"Fenerbahçe Türkiye Cumhuriyeti'dir"

"Fenerbahçe Türkiye Cumhuriyeti'dir"
Cumartesi 19.05.2012 11:28

Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Arena’da yapılan Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nd ailk gün sona erdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantıda, "Çağ atlatan Başkan Aziz Yıldırım" konulu bir belgesel gösterimi yapıldı. Öte yandan Aziz Yıldırım başkanlığında 3 yıldır görev yapan yönetim kurulu döneminde bütün branşlarda kazanılan toplam 34 kupa, kongrenin düzenlendiği salonda başkanlık divanı masası önünde sergilendi.

Toplantının açılışında Ali Yıldırım, Aziz Yıldırım'ın açıklamasını okudu

Ali Yıldırım'ın okuduğu genel kurula katılanlara okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sayın Başkan, Değerli Fenerbahçe Kongre Üyeleri, Büyük Fenerbahçeliler,

Fenerbahçelıler için çok önemli ve anlamlı bir gündeyiz. Fenerbahçeliliğin yalnızca Fenerbahçe'nin geçmişine değil, geleceğine de sahip çıkmak olduğunu bilen sizlerin katkı ve katılımlarıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Böyle bir günde aranızda bulunamamaktan dolayı duyduğum üzüntü tarif edilemez. Ama şunu da hepimiz ve herkes çok iyi biliyor ki; bugün orada binlerce Aziz Yıldırım, Metris'te de milyonlarca Fenerbahçeli var.

3 Temmuz'dan bu yana yürütülen ve her aşaması her ayrıntısı planlanmış "Fenerbahçe operasyonu" artık tüm Türkiye'nin gözleri önünde tüm çıplaklığı ile durmaktadır. Herkes bilmektedir ki bu Fenerbahçe Operasyonu'dur. Ama unutulmamalıdır ki; bu operasyon sadece Fenerbahçe ve Fenerbahçelilerin değil artık ülkenin bir sorunu ve açmazı haline gelmiştir.

Fenerbahçe'yi "böl, yönet" teorisiyle parçalayarak, istedikleri şekle sokmak isteyenler tarafından 3 Temmuz'dan çok önceleri düğmeye basılmış ve bu tehlikeli oyun başlatılmıştır. Fenerbahçe başkanının TFF Başkanı ile yaptığı 2 telefon görüşmesi gerekçe gösterilerek ortada bir "silahlı suç örgütü" olduğu iddiasıyla dinleme ve takıp başlatılmıştır. Ancak bu operasyonun düğmesine basanlar aslında oynanacak oyunun ne kadar hukuksuz ve gerekçesiz olacağının da ilk sinyallerini vermişlerdir. Hatta gözü dönmüş bu zihniyet o kadar ilerı gidebilmiştir ki, bazı Fenerbahçeli yöneticiler hakkında alınan dinleme kararları henüz gerçekleşmemiş telefon konuşmalarına dayansa da, "hukuki delil" olarak dosyaya konulmuştur. Bunu yapanlar bu hukuksuzluktan dahi çekinmemişlerdir.

Yasadışı silahlı suç örgütü gibi tümüyle akıl dışı bir gerekçe ile oynanan bu ortaoyunu Nisan 2011'e kadar bu şekilde devam etmiş ve oyuncular Nisan 2011'de oyunun 2. perdesine geçmişlerdir. Bu, 6222 sayılı "şike" trajedyasıdır.

Fenerbahçe başkan ve yöneticilerıni "silahlı suç örgütü" suçlamasıyla derdest edemeyeceklerini anlayanlar, TFF'dekı kadrolu Fenerbahçe düşmanlarına sipariş ettikleri 6222 sayılı yasa ile kendilerine bir çıkar yol yarattıklarını zannetmişlerdir. Zira, 6222 sayılı yasa ile getirilen cezalar "silahlı suç örgütü" suçlamasından daha ağır olduğu için, birdenbire suç isnadı "şike ve teşvik" olarak değiştirilmiş ve 3 Temmuz'a kadar "silahlı suç örgütü" olan bizlerin, "şike ve teşvik" suçlamasıyla tutuklanması, yaratılan infialle tüm kamuoyuna bir linç kampanyası ile servis edilmiş ve Fenerbahçe başkanı ile yöneticileri tüm insan hakları ve hukuk dışı ihlallerın eşliğinde katledilmeye başlanmıştır.

Fenerbahçe başkanı ve yöneticilerini kamuoyu önünde itibarsızlaştırmak adına ne gerekiyorsa yapılmış, dosyadaki gizlilik kararları açıkça ihlal edilerek, medyadaki tetikçiler aracılığıyla gün be gün, doz doz şırınga edilmiş ve maalesef bu oyunda, kendini Fenerbahçeli olarak nitelendiren bazı kişilere de başroller verilerek, operasyon Fenerbahçe taraftarının ve tüm Türkiye'nin şaşkın ve tedirgin bakışları altında süratle sonlandırılmaya çalışılmıştır.

Amaç, ne olup bittiği anlaşılmadan, gerçekler ortaya çıkmadan ve en önemlisi Büyük Fenerbahçe taraftarına enjekte edilen narkozun etkisi geçmeden Fenerbahçe'yi ele geçirmektir. Bu süreç,ilk karşı dıirenişin sinyalleri olan 6222 sayılı yasada yapılmak istenen değişikliğe kadar bu şekilde sürüp gitmiştır. Yasada yapılan değişiklığıi mecliste görüşüldüğü gün iddianamenın açıklanması ya da yasa değişikliğinin veto edildiği saatlerde iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiğinin meydan okurcasına kamuoyuna sunulması asla tesadüf değildir. Sayın başbakan ve hükümetimiz başta olmak üzere mecliste yer alan tüm partilerimizin katılımıyla, her türlü dayatmaya rağmen yürürlüğe giren bu yasa değişikliği, aslında yapılanlara karşı verilen ilk toplumsal tepki olmuş ve bu operasyonu yapanlar 3 Temmuz'dan bu yana ilk defa yenilmişlerdir.

Ancak bu sefer de, yasanın "kişiye özel" olarak çıkartılan, Aziz Yıldırım ve Fenerbahçeli yöneticileri aklamak için sipariş edilmiş bir yasa olduğu söylentileri vakit geçirilmeden topluma empoze edilmeye başlanmıştır.

Ama ne tesadüftür ki Fenerbahçe yasası olarak adlandırılan bu yasadan bir tek Fenerbahçeliler yararlandırılmamış, kısacası operasyon tüm hızıyla kaldığı yerden devam ettirilmeye çalışılmıştır.

Sıra iddianamenin açıklanması, tüm dosyanın ve delillerin kamuoyunun bilgisine sunulmasına geldiğinde, artık süreç haklının yanında ilerlemeye başlamıştır. Zira iddianamenin tutarsızlığı, 19 maçta şike olduğu iddiaları, asılsız polis fezlekesının traji-komik iddiaları tüm kamuoyu tarafından görülmüş, operasyon kendi kendini yok etmeye başlamış ve Fenerbahçe tüm haklılığı ve dik duruşuyla yeniden küllerinden doğmaya başlamıştır. Hatta, silahlı suç örgütünden suçlanarak alenen fişlenen bizlere karşı oynanan son oyunun yeni ismi de konulmuştur: "haksız ve çıkar amaçlı suç örgütü".

Ancak bu sefer de, sahne sırası "fenerbahçe operasyonu" nun yardımcı aktörlerine gelmiş, Türkiye Cumhurıyeti'nin hükümeti ve Başbakanını tehdit etmekten kaçınmayan, hakem atamaları yaparken yakalanan, Sivas'ta "balık", Karabük'te "profil" siparişi veren ve hatta, devletten aldıkları trilyonları, iıke ve teşvik eylemlerinde kullanmadıklarını ortaya koyamayanlar, umutsuzca ortaya dökülmüşlerdir.

Şike ve teşviğin Türkiye'deki ilk günden tohumlarını ekerken suçüstü yakalananlar, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne gitmemesi için ülke menfaatlerini dahi hiçe sayarak muhbirlik yaparken tespit edilenler, yasalarda suç tanımlamasının olmadığı tarihlerdeki eylemleri nedeniyle "dolandırıcılık" suçundan yargılanmayı "temiz" olarak yalanlarıyla örtmekten kaçınmayanlar, Türk sporuna siyaseti sokan ilk düşüncenin mimarları olmalarına rağmen Fenerbahçemize saldırmaya devam etmişlerdir.

Fenerbahçe başkanı ve yöneticilerinin, Fenerbahçe'den kaynaklanan yıkılmazlığı ve duruşu tüm bu çabaların sonuçsuz kalmasına neden olunca, oyunun aktörleri kendilerine yeni hedefler belirlemişlerdir. Bu hedefler, Aykut Kocaman yönetimindeki Fenerbahçeli cesur yürekler ve büyük Fenerbahçe taraftarıdır.

Vahşice uygulanan linç kampanyası önce sahalara inmiş, futbolcularımız sahada sindirilmeye çalışılmış, toplum önünde itibarsızlaştırılmak istenmiş, Aykut Kocamanımız gün aşırı açıkça siyasetin içine çekilmeye çalışılmış ve bunlar yapılırken "güneydoğu" olayları benzetmesi gibi nitelendirilmeler bilerek ve kasten yapılarak, spor kamuoyu bölünmeye ve kaos yaratılmaya çabalanmış ve bunun faturası da bizlere yanı Fenerbahçemize kesilmeye çalışılmıştır.

Toplumsal kargaşa ve kaos umutlarını Fenerbahçe üzerinden gerçekleştirmeye çalışanlar asla muvaffak olamayacaklardır.
Fenerbahçe başkanı, yönetimi, taraftarı ve sporcularıyla beraber Türkıye Cumhuriyeti'nin her değerini temsil eder ve hepsine sahip çıkar.

Unutulmamalıdır ki Fenerbahçe kendisine yönelik her türlü davranışına rağmen Türk polisidir.

Fenerbahçe kendisinin cezalandırılmasını isteyen Türk savcısıdır, Türk hakimidir.

Fenerbahçe, kendisini sıkça eleştirse de Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Fenerbahçeli başbakanıdır.

Fenerbahçe, türlü gayrı hukuki girişimlerine rağmen ezeli ve ebedi dostları Beşiktaş'tır, Galatasaray'dır ve diğer kulüplerdir.

Kısacası, Fenerbahçe Türkiye Cumhuriyeti'dir.

Ve Fenerbahçe Spor Kulübü sahip olduğu tüm bu değerlerini, hiç kimseye teslim etmeme kararlılığındadır.

Bu noktada bu kararlılığın asıl mimarı ve uygulayıcısı olan, camiasına her zaman destek olduğunu gösteren siz değerli kongre üyelerine, yüksek divan kurulu üyelerine, Fenerbahçe'sini dilinden düşürmeyen tüm taraftarlarımıza, Fenerbahçemiz için ter döken sporcularımıza, kulübümüz için çalışan emekçilerımıze huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca uzun süre benimle birlikte görev yapan ancak bu kongrede aday olmayan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza da bu zor süreçte Fenerbahçemiz için yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.

Yönetimde yer alacak olan arkadaşlarımızın da başarılı bir dönem geçirmelerini temenni ediyorum.

Bu kongrenin kulübümüze hayırlı uğurlu olmasını diliyor saygı ve selamlarımı sunuyorum…

AZiZ YILDIRIM"

Murat Çelikel başkanlık adaylığından çekildi

Aziz Yıldırım ile başkanlık yarışına giren Murat Çelikel, başkanlık adaylığından çekildiğini açıkladı. Çelikel, Kongre Divan Başkanlığı'na gönderdiği yazıda, "Gelişen süreç içerisinde, yapmış olduğumuz görüşmelerden çıkardığımız sonuç; Fenerbahçemiz'in mevcut kongremize tek adayla gitmesinin zorunluluğu oldu.Bu doğrultuda ekibimizde yer alan arkadaşlarımızla yaptığımız istişare sonucu başkan adaylığından çekilme kararı aldık "ibarelerine yer verdi.

Genel Kurul notları

Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Arena'da ilk kez yapılan genel kurulda kongre üyelerinin her türlü rahatlığının sağlanması için güzel bir organizasyon yapılmıştı. Gelen üyeler salonun altında bulunan otoparka araçlarını park ederek o bölümden salona geçtiler.. Üst katlarda kongre üyeleri için yemek salonu toplantı bitene kadar sürekli açık kaldı.

Genel Kurula geç gelebilecek üyeler için Kulüp çalışanlarının isim tespiti yaparak dağıttıkları kongre giriş kartları saat 14.00'e kadar dağıtıldı. Yönetim kurulu için hazırlanan sahnenin hemen yanındaki giriş bölümünde yönetim kurulu üyelerine özel bir oda hazırlandı. Medya kuruluşları genel kurula yoğun ilgi gösterirken, bazı TV'ler toplantıyı naklen yayınladı. Ayrıca salondaki dev skorboarddan da genel kurul naklen yayınlandı.

Toplantının başında gösterilen Fenerbahçe'ye çağ atlatan başkan Aziz Yıldırım belgeseli salondaki tüm üyeler tarafından ayakta alkışlandı. Başkanvekili Nihat Özdemir'in tek tek yönetim kurulu üyelerimize teşekkürü salonda bir çok üyeyi duygulandırdı. 30'a yakın kongre üyesi kürsüde konuşma yapmak için divan başkanlığına başvuruda bulundu. Bu konuşmalar devam ederken zaman zaman süre ile ilgili itirazlar yapıldı. Divan başkanının saat 16.00'da Rusya'dan yapılacak masa tenisi takımımızın maçının naklen yayınlanacağı hatırlatılması üzerine konuşmacılar kısa süreli kürsüde kaldılar.

Konuşmaların ardından kürsüye yeniden çıkan Başkanvekili Nihat Özdemir, katılımcıların sorularına tek tek cevap verdi ve teşekkürlerini iletti.

Sözlerine Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay ile başlayan Nihat Özdemir, "Yüksel Günay ağabeyimizden özür dileyerek konuşmama başlıyorum. Az önce ona teşekkür etmeyi unuttum.Yüksel ağabey her zaman yanımızda oldu. Salonun yapımında emeği en çok geçen Başkanımızdan sonra ikinci kişidir. Yüksel ağabey sen bizim her şeyimizsin" dedi.

Ardından konuşmacıların isimlerini tek tek sayarak teşekkürlerini sunan ve sorularını yanıtlayan Özdemir, şu açıklamalarda bulundu:

"Öncelikle tahvil borcu ile banka borcu arasında hiçbir fark yoktur. Tahvil banka borcundan daha uzun vadeli bir borçtur ve daha ucuzdur. Banka borcundan bir farkı yoktur. Tahvili halka açık olan Fenerbahçe Sportif A.Ş üzerinden yaptık. Aldığımız kanuni izinler neticesinde yaptık. Uzun ve ucuz bir borçlanma yöntemi olduğu için bunu seçtik. Başka çalışmalarımızda var. Sizlerin bize verdiğiniz yetkiyi kullandık. Öte yandan bizde 3 Temmuz anısına bir abidenin yapılmasına da can gönülden katılıyoruz. Ayrıca Trabzon'da bizi koruyan Vali ve emniyet müdürüne teşekkür ederiz. Biz orada 24 saat kaldık. Oradaki tutum ve davranışlarından dolayı teşekkür etmiştik. Tenkit olabilir de olmayabilir de. Biz demokratik bir ortamda bu kulübü yönetmeye çalıştık. Ve CAS açıklamasında da çok düşündük ve ülke ve Fenerbahçe menfaatleri doğrultusunda açıklamamızı yaptık. İnanıp, tek sığınacağımız hukuk var. Başka güvencimiz de yok. Kupa sonrasında yaşanılanlar bizi üzdü. Maç sonrasında nelerin neden yaşandığını kamuoyuna açıklayacağız. Bize yapılanların hepsini zamanı gelince hesabını soracağız. 6 maç ceza fazla bir cezadır, tahkime gideceğiz ve hakkımız arayacağız. Katılım tenkit ve desteklerinizden dolayı hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum."

Öte yandan Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay'ın sorularını yanıtlamak üzere kürsüye çıkan Asbaşkanlardan Murat Özaydınlı, Fenerbahçe Sportif Hizmetler A. Ş çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Genel Kurul Toplantısı ilk günü saat 16.00 sularında sona erdi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN