Ölümüne Fener

Ölümüne Fener
Cumartesi 23.02.2013

Bir grup taraftarın seyircisiz oynanan BATE maçında stada dışarıdan paraşütlü fişekler atması faciaya neden olabilirdi. Bu fişekler Alex'i uğurlarken havaalanında kullanılmış, kontrol kulesinin isabet alması üzerine havadaki uçaklar bile tehlike yaşamıştı. Paraşütlü fişekler Bolivya'daki San Jose- Corinthians maçında sahaya atılmış ve 14 yaşındaki bir taraftarın ölümüne neden olmuştu

Fenerbahçe ile BATE arasında önceki gece oynanan Avrupa Ligi maçında bir grup taraftarın stat dışından sahaya paraşatlü fişekler atması, dünya çapında yankı uyandırdı. Ajanslar benzeri görülmemiş olayın fotoğraflarını tüm dünyaya servis etti; özellikle Avrupa'da şaşkınlık ifadeleriyle dolu haberler yayınlandı. Peki belki de Fenerbahçe'nin ceza almasına neden olacak "paraşütlü fişek operasyonu" nasıl yapıldı, kimler organize etti? İşte detayları!

Paraşütlü deniz fişekleri, denizcilik sektöründe çalışan taraftarlarca denizcilik malzemeleri satan şirketlerden temin edildi. Gizlice stadın yanına getirildi

Organizasyonda yaklaşık 60 taraftar yer aldı. Taraftarlar 10'dan geriye doğru saydı ve aynı anda fişekleri ateşledi. Toplam 150 adet fişek kullanıldı

Fişeklerin ateşlenmesi üzerine alarma geçen polis olaya hemen müdahale etti ve 5 kişiyi gözaltına aldı

Paraşütlü deniz fişeğini, Fenerbahçe taraftarı daha önce de kullanmıştı. Sarı-lacivertli taraftarlar, TT Arena'da Galatasaray'ı 2-1 yenen takımı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü girişinde karşılarken bu fişekleri ateşlemişti. Kaptan Alex de Souza'nın vedasında da Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bu fişekler kullanılmış ve adeta faciadan dönülmüştü. Atılan fişeklerden biri uçakların iniş-kalkışını kontrol eden kuleye isabet etmiş ve yangın tehlikesi yaşanmıştı.

300 METRE YÜKSEĞE ÇIKIYOR
Paraşütlü deniz fişeği, gemilerde, filikalarda ve gezi teknelerinde kullanılan uzun menzilli bir imdat sinyalidir. İhtiyaç anında dikkat çekmek ve yardım çağırmak için kullanılan paraşütlü deniz fişeği hayati öneme sahip. Deniz ulaşımında kullanılan tüm taşıtlarda bulunması gereken 30.000 kandilli paraşütlü deniz fişeği, 300 metre yüksekliğe kadar çıkarken, 40 saniye yanabiliyor.

MAÇI BIRAKIN, BAYRAĞIMIZ YANIYOR
F.Bahçe-BATE maçının 52'nci dakikasında meydana gelen olay, stattaki herkesi şaşkına çevirdi. Paraşütlü fişeklerden birinin, tribünde yer alan Türk Bayrağı'nın üzerine düşmesi ise gerilimli anlar yaşanmasına neden oldu. Bayrağın yandığını gören F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım, stat görevlilerine "Maçı bırakın, bayrağımız yanıyor" diye bağırdı. Olaya hemen müdahale eden görevliler tutuşan bayrağı söndürerek yangının büyümesini önledi.

MEŞALE CAN ALDI
Libertadores Kupası'nda Corinthians'ın San Jose ile 1-1 berabere kaldığı maçta atılan meşale 14 yaşındaki Douglas Espada'nın gözüne isabet etti. Talihsiz genç, olay yerinde hayatını kaybetti. Corinthians kupadan men edilebilir.

UEFA, F.BAHÇE'Yi DiSiPLiNE VERDi
Önceki gece maçta sahaya atılan meşaleler nedeniyle Fenerbahçe, UEFA Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Sarı-lacivertli ekibin yeni bir ceza alma ihtimalinin yüksek olduğu ifade ediliyor.

BiLD GAZETESi, OLAYI MANŞETTEN DUYURDU
Alman Bild gazetesi paraşütlü fişekleri manşet haber yaptı. Maçın seyircisiz olması nedeniyle statta sadece resmi görevliler ile basın mensuplarının bulunduğunu hatırlatan Bild, meşalelerin yedek kulübelerinin önüne düştüğünü ve hakemin maçı durdurduğunu yazdı.
Etiketler Fenerbahçe
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN