Kocaman: Bu turu geçersek...

Kocaman: Bu turu geçersek...
Çarşamba 20.02.2013 17:51

Aykut Kocaman, yarın oynanacak BATE maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında, "Bu turu geçersek, Avrupa'da ilerleme konusunda doğru yöne doğru bir adım daha atmış olacağız'' dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, UEFA Avrupa Ligi 2. tur rövanşında BATE Borisov ile yapacakları maçla ilgili olarak, ''Yarın herkes sıfırdan başlayacak. Kendi sahamıza taşıdığımız turu geçme gayretini sonuna kadar sahada göstereceğiz'' dedi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında yarınki maçla ilgili konuşan Kocaman, ilk maç öncesinde iki takımın da tura çok yakın olduğunu ifade ettiğini hatırlatarak, ''İlk maçta 10 kişi kalmak hem bizim, hem rakip adına oyun düzenini bozdu. Yarın herkes sıfırdan başlayacak. Onlar hızlı kontratak ve atak futbol için istedikleri ortamı bulacaklarını düşüneceklerdir. Ancak biz de kendi sahamıza taşıdığımız turu geçme gayretini sonuna kadar sahada göstereceğiz, hep beraber'' şeklinde konuştu.

Meireles ve Emre'nin olmaması nedeniyle sadece orta alandaki isimlerde mi değişiklik yapacağı, yoksa takım formasyonunda değişim düşünüp düşünmediği sorulan Kocaman, sadece orta alandaki isimleri değiştireceğini belirterek, ''Artık takımın uzun zamandır iyi yaptığı bir çok şeyi değiştirmenin bir anlamı yok'' yanıtını verdi.

Kocaman, orta alanda Mehmet Topuz, Selçuk Şahin ve Salih Uçan alternatiflerinden hangisini değerlendireceği konusunda henüz bir karar vermediğini belirterek, ''Her türlü şeyi düşüneceğiz. İlk maçı, yarın neler olabilir konusunu... Rakipten elde ettiğimiz bulgulara göre doğrusuyla yanlışıyla bir takım senaryolar üretiyorsunuz. Doğru olduğuna inandığımız oyuncuyu orada kullanmaya çalışacağız. Bunun şu anda yanıtı yok bende. Yarına kadar geniş bir süre var'' diye konuştu.

Trabzonspor maçından önce, sezonun ilk yarısında takımdan ayrılan Alex de Souza'nın basına açıklamalar yaptığı, bugün de Fenerbahçe'nin eski teknik direktörü Christoph Daum'un medyada açıklamalarının bulunduğu hatırlatılarak yöneltilen ''Kritik maçlarınızdan önce yapılan bu açıklamalar size anlamlı geliyor mu, yoksa tesadüf mü?'' sorusu üzerine Kocaman, ''Bütün iyi niyetimle tesadüf olmasını diliyorum'' ifadesini kullandı.

'Bu turu geçersek, Avrupa'da ilerleme konusunda doğru yöne doğru bir adım daha atmış olacağız''

Bu turu geçtikten sonra kupada finali düşünmenin hayalcilik olup olmayacağıyla ilgili soru üzerine Aykut Kocaman şöyle konuştu:
''Özellikle biz Türklerin bu konudaki davranış biçimi, başlarken o havaya girebilirsek biraz daha hızlı bir şekilde gitme şansını veriyor, genetiğimiz herhalde böyle görünüyor. Uzun bir aradan sonra tur maçına çıkıyoruz. Bu turu geçme ihtimalimiz, bir adım önde olsak da rakibimizle ortak görünüyor. Bunu başarabilirsek, başarmaya yakınız, sanki özellikle Avrupa'da ilerleme azmi konusunda doğru yöne doğru bir adım daha atmış olacağız.''

Fenerbahçe tribünlerinde son dönemde yaşanan gerginliklerin takıma olumsuz yansıdığının göründüğü ifade edilerek, yarın seyircisiz oynayacak olmalarının kendileri için bir avantaj olup olmayacağı sorusuna Kocaman, ''Her yerde ve şekilde belirtmeye çalıştım, seyircisiz olmamız hiçbir zaman avantaj olamaz. Tarihi boyunca en büyük gücü taraftarından almış bir kulübüz. Böyle bir gücün yanımızda olmaması avantaj değil, dezavantaj olacak. Geçen ki maçtan sonra söylediğim bir cümle yanlış tarafa doğru gitti. Küçük küme büyük küme derken, bazı gruplar kendi üzerine alınmış. Fenerbahçe'nin ceza almasına neden kimse, benim kastım odur. Ne grup olarak, ne de bireysel olarak kimseyi hedef tahtasına koymak gibi bir niyetim yok'' şeklinde konuştu.

Takımında Sezer Öztürk'ün dışında sakat futbolcu bulunmadığını bildiren Kocaman, hafif bir sorunu olan Sow'un durumuna bu akşam bakacaklarını kaydetti.

''Hiçbir oyuncuya görev vererek onun düzelmesini bekleme şansım yok''

Krasic'i gönderecekleri yönündeki bilgilerin doğru olup olmadığı sorusunu yanıtlayan teknik direktör Aykut Kocaman, gerek ligde, gerekse Avrupa kulvarında telafisi olmayan dönemden geçtiklerine vurgu yaparak şunları söyledi:
''En azından bu bilgilere ben sahip değilim. Satılacağı konusunda bir şey yok. Söz konusu bile değil şu anda. Bazı oyuncuların adaptasyon süreleri uzayabiliyor. Krasic de böyle bir sıkıntı yaşadı. Oyunculuk kalitesinden yana en ufak sıkıntım yok. Şu anda geldiğimiz dönemde, hiçbir oyuncuya şu anda sezonun ilk yarısında yapmaya çalıştığım gibi görev vererek onun düzelmesini bekleme şansına sahip değilim. Sadece Krasic için söylemiyorum bunu, bütün oyuncular için geçerli. Telafinin olmadığı zamanları yaşıyoruz. Oyuncuların kendilerini kadronun içine sokacak performansı ortaya koymaları gerekiyor.''

Meireles'in sıkıntılı bir süreç yaşadığını, ancak onun bu sıkıntıları aşacak kalitede bir insan olduğunu belirten Fenerbahçe Teknik Direktörü, Portekizli futbolcu için de, ''Normal prosedür neyse onun için de o uygulanacak. Cezası bittikten sonra da, onu ilk günlerindeki gibi takımın içinde takıma katkı yapan bir futbolcu olarak görmek en büyük arzularımdan birisi'' diye konuştu.

''Temel sıkıntılarımızdan birisi değersizleştirme''

Kamuoyunda Fenerbahçe'nin turu geçtiği yorumlarının yapıldığı, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in de Schalke 04 maçı için bu havadan şikayetçi olduğu ifade edilerek yöneltilen, ''Böyle bir hava var mı? Varsa nasıl üstesinden geliyorsunuz?'' şeklindeki soruya verdiği cevapta ise Kocaman şu ifadeleri kullandı:

''Antrenörler ve futbolcular bütün yapılan çalışmaların rakipten bir adım önde olmak için yapıldığının farkındalar. Fark ne olursa olsun bir adımı geçecek çabayı üretemezseniz eşitlik ve arkada kalma gerçekleşiyor. Antrenörlerin bu konuda temkinli olması çok doğal. Bizim temel sıkıntılarımızdan birisi değersizleştirme. Aslında rakibi değil, bu bakış açısıyla kendimizi değersizleştiriyoruz. Bunu tersine çevirmemiz gerekiyor. Her rakip çok değerli. Eğer gerekli saygıyı ve konsantrasyonu vermezseniz bir anda arkada kalırsınız ve tur gider. Mutlaka Sayın Terim de diğer antrenörler de bugün ben de, bu vurguyu kamuoyuna karşı yaparak ve oyuncularımızı buraya doğru iterek bu çabayı göstermeye çalışıyoruz.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN