun PFDK'ya sevk edilen takımlarla ilgili kararını pazartesi günü açıklaması bekleniyor. Kurul üyelerinin perşembeden bu yana yoğun şekilde çalıştığı dile getirildi.

ERMAN TOROĞLU'NA 'CACIK' MALZEMESİ!
Aziz Yıldırım'ın avukatlarından Köksal Bayraktar, mahkemeye Etik Kurulu raporu, Maliye Bakanlığı Denetleme Kurulu raporu ve Spor Toto'nun cevabını sundu. Bayraktar, "Etik Kurulu, Aziz Yıldırım'ı suçlamadı. Spor Toto, iddia edilen 13 maçla ilgili bir anormallik olmadığını bildirdi. Maliye de son 5 yılın hesaplarını didik etti ve hesaplarda bir usulsüzlük olmadığını belirtti" dedi. Yıldırım'ın avukatlarından Faik Işık, "mafya ve örgüt nedir?" diye anlatırken, "Bir Don Carleone'yi burada görmedik" deyince hakim tebessüm etti. "Bizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitmek zorunda bırakmayın" diyen Işık, canlı yayında cacık yapan Erman Toroğlu'na da gönderme yaptı, "Ofisimde salatalık yetiştiriyorum ki lazım olursa göndereyim" dedi.

HAKİME "ARTIK YETER!" DEDİ
İlhan Ekşioğlu'nun avukatı Ersan Şen, zan üzerinden hareket edildiğini ve ortada ispatlanmış hiçbir şey olmadığını savundu. Müvekkili hakkında tahliye talebi isterken adeta isyan eden Şen, "Şüphe, tutukluluk hali için yeterli değildir. Kaçma, delil karartma gibi açıklamalar soyut kalıyor, somut bir şekilde aydınlatılmıyoruz. Artık yeter, rica ediyorum" şeklinde bir çıkışta bulundu.

DİNÇ: SADECE TAVSİYE ETTİM
Sanık avukat Sami Dinç, Sezer Öztürk'le transfer şikesi yapmadığını, Fenerbahçe avukatı olarak değil de bir arkadaşı olarak tavsiyelerde bulunduğunu kaydetti. Dinç, "Sezer ile neden Blackberry ile görüşmek istedin?" şeklindeki soruya, "Transfer görüşmelerinin basına sızmaması için böyle bir talepte bulundum. Çünkü gayri hukuki olarak telefonların dinlendiğini düşünüyordum" yanıtını verdi.

YANLIŞLIKLA BURADAYIZ
Menajer Ali Kıratlı, Eskişehir-Trabzon maçında görüntülendiğini ama bunun Eskişehir-Fenerbahçe maçı diye geçtiğini lanse edildiğini ifade ettiği dünkü savunmasında, "İlhan Ekşioğlu ile yaptığım telefon görüşmesi futbolcu transferi ile ilgilidir" dedi. Kıratlı, "Bu suçların yanlışlıkla üzerimize yapıştığını düşünüyorum. Fenerbahçe büyüktür, şike yapmaz" açıklamasında bulundu.

'ORTADA ÇETE YOK'
Olgun Peker'in avukatı, "22 Mart itibari ile dinlendiğini bilen biri savcılığa ifade vermek için yurt dışından gelir mi? Herkes tahliye edilmişken, Olgun Peker tutuklu. Ortada çete yoktur" dedi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN