Tek kale oynadı

Tek kale oynadı
Pazar 02.03.2014

Fenerbahçe hak ederek kazandı. Gençlerbirliği'ne ilk 10 dakika dışında pozisyon vermeden maçı bitirdi. Son vuruşlarda telaş yapmasaydı skor daha farklı olurdu

Öncelikle şunu söyleyelim; ilk 10 dakika dışında Gençlerbirliği'nin kazanma şansı hiç yoktu.
Bir tek bu 10 dakikalık bölümde çabuk hücumlarla 2-3 kez tehlikeli geldiler. Son paslarda başarılı olsalar, golü de bulabilirlerdi.
Ancak, 10 dakikadan sonra öyle bir baskı yediler ki, daha doğrusu Fenerbahçe öyle bir pres yaptı ve hızlı oynadı ki, karşılaşma tek kaleye döndü.
Fenerbahçe birçok da pozisyon yakaladı gole kadar. Kenardan, duran toptan, karambolden tehlikeli oldular.
Maça iyi başlayan Gençlerbirliği, kalecisinin de sakatlanmasıyla iyice geriye yaslandı.
Fakat, Fenerbahçe'nin coşkusu yanında paniği de getirmişti son vuruşlar ve paslarda...

Caner gibi olmalılar
Bir tek Emre Belözoğlu ve Caner hücumlarda sakin ve isabetliydi, diğer oyuncular ise bir an önce skor bulma düşüncesiyle telaşlıydı. Gençlerbirliği sadece gol yememeye çalışıyordu, ta ki penaltıya kadar.
Fenerbahçe'nin puan kaybettiği maçlarda (Sivas ve Elazığ) haklı bir serzenişi vardı: "Biz kötü oyunumuzu kendimiz yorumlarız, kendimiz çözmeye çalışırız. Hakemleri ilgilendirmez" dediler. Ve yüzde yüz haklıydılar.
Dün de maçı hak eden, Fenerbahçe, iyi oynamayan Gençlerbirliği'ydi.

Maçın adamı Emre
Çakır, Fenerbahçe lehine hata yaptı ve penaltı kararı verdi.
Ardından Alper Potuk'un klasik özelliği olan soldan delici driplingleri ile ikinci penaltı geldi ve maç koptu. Fenerbahçe, coşkulu çocuk ve kadın taraftarlarının önünde kazanması gereken maçı, oyunun tamamına yakın bölümünü üstün ve baskılı bir futbol sergileyerek, en önemlisi de hiç pozisyon vermeyerek bitirdi. Maçın oyuncusu; tecrübesi, penaltı atışlarındaki sakinliği dışında, oyun içindeki organizasyonuyla Emre Belözoğlu'ydu.

ÇAKIR'IN GOLÜ iPTAL ETMESi DOĞRUYDU
Kaleci Ramazan'ın sakatlanıp çıktığı pozisyonda hakem doğru karar verdi.
Moussa Sow'un attığı gol hem ofsayt, hem de fauldü.
Hakemin golü vermemesi doğruydu. Oyunda kaldığı dakikalarda kaleci Ramazan iyiydi.
Özellikle Emenike'nin frikiğini çok iyi çıkardı.
Ramazan sakatlanıp yerine giren Ferhat Kaplan ise çok "çaylak" bir kaleci görünümü verdi. Çok çizgide kaldı. Şayet kaleye isabetli şut biraz daha fazla gelseydi skor farklı olurdu. Gençlerbirliği'nin ilk yarıda savunması hiç de iyi değildi.

iLK PENALTI YANLIŞ
Birinci penaltıda top Kulusic'in bir yerine çarptı, Cüneyt Çakır çaldı. Sonuçta vermemesi gereken bir penaltıyı çaldı. İlhan Cavcav da penaltılar için konuşursa haklı. Malesef ligimizde hakemlerimiz maçı yerle bir ediyor. Dün Fenerbahçe'nin galibiyetine hakem gölge düşürdü. İkinci penaltıya kimse bir şey diyemez. Ama ilk penaltı tartışmasız penaltı değil. Dolayısıyla kim ağlarsa-bağırırsa birileri imdadına yetişiyor; Cüneyt Çakır gibi.

ALEX'i ÖRNEK AL!
Alper Potuk çok top kaybetti. Genç ve yetenekli bir oyuncu. Hiç Alex' i orta sahada top sürerken gördük mü? Hayır. Tek top oynar.
Alper Potuk dikine çalım atıp gidebilen bir oyuncu.
Günümüz futbolcusunda bu özellik olmadığı için Alper öne çıkıyor. Bu özelliğinden vazgeçmemeli.
Yetenekli. Topla gidebiliyor. Rahmetli kaptanımız Selçuk Yula da öyleydi. Çalım denerdi, olmazdı. Gene denerdi. Birinde atıverirdi golü.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN