Web Sürümüne Geç

  UEFA, F.Bahçe ve Es Es'in gelirlerini dondurdu

  UEFA, F.Bahçe ve Es Es'in gelirlerini dondurdu
  11 Eylül 2012, Salı Güncelleme: 15:46

  UEFA, Finansal Fair Play uygulamasının gerekliliklerini sağlamadığı gerekçesiyle, Türkiye'den Fenerbahçe ve Eskişehirspor'un da dahil olduğu 23 kulübün bu yıl UEFA'dan elde edeceği gelirlerin, geçici olarak dondurulduğunu açıkladı.

  UEFA Kulüp Finansal Kontrol Birliği (CFCB) Başkanı Jean-Luc Dehaene'nin, UEFA'nın resmi internet sitesindeki açıklamasında, 2012-2013 sezonunda UEFA'nın organizasyonlarında mücadele edecek 23 kulüp hakkında, Finansal Fair Play uygulamasının gerekliliklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığı ve aralarında Türkiye'den Fenerbahçe ve Eskişehirspor'un da bulunduğu kulüplerin UEFA'dan sağlayacağı gelirlerin soruşturma boyunca dondurulduğu belirtildi.

  UEFA, 30 Haziran 2012 tarihine kadar vadesi gelen borçlarının durumuyla ilgili bilgi vermek zorunda olan 23 kulübün, son tarih olan 30 Eylül 2012 tarihine kadar kendilerinden istenen bilgileri güncellenmiş olarak vermesi gerektiğini kaydetti. Soruşturmanın, verilerdeki denge sağlanana ya da CFCB'nin nihai kararına kadar devam edeceği ifade edildi.

  Gelirleri dondurulan 23 kulüp şöyle:
  Borac Banja Luka (Bosna Hersek)
  Sarajevo (Bosna Hersek)
  Zeljeznicar (Bosna Hersek)
  CSKA Sofya (Bulgaristan)
  Hajduk Split (Hırvatistan)
  NK Osijek (Hırvatistan)
  Atletico Madrid (İspanya)
  Malaga (İspanya)
  Maccabi Netanya (İsrail)
  Shkendija (Makedonya)
  Floriana (Malta)
  Buducnost Podgorica (Karadağ)
  Rudar Pjevlja (Karadağ)
  Ruch Chorzow (Polonya)
  Sporting Lizbon (Portekiz)
  Dinamo Bükreş (Romanya)
  Rapid Bükreş (Romanya)
  Vaslui (Romanya)
  Rubin Kazan (Rusya)
  Partizan (Sırbistan)
  Vojvodina (Sırbistan)
  Eskişehirspor (Türkiye)
  Fenerbahçe (Türkiye)

  Fenerbahçe Kulübü'nden konuyla ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

  "Bugün, UEFA resmi sitesinde, Avrupa Ligi'nde mücadele edecek bazı takımların, Finansal-Fair Play prensipleri doğrultusunda yapılan rutin denetlemelerin ardından bir değerlendirme yayınlanmıştır.

  Değerlendirmede, aralarında Kulübümüzün de bulunduğu 23 takıma ait UEFA Ödül Paraları'nın bekletildiği ifadeleri yer almıştır.

  Takımımızın eski oyuncularından biri ile ilgili alacak-borç müzakerelerinin sürmesi nedeniyle ortaya çıkan bu duruma dair bilgilendirme, alacağın ödendiğini tevsik eden belgenin UEFA'ya ulaştırılmasıyla yapılacaktır.

  Fenerbahçe Futbol A.Ş."

  Sarı-Lacivertlilerin KAP'a yaptığı açıklama ise şeyle:

  Bugün UEFA resmi sitesinde yayınlanan, kulübümüzün de adının geçtiği rutin değerlendirmelere dair haberde, 23 kulübün ödül paralarının bekletildiği (Prize money for 23 clubs withheld ) belirtilmektedir.Takımımızın eski oyuncularından biriyle ilgili borç-alacak müzakerelerinin sürmesi nedeniyle ortaya çıkan bu duruma dair bilgilendirme, 383.407,- Euro'luk alacağın ödendiğini tevsik eden belgenin UEFA'ya ulaştırılmasıyla yapılacaktır.


  Yükleniyor