Web Sürümüne Geç

  Bak şu Bilica'ya!

  Bak şu Bilica'ya!
  12 Eylül 2012, Çarşamba Güncelleme: 10:26

  'Finansal Fair Play' çerçevesinde alınan karara, SB Elazığspor'a giden Bilica'nın neden olduğu ortaya çıktı. Fenerbahçe, Brezilyalı futbolcuya ödediği son taksidin belgesini UEFA'ya ulaştırılmayınca iş bu noktaya geldi

  UEFA, dün şok bir karar alarak 'Finansal Fair Play kapsamında 23 takım için soruşturma açıldığını ve bu takımların UEFA gelirlerine geçici olarak ihtiyati tedbir konulduğunu açıkladı. Ceza ile karşı karşıya kalan 23 takım içinde Türkiye'den Eskişehirspor ve Fenerbahçe de bulunuyor. UEFA, bu iki takıma geçmiş borçlarıyla ilgili tablolarını güncellemesi ve bilgi vermesi için 30 Eylül'e kadar süre tanıdı. Peki, Fenerbahçe'yi UEFA ile karşı karşıya getiren söz konusu "geçmiş borç" neydi? Gerçek kısa sürede ortaya çıktı.

  BREZİLYALI OYUNCUYA OLAN 383 BİN EURO'LUK BORÇ YÜZÜNDEN
  UEFA'nın bu kararına Fabio Bilica neden olduğu ortaya çıktı. Fenerbahçe'ye 2009 yılında Sivasspor kulübünden transfer edilen, 2012 yılına dek sarı-lacivertli formayı giyen (46 maç-1 gol) Brezilyalı defans oyuncusuna ödenen 383 bin euro'nun makbuzunun henüz UEFA'ya ulaştırılmadığı belirtildi. Bu nedenle listeye eklenen Fenerbahçe kulübünün kısa bir süre içerisinde eksik evrakları tamamlayarak UEFA'ya gönderimi yapacağı ve gelirlere koyulan temliği ortadan kaldıracağı belirtildi.

  PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
  F.Bahçe, Bilica'ya yapılan ödeme ile ilgili belgeyi UEFA'ya 30 Eylül'e kadar ulaştırmazsa, Avrupa Ligi'ne katılımından elde edeceği yaklaşık 8 milyon euro'luk bir gelirden olacak. Kulüp prosedüre uyarsa UEFA blokeyi kaldıracak. Fenerbahçe A.Ş, tedbir uygulamasının eski bir oyuncunun alacağı ile ilgili olduğunu KAP'a bildirirken, "Ortaya çıkan bu duruma dair bilgilendirme, 383.407 euro'luk alacağın ödendiği tevsik eden belgenin UEFA'ya ulaştırılmasıyla

  FİNANSAL FAİR PLAY NELERİ ÖNGÖRÜYOR?
  Bir kulüp; a) Kazanabildiğinden/ürettiğinden fazlasını harcayamaz. b) Diğer kulüplere, oyuncularına, resmi kurumlara karşı gecikmiş borçlara sahip olamaz. c) Geleceğini tehlikeye atan bir mali yapısı olamaz. d) Çalışanlarına ödeyeceği ücretler toplam giderlerinin yüzde 70'inden fazla olamaz.

  BARÇA VE REAL DE TEHLİKE ALTINDA
  Finansal Fair Play uygulaması, Avrupa önde gelen dev kulüplerini de tehdit ediyor. Barcelona ve Real Madrid'in yanı sıra Manchester City, Chelsea ve transfere 147 milyon euro harcayan PSG'ye de UEFA'nın sopası her an gösterilebilir!

  Etiketler Fenerbahçe
  Yükleniyor