Web Sürümüne Geç

  Alex, Emre, Selçuk, Avrupa Ligi... Aykut Kocaman içini döktü

  Alex, Emre, Selçuk, Avrupa Ligi... Aykut Kocaman içini döktü
  08 Eylül 2012, Cumartesi Güncelleme: 23:47

  Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Lig TV'de katıldığı programda Şansal Büyüka'nın sorularını yanıtladı.

  Avrupa Ligi'nde gruptan çıkacaklarına inandıklarını ve çıkmaları durumunda kupanın en iddialı ekiplerinden birisi olacaklarını söyleyen Kocaman, Alex ve Baroni'den istifa konularına kadar bütün merak eedilen sorulara yanıt verdi. İşte Kocaman'ın açıklamalarından satır başları:

  "KRASİC TRANSFERİNİ BAŞTAN PLANLAMAMIŞTIK"
  "Krasic sezon başında transfer listemizde değildi ama transferi mümkün olunca transfer etmeye karar verdik. Yobo transferini Vaslui maçından önce de açıklayabilirdik fakat kulübünün çıkardığı zorluklar nedeniyle biraz gecikti. Krasic transfer listesindeki ilk seçenek değildi. Ancak daha sonra transfer etme ihtimali ortaya çıktı, ben de onun ileriki zamanlarda Fenerbahçe'ye faydalarının dokunacağını düşündüğüm için transferinin gerçekleşmesi konusunda görüşlerimi bildirdim."

  "KADRONUN 1-2 AY İÇİNDE OTURACAĞINA İNANIYORUM"
  "Mevcut kadornun kısa zaman içinde oturacağını ve daha uyumlu bir futbol oynayacağımızı düşünüyorum. Meireles konusundaysa benim beklentilerim ve camianın beklentileri arasında fark var. Ben takımın kapasitesinin güçlü olduğuna ve kadronun 1-2 ay içerisinde oturacağına inanıyorum. Meireles'i transfer etmeden önce de bu görüşüm vardı. Bu transferin gecikmesinin Şampiyonlar Ligi'nden elenmemizle bir bağlantısı yok."

  "4 TANE BİRİNCİ KALİTE YABANCI OYUNCU ALDIK"
  "Bu sene en zorlandığımız dönemimizdeyken 4 tane birinci kalite yabancı oyuncu transfer etmeyi başardık. Futbolda dünyanın merkezi olmayı bir yana bırakın, dünyanın merkezinin dışında olmamıza rağmen Fenerbahçe 1. sınıf futbolcular transfer etmeyi başardı. Krasic, Kuyt, Meireles ve Sow transferleri bu bakımdan çok önemliydi. Fakat biz bu ülkeye bu kalitede futbolcuları kolay getiremiyoruz."

  "YABANCI OYUNCULAR MEDYANIN GÜCÜ ALTINDA EZİLİYOR"
  "Yabancı oyuncular Türkiye'ye ilk geldiklerinde medyanın ilgisi ve baskısı altında eziliyorlar. Bütün dünyada spor medyası etkilidir ancak bizim ülkemizde bu etki çok daha fazla. Bazen bu gücün altında ciddi anlamda eziliyorlar. Bazen de bu gücü arkalarına alabiliyorlar. Aynı şekilde taraftarın da etkisini farkediyorlar. Taraftarın, kulüp ve takım üzerindeki gücünü görebiliyorlar".

  "GRUPTAN ÇIKARSAK FAVORİYİZ"
  "Bizim gruptan çıkma şansımız, Marsilya ve Mönchengladbach takımıyla eşit gözüküyor. Eğer bu gruptan çıkabilirsen, kupanın en büyük favorilerden biri olacağız. Biz bu takımla PAOK ve Young Boys maçlarına çıkmış olsaydık,siler geçerdik. Fenerbahçe bir değişim yaşıyor. Bu da zaten gözle görülür bir vaziyette. Ama bazı kimseler bunu ısrarla görmek istemiyor."

  "G.SARAY'A KARŞI PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜĞÜMÜZÜ KAYBETMEDİK"
  "Geçen sezonki lige baktığımızda, Galatasaray karşısında deplasmandaki 3 maçın 2'sini kazandık. Son maç Galatasaray maçı olsa da benim açımdan bu çok da önemli değildi. Bizi 2 Temmuz'a döndürecek olan maç, Spartak Moskova maçıydı. Ben geçen sezonki son maça, Şampiyonlar Ligi maçının provası olarak çıktım. Bu sezon Galatasaray ile eşit şartlardayız. Fenerbahçe taraftarı G.Saray'a karşı ligdeki psikolojik üstünlüğümüzü kaybettiğimizi düşünmesinler."

  "ALEX'İ KISKANDIĞIMI DÜŞÜNENLER BENİ TANIMITOR"
  "Alex'i kıskandığım yönündeki bir eleştiriyle karşılaşacağımı hiç düşünmemiştim. Alex'i kıskandığımı düşünenler beni tanımıyorlar. Bir insanı kıskanmak benim insani yapıma ters. Bu eleştirilere cevap bile vermek istemiyorum. Buna lafları insanlar biraz düşünsünler. Böyle bir atmosferde kafamdakileri rahat bir şekilde uygulayamıyorum. Antrenörün futbolcusu ile ilgili kararlarında tüm medya teopki gösteriyor, karar sürecine dahil olmaya çalışıyor. Teknik direktörlere büyük bir insafsızlık yapılıyor. Alex ya da herhangi bir futbolcu üzerinden bunu yapıyorlar."

  "BENİM DÖNEMİMDE ALEX, EN VERİMLİ ZAMANINI GEÇİRDİ"
  "Göreve geldiğim günden beri, üstelik 33-34 yaşında olmasına rağmen Alex en verimli dönemini geçirmiş. Ben Alex'e kötülük mü yaptım? Herhangi bir kötülük yapmadığım çok net ortada. En çok topla buluşup, en çok gol attığı sezonlar benim teknik direktörlüğümde. Özellikle geçen sezon her yerde büyük sorumluluk aldı. Bu sorumlulukları ona ben verdim. Başarılı oldu, bunda da en büyük yardımcısı ben oldum."

  "MOSKOVA MAÇINDAN 10 GÜN ÖNCE ALEX'LE GÖRÜŞTÜK"
  "Benim Alex'e karşı herhangi bir ön yargım yoktu. Alex, sezon başındaki antrenmanlarda mükemmele yakın bir performans sergiledi. Hazırlık maçlarında çok istekli gözüküyordu. Ancak İstanbul'a döndüğümüzde bundan adeta eser kalmadı. Yine de bütün maçlarda Alex'e ilk 11'de yer verdim. Galatasaray maçından önce bir araya gelip konuştuk. Spartak Moskova maçlarında oynamayacağını ona da söyledim. Alex'le çok daha özel şeyler konuştum. 'Sen de bu takımda 8 seno oynadın, ben de 8 sene oynadım' dedim. Fenerbahçe'yi beraber büyütmemiz gerektiğini söyledim. Ama daha sonra olanlar beni gerçekten çok üzdü."

  "ALEX'İN ANTRENMAN VE MAÇ PERFORMANSINA BAKACAĞIM"
  "Bundan sonraki süreçte Alex'in antrenman performansına ve maç performansına bakacağım. Kendisini geliştirmesi gerekiyor, performansını artırması gerekiyor. Alex bu takımın hem mental olarak hem de ruhsal olarak en önemli parçasıdır. Bunu zaten pek çok Fenerbahçeli de düşünüyor. Fenerbahçe'nin menfaatleri, benim için her şeyden önce gelir. Alex'e sen öğretmen futbolcu olmalısın dedim. Saha içindeki futbolculara antrönörlük yapması gerektiğini döyledim. Fenerbahçeliler'in bunu bilmesini istiyorum. Ben hayatımı Fenerbahçe'nin menfaatlerine adadım. Biliyorsunuz, futbolcuların egosu yüksektir. Büyük futbolcuların egosu çok daha yüksektir. Alex'in davranışları bu sezona dek takıma verdiklerinin tam tersi."

  "SELÇUK ŞAHİN'DEN VAZ GEÇMEMEMİZİN SEBEİ BELLİ"
  "Daha önce Daum, Aragones, Zico, Hiddink gibi önemli hocalarla çalışmış birisi Selçuk Şahin. bu hocalar da Selçuk Şahin'den vazgeçmemişse bunun sebebi belli. Selçuk savunma refleksi çok gelişmiş bir oyuncu. Takıma büyük artıları olan birisi. Taraftarların tepkisini anlayabiliyorum ama bir de bu açıdan baklamaları gerek."

  "EMRE BELÖZOĞLU MAZİDE KALDI"
  "Emre Belözoğlu, Fenerbahçe'ye hizmet etti ve daha sonra transfer oldu. Artık Emre konusu kapandı. Bizim gibi bir takımın böyle durumlarda maziyi bırakıp önüne bakması gerekir. Biz de bunu yapıyoruz."

  "ASLA BİRİNCİ SINIF OLAMAYACAĞIZ"
  "Ben ve kurmaylarım, bizler kendimizi Fenerbahçe'ye adamış insanlarız. Fenerbahçe dışında bir uğraşımız yok. Kulübü daha iyi noktalara nasıl taşırız, bunun hesaplarını yapıyoruz. Ama öte yandan, genel anlamda baktığınızda ülkedeki şartlar her anlamda işlerimizi zorlaştırıyor. Yurt dışından gelen teknik direktörler bu şartları gördüklerinde bir an önce ayrılmanın yollarını arıyorlar. hiçbir zaman ne futbol konusunda ne de diğer spor branşlarında üreten bir ülke olamadığımız için futbolda da birinci sınıf, birinci kalite bir ülke olamayacağız."

  Etiketler Aykut Kocaman
  Yükleniyor