Filede Wo'men

Filede Wo'men
Çarşamba 23.05.2012

Geçen yıl futboldaki 'men' bu sezon voleybola uyarlandı, F.Bahçe Universal Avrupa'da yok. Şampiyonlar Ligi 4'lü finalinin şampiyonu F.Bahçe Universal'in yerine ligi 4. bitiren G.Saray çağırıldı

Fenerrbahçe Universal Kadın Voleybol Takımı Şampiyonlar Ligi'ne katılamıyor. CEV (Avrupa Voleybol Konfederasyonu) Şampiyonlar Ligi Dörtlü Final'de kupayı kazanan F.Bahçe'yi turnuvaya almayacağını açıkladı, yerine de Türkiye Ligi'ni 4. bitiren G.Saray'ı davet etti. Geçen sezon futbolda yaşananın benzeri bu sezon da filede gerçekleşti.

ECZACIBAŞI, VAKIFBANK VE G.SARAY ALINIYOR
CEV, 24 takımın katıldığı turnuvaya lig ve kupa şampiyonu Eczacıbaşı VitrA, ikinci sıradaki Vakıfbank TT ve F.Bahçe'nin yerine de ligi dördüncü bitiren G.Saray'ı alacak. CEV'in F.Bahçe'yi şampiyonaya almamasının nedeni ise Azerbaycan'da yapılan dörtlü finalde yaşananlar.
Turnuvada F.Bahçe yönetimi ile CEV'in bazı konularda fikir ayrılığına düştüğü belirtiliyor.

KARABIYIK: CEV YAPABİLİR
Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, F.Bahçe'nin CEV yönetimini kızdırdığını söyledi. Karabıyık, "F.Bahçe Universal ligi 2. bitirseydi alınırdı. Wild Card kriterleri biraz farklı. Bu durum kavgalı olduğunuz kişiyi düğününüze çağırmamak gibi bir şey" dedi.

NAZ AYDEMİR YOLLARI AYIRDI
CEV şokunu atlatmaya çalışan F.Bahçe Universal, bir darbe de Naz Aydemir'den aldı. Milli voleybolcu, kendisine ait web sitesinden, "Önümüzdeki sezon itibarıyla aralarında olamayacağımı sayın şube yetkililerine ilettim. Kararımı vermek kolay olmadı" dedi.

BAŞKAN MEYER ENGELLEDİ
CEV Başkanı Andre Meyer'in kararının perde arkası da anlaşıldı. Lüksemburg'lu başkanı kızdıran olaylar şöyle: Dörtlü Finalde Violet Duca davete katılmıyor. Her takım aynı otelde kalırken F.Bahçe başka yere gidiyor. Forma krizi çıkarıyor.

YATIRIMLARI YETERLİ DEĞİL
Statü gereği ligi ilk iki sırada bitiren Eczacıbaşı ile Vakıfbank, Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılıyor. F.Bahçe ve G.Saray ise Wild Card başvurusu yapıyor. CEV, F.Bahçe'nin ilişkilerini ve yatırımlarını yeterli görmeyip tercihini G.Saray'dan yana kullanıyor.

WİLD-CARD NEDİR?
Hem bireysel (golf, tenis) hem de takım sporlarında (voleybol) uygulanan wild-card, bir turnuvaya katılımı arzu edilen kişi veya takıma bu hakkı sportif performansla alamasa da vermek demek.

BAŞKASINI DA GÖNDERMEYİN!
CEV'in şok kararı sonrası eski asbaşkan Ali Koç, yönetici Hüseyin Topbaş ile birlikte soluğu Voleybol Federasyonu Başkanı Ünal Karabıyık'ın yanında aldı. Son şampiyon olarak kupada yer almaları gerektiğini belirten Ali Koç, "Biz gidemiyorsak başkası da gitmesin, wild-card almayın" önerisinde bulundu. Yakın markaja alınan Karabıyık ise "Ben Türkiye Voleybol federasyonu başkanıyım. Sizin için takım ve grup sayısının artırılmasını isterim. Ama başka bir takıma davet almışken 'siz gitmeyin' dememi benden kimse bekleyemez" karşılığını verdi. Sarı-lacivertli yönetim, sonuca göre tavrını belirleyeceğini açıkladı.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN