Kendi kendinize oynarsınız!

Kendi kendinize oynarsınız!
Cumartesi 01.03.2014

Sarı-lacivertli kulüp, PFDK'nın verdiği seyircisiz maç cezasının ardından basın toplantı düzenledi. Barkovizyon görüntüleriyle hakem hatalarının da gösterildiği toplantıda, yöneticiler Mahmut Uslu, Şekip Mosturoğlu ve Tolga Deniz Aytöre'nin açıklamaları gündeme bomba gibi düştü: ‘Adalet sağlanmazsa, takımı havuzdan da ligden de cekeriz’

Fenerbahçe Yönetim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun verdiği seyircisiz maç cezasının ardından Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü'nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya kulüp genel sekreteri ve basın sözcüsü Mahmut Uslu, hukuk işlerinden sorumlu yöneticiler Şekip Mosturoğlu ile Deniz Tolga Aytöre katıldı. CEO Hasan Hakkı Yılmaz ve bazı kongre üyeleri de toplantıyı takip etti.

Buradan uyarıyoruz

Toplantıda, TFF ve kurulları ile hakemler ve rakip takımlara yönelik sert açıklamalara yer verildi. Yöneticiler, "Adalet sağlanmazsa naklen yayın havuzundan, gerekirse ligden de çekiliriz" tehdidi savurdu. Fenerbahçe Yönetim Kurulu'nun basın toplantısı barkovizyonda hakem hatalarını göstererek başladı. Barkovizyonda sorun çıkması nedeniyle hakem hatalarının gösterilmesi yarıda kaldı. Bu gelişmenin ardından sarı-lacivertli yöneticiler açıklamalarına başladı. Deniz Tolga Aytöre'nin açıklamalarının ardından, yeniden barkovizyonda hakem hataları basın mensuplarına gösterildi. Söz alana kulüp genel sekreteri ve basın sözcüsü Mahmut Uslu, "Gerekirse ligden çekilme de dahi olsa bazı kararlar alabiliriz, tüzüğümüzde de bazı iyileştirmeler yapılıyor, bizim bu konuda yetkimiz var. Genel kurulumuz bize yetki verirse, her şeyi yaparız. Herkesi buradan uyarıyoruz" açıklamasını yaptı.

Örnek; Benfica modeli

Havuzdan da çıkabileceklerini söyleyen Uslu, "Süper Lig havuzu Aziz Yıldırım sayesinde 400 milyon dolara çıktı. Biz 30-35 milyon dolar alıyoruz. Şu anda Fenerbahçe'den alınan para 25 milyon lira. Bu parayı Futbol Federasyonu alıyor, hem de haksız yere. Bu düzeltilmezse, gerekirse havuzdan da çıkacağız" dedi. Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım daha önce yaptığı açıklamalarda havuzdan çıkma konusunda bazı çalışmalar yapıldığını söylemişti. Son olarak Portekiz'de Benfica kulübünün kendi televizyonundan maçlarını yayınlamayı hayata geçirmesi, sarı-lacivertli kulüpte yöneticilerin Portekiz'deki modeli inceleme altına almaya sürüklemişti.

İlk defa açıklandı
Havuzdan çıkma konusunda söz alan hukuk işlerinden sorumlu yönetici Şekip Mosturoğlu, "Talimatlarda havuzdan çıkma konusunda yaptırımlar var. Bu talimatlar anayasaya uygun mu bunun da incelenmesi gerekiyor" diyerek bu konuda yapacakları girişimlerin sinyalini verdi. Mosturoğlu, Rekabet Kurulu'na da yapacakları başvuruyu ilk defa açıklarken, şunları söyledi: "Rekabet Kurulu'na da başvuru yaparak bu havuzdan yeterince pay alamadığımız konusunda bir talebimiz olacak. Bu başvurunun ardından geçmişe yönelik haklarımız da olabilir. İlk olarak bunu gerçekleştireceğiz. Bu havuzdaki pay yapısının doğru olmadığını ve düzeltilmesini Rekabet Kurulu'ndan talep edeceğiz."

HÜKÜMETİN YANINDAYIZ
Basın toplantısında ağırlıklı olarak genel sekreter Mahmut Uslu konuştu. Basın mensupların sorularının da alındığı toplantıda Uslu, kulüplerin ödediği vergilerden saha kapatma cezalarına kadar birçok konuda oldukça sert ifadeler kullandı. Mahmut Uslu, özetle şunları söyledi:

-
Saha kapatmalarının neden yapıldığını biliyoruz; futbol sahalarına seyirci gelmesin istiyorlar, başımız ağrımasın istiyorlar... Futbol Federasyonu'na gittiğimiz zaman bunları tek tek anlattık onlara, izah ettik. Sadece bu hakem kararları değil, olaylar çok ciddi boyutta. Biz kamuoyu yararına bir spor kulübüyüz. Önümüzde seçimler var diye tek kelime bile etmedik.

'Fener'e ekmek vermeyin'

Fenerbahçe çok büyük bir sivil toplum örgütü. Kulübümüzün içerisinde her türlü görüşten insan var. Mustafa Kemal'i bütün stadyumlar bağırır. Ama onun adını bizim aleyhimize ceza raporlarına yazanları unutmayacağız!

-Elimizden geldiği ölçüde bu kulübü yönetmeye çalışıyoruz. Bizim verdiğimiz vergi, üç Anadolu kulübünün değeri ölçüsünde. Fenerbahçe'ye gelen para nereden geliyor? Seyirciden geliyor, sponsorlardan geliyor. Siz seyircinin stada gelmesini engellerseniz ne olur? Çok yakında fırınlara talimat verecekler, Fenerbahçe'ye sakın ekmek vermeyin diye!

Başbakan 'Çöpe at' dedi

-Adil yargılanma konusunda sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan da bizimle aynı görüşte, sayın başbakan da zaten yeniden yargılanma istiyor. Biz de hükümetin yanındayız. Sayın Başbakan, "Bu savcılar ile ilgili yapılan her şeyi at çöpe" diyor. Biz bundan dolayı adil yargılanma istiyoruz ve bunu her fırsatta dile getiriyoruz.

- Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, "Fenerbahçe ceza alacağı için ligden çekileceğiz" açıklamasını yapıyor" diyor. Trabzonspor taraftarı, dünkü maçtan (Juventus maçı) başkan olan o şahısa gerekli cevabı zaten verdi. Bizim buradan bir şey söylememize gerek yok. Trabzonspor Kulübü'nün söylediği şeylere cevap vermeyiz. Trabzonspor Kulübü'ne yasa dışı yollardan para sokulmuş. Sayın Aziz Yıldrıım da bunu daha önceden dile getirdi.

Böyle kanun görmedim

-Türkiye Futbol Federasyonu'nun kararları inanılmaz! Eskiden ceza aldığınız zaman şeref tribününde oturamıyordunuz, şimdi stada giremiyorsunuz. Ben böyle kanunlar, kararlar göremedim. Biz tam kadro olarak Trabzon'a gitmek istiyorduk ama bu teknik olarak mümkün değil sanırım.

LiGE MÜDAHALE EDiLiYOR
Şekip mosturoğlu: "Oyun kuralları bellidir ve buna göre bu futbol oynanır. Lig başladıktan sonra hem kurallarda hem de oyun içerisinde bir değişiklik olmaz. Hangi eylemin cezasının nasıl olacağı bellidir. Ülkemizde sadece TFF'nin verdiği kararlar lig bazında takip ediliyor. Verilen kararların çelişkileri bütün yarışmanın seyrini etkileyen cinstedir. '

Kurallar değiştirilemez'

Biz Fenerbahçe olarak bütün kurumların kararları, kurallarını takip ediyoruz ve sezon başında da buna göre bir plan yapıyoruz. Yarış başladıktan sonra TFF'nin herhangi bir organı bu kuralları değiştirirse; bu lige müdahale olur ya da görüntü ile ceza verme sisteminden bir kulüp için vazgeçerseniz, burada da yarışa müdahale edersiniz. Böyle giderse hiçbir takım maçlarını seyircili oynayamaz. Sezonun başında uygulamaya konan kararlar uygulanmıyor, bir takım için farklı diğer takım için ise farklı şekilde uygulanıyor. Dün Tahkim Kurulu ve PFDK toplandı. Benzer sebeplerden dolayı sevk edilen futbolcular için iki kurul da farklı kararlar veriyor. Bu kararlar lig yarışını etkiliyor.

Adamına göre muamele

PFDK ikiye bölünmüş durumda. Kurul başkanı hangi bölünmüş grupla devam ederse o oluyor. Bu sebepten dolayı da takımlara farklı kararlar çıkıyor. Federasyon bu isimleri biliyor, tek tek hepsini söyledik. Oy çokluğu ile hareket eden üyeler belirli bir grup adına davranıyor. Bunların hepsini tek tek kayıt altına aldık."

HATA YAPANLARA CESARET GELiYOR
Fenerbahçe yöneticisi Deniz Tolga Aytöre, adil yargılanmanın yanı sıra şimdi de adil yarışma hakkı istediklerini belirterek, "Burada toplanma amacımız, Fenerbahçe'ye avantaj sağlamak değil ya da burada düdüğü birilerine astırmak değil; peşinde olduğumuz şey avantaj değil, adalet. Hepimiz yanlış yapıyoruz, yapacağız da. Hakemlerimiz de insan ancak bizim üzüldüğümüz hususlar başka. Bu hataları yapanlar cesaretlendiriliyor" açıklamasını yaptı. Sarı-lacivertli yönetici, sorunlarının şahıslarla değil, sistem ve kurumlarla olduğunu sözlerine ekleyerek, şöyle devam etti:

Bıçak kemiği deldi de geçti!
"
3 Temmuz'dan bu yana savaşımız da bu yönde. Son dönemde yaşadığı kurum ve hakem hatalarını ilk defa dile getirmiyoruz. Bıçak artık kemiğe dayanmadı, bıçak artık kemiği deldi geçti! Federasyona gittik ve sıkıntılarımızı dile getirdik, kaygılarımızı haklı bulundu. Rakiplerimizin oyuncuları hakkında konuşmuyoruz. Kurumların tarafsızlığı konusunda şüphelerimiz var."


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN