Bizi kimse yenemez

Bizi kimse yenemez
Salı 31.12.2013

Fenerbahçe teknik direktörü Ersun Yanal sezonun ilk yarısından memnun olduğunu söyledi. Beklenmedik puanlar kaybettiklerini de belirten Yanal, "İstemediğimiz sürece bizi kimse yenemez. En azından yenilmeyiz" diye konuştu

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal FB TV'de sezonun ilk yarısını değerlendirdi, "Şampiyon olmak için yola çıktık. Bu hedefimizden sapmadık" dedi. Usta hoca neyi iyi, neyi kötü yaptıklarını, futbolcuların performansını değerlendirdi:

BİZ BİR AİLEYİZ
Fenerbahçe'nin şu andaki konumu hepimizi çok mutlu ediyor. Sezon başında hep sahanın içinde kalacağımızı söyledik ve sahayla ilgileneceğimizi, hiçbir zaman hiçbir oyuncumuzun, bizlerin hiçbir şekilde sahanın dışında kalmayacağımızdan söz etmiştik, başarılı olduk.

SOW'U KAZANDIK
Her ailede sorun vardır, olmalıdır. Ama biz sorunları bir krize dönüştürmedik. Sezon başındaki Sow krizini biz performansla çözdük. Sow'un dayanıklığı düşüktü, sakatlık sorunları vardı. Sow'u kazandık.

KOŞMAK HER ŞEY DEĞİL
Antrenmanlarımız sürekli kayıt altında. Rakamla gönülden geçen uyumları sağlamadığınız zaman da problemler çıkıyor. Türkiye'de en çok koşan takım F.Bahçe. Biz bunu özel bir firmaya yaptırdığımız ölçümlerden görüyoruz. Sadece koşmak yetmiyor. Kompakt oyun var.

TATİL PROGRAMLARI VAR
Şu anda oyuncuların tatilde yapacakları programlar da belli. Hem tedavi programları belli hem antrenman programları. Şu anda dünyada kullanılan tüm cihazlar bizde de var. Bireysel performansların gelişimi için en son teknoloji cihazlar var. Bizim de mutlu olmadığımız, kazanırken kaybedebileceğimiz, daha erken koparabileceğimiz maçlar oldu. Birlikte olduğumuzda, oyunu forse etmek için disiplinli oynadığımızda rakibimize üstünlük kurabileceğimiz çok özelliklerimiz var. Biz mücadele ettiğimizde hiçbir maçı kaybetmeyiz. Eğer o isteğimizi, o coşkumuzu sahaya koyarsak kimse bize dayanamaz. Böyle güçlü bir takımız.

CRİSTİAN'DAN CANER ÇIKMAZ
Oyuncular arasındaki dayanıklılıktaki makasın açıklığı ile kuvvet makasındaki açıklık arasında fark var. Takımda çok yüksek dayanıklılığı olan oyuncular var. Gökhan gibi Caner gibi… Mesela bir Cristian'ı dayanıklılık konusunda Caner seviyesine çıkarabilmeniz çok zor. Ama kuvvet parametrelerinde ulaştırabilirsiniz.

100 GOL OLUR MU?
43 gol attık. 100 gol iddiamız yok. Bu bir yarış ve en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Sonuç oraya getiriyorsa o da olacaktır, ama bu bir şart, bir koşul değildir. Skorlara takılmış değiliz. Gol ağırlığı önde oynayan 4 oyuncumuz var. Orta sahanın biraz daha skora katkı yapması gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili çalışacağız.

GENÇLERİ UNUTMADIM
A takımda hemen oynatabileceğimiz oyuncu altyapıda yok. Ama kiralık olarak verdiğimiz gençler var. Devre arası kampında alt yapıdan 8 veya 10 oyuncuyu bulacak bir katılım olacak. Maalesef oyuncu üretemiyoruz.

BİRİLERİ İSTİYOR DİYE...
Yabancı için karar alındı, uygulanmalı. Değerli oyuncularımız var; Yobo gibi, Kadlec gibi, Holmen gibi zaman zaman kadroya alamadığım değerli oyuncularım var. Oyun oynanırken birileri istiyor diye 6+1 mi yapacağız? Ya da 6+4 mü yapacağız?

DEVRE ARASI TRANSFER
Devre arası çok çetrefilli bir iştir. Bir takımdan bir oyuncuyu transfer etmek ya da oyuncuyu yollamak. Yani katar giderken katarın üstündeki yükü değiştirmek çok zordur. Bizim öyle bir planımız yok. Ama Fenerbahçe gibi büyük bir takımın her zaman böyle bir gücü var.

BUZ PATENİ YAPTIK
Futbol artık kötü sahalarda oynanmamalı. İkinci yarıda da bizi zor şartlar bekliyor. Sıkıntıya düşeceğimiz maçlar olabilir. Ama biz de buna karşı önlem alıyoruz. Bu deneyim ve tecrübeyi yaşadık. (Karabük maçını kastediyor) Bir daha o hataya düşmeyeceğimizi düşünüyorum.

ÇOK İŞTAHLI BİR TAKIMIZ

Bütün rakiplerimizi eşit mesafede görüyoruz. Her rakibi ciddiye alıyoruz, puan farkı ne olursa olsun. Puan farkını gözetmeden işimize bakacağız. Taraftarlarımıza en başında bu sözü verdik. Camiada herkes istekli ve iştahlı. Şampiyon olmak istiyoruz ve bunu gerçekleştireceğiz.

SALİH HENÜZ YETERSİZ
Fenerbahçe dışında herhangi bir takımda oynuyor olsa önemli mesafeler de kat edebilirdi ama Fenerbahçe'nin ağırlığını ve gücünü kaldırmak için daha entelektüel bir yapıya, daha oturaklı bir yapıya sahip olmak zorundasınız. İkinci yarı daha farklı bir Salih izleyeceğiz.

ALPER'İ BEKLİYORUM
Alper'in çıkışının çok daha yüksek olacağını düşünüyorum, oldukça fazla beklentim var. Sağlık konusunda bir sürpriz yaşadım. Şimdi gayet sağlıklıyım. 2014 bütün dünyaya, bütün insanlığa, herkese öncelikle sağlık getirsin. Herkes mutlu olsun.

HOLMEN GİTMEYECEK
Lig TV'ye de konuşan Ersun Yanal, ikinci yarıda transfer yapmayacaklarının altını çizerek şunları söyledi: Kadroya giremeyen yabancılardan sadece Holmen'e teklif var. O'nu da göndermeyi kesinlikle düşünmüyoruz.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN