Hocam maçı tatil et

Hocam maçı tatil et
Çarşamba 12.03.2014

Hakem Bülent Yıldırım'ın 'iptal' kararında Gökhan Gönül'ün şu sözleri etkili oldu: Hocam maçı tatil et. Can güvenliğimiz yok

Trabzon-F.Bahçe maçının çıkan olaylar nedeniyle tatil edilmesinin faturası bordo-mavili kulübe ağır kesilecek. Avni Aker en az 5 maç kapatılacak. Hükmen 3-0 yenik sayılacağı gibi 3 maçı da tarafsız sahada oynama ihtimali konuşuluyor. Maçın temsilcileri sahaya atılan cisimleri ve olayları geniş biçimde raporlarına yazarken, Gökhan Gönül'ün hakem Bülent Yıldırım'a, "Hocam maçı tatil et. Can güvenliğimiz yok. Bu maç oynanmaz" ifadesini kullandığı öğrenildi. Futbol Federasyonunun da Disiplin Talimatı'nda değişikliğe gideceği uygulamanın gelecek sezon başlayacağı ifade edildi. İşte FOTOMAÇ farkıyla yarıda kalan Trabzonspor-Fenerbahçe maçıyla ilgili gelişmeler:

VARAN 1:

Disiplin Talimatı'na göre Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu bu karşılaşma için hem saha kapama hem tarafsız saha cezası verebilir. 40 bin TL para cezası da kesin gibi. Trabzonspor'a saha olayları nedeniyle en az 5 maç ceza verilecek. Bu maçlar seyircisiz olabileceği gibi 3 maçın da tarafsız sahada olma ihtimali var. Yarıda kalan maç için de 3-0 hükmen yenik sayılacak. Bu kararı Futbol Federasyonu verecek.

VARAN 2:

Türkiye Futbol Federasyonu yayıncı kuruluştan görüntüleri istedi. Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu görüntüleri defalarca izledikten sonra
hazırladıkları dosyayı TFF'ye verdi. TFF Hukuk Kurulu, temsilcilerin raporu doğrultusunda Trabzon'u bugün Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edecek.

VARAN 3:

Maçın temsilcileri Turgay Sabuncuoğlu ve İsmail Sökelen, Avni Aker Stadı'nda yaşanan olayları geniş bir biçimde raporlarına yazdı. Raporda Fenerbahçe kafilesinin taşıyan otobüsün taşlanıp, camlarının kırıldığı, maçtan önce futbolcular sahaya ısınmaya çıktığında çirkin ve kötü tezahürata maruz kaldığı, aynı tezahüratın maç süresince ve maç tatil edildikten sonra da sürdüğü belirtildi. Bu olayların gerek tribün boşalırken, gerekse stadında etrafında devam ettiği de eklendi. Atılan cisimlerin futbolculara isabet etmesi halinde vahim olayların olabileceğinin de altı çizildi. İşte raporun ayrıntıları: Sahaya 50'ye yakın çeşitli ebatlarda taş ve beton parçaları atıldı. Özellikle 2 adet 8x5 ve 12/5 ebadında iki tuğla atılan taş ve betonların arasında yer aldı. Sökülen taş ve beton parçaları ile tuvalet kapısı kırılarak alınan kapı kolu, pet şişe, çakmak, cep telefonu tribünlerden sahaya atıldı ve bu atılan cisimler yeşil alana isabet etti. Stada nasıl girdiği belirlenemeyen ses bombası ve maytaplar da sahanın içine düştü. Volkan'ın koruduğu kaleye isabet etti. Kale ağlarını yaktı. Fenerbahçe'nin korner ve taç atışlarında devamlı sahaya yabancı cisim atıldı

VARAN 4:

Olaylar ilk patlak verdiğinde hakem Bülent Yıldırım yardımcılarını saha ortasına çağırdı. Etrafını Trabzonspor ve Fenerbahçeli futbolcularda sardı. Beklemeye başladı. 10 dakika sonra temsilci İsmail Sökelen, Yıldırım'ın yanına gelerek "Hocam güvenlik tamam. Maç başlasın" dediği belirtildi. Ancak Volkan'ın koruduğu kaleye sis ve ses bombası ile birlikte yabancı cisimler atılınca karar verildi. Bülent Yıldırım kulaklık vasıtasıyla yardımcı hakemlere, "Arkadaşlar soyunma odasına gidiyoruz. Güvenlik yetersiz" diyerek soyunma odasının yolunu tuttu. Yıldırım'ın soyunma odasına giderken "tatil" kararı vermesinde Gökhan Gönül'ün, "Hoca maçı tatil et. Can güvenliğimiz yok" sözlerinin etkili olduğu da öğrenildi. Bülent Yıldırım soyunma odasında 10 dakika yardımcılarıyla görüşüp bir durum değerlendirmesi yaptıktan sonra "Arkadaşlar bu şartlar altında bu maç oynanmaz. Daha büyük olaylar meydana gelebilir. Maçı tatil ediyorum" dediği belirtildi. Hakemlerin soyunma odasına gözlemci Engin Kurt ile temsilci Turgay Sabuncuoğlu girdi. Yıldırım maçı tatil ettiğini Kurt ve Sabuncuoğlu'na bildirdi.

VARAN 5:

Futbol Federasyonu disiplin cezalarının yetersiz olması nedeniyle yeni bir disiplin talimatı hazırlanması için hukukçularına görev vereceği ve önümüzdeki sezon uygulamaya geçeceği öğrenildi. 2008'de kaldırılan anons sistemi yeniden getirilecek. Olay ve çirkin tezahüratta hakem maçı durdup anos yaptıracak, oyunu başlatacak. Tezahürat ve olaylar devam ederse soyunma odasına gidip ikinci anonsu yaptıracak. 10 dakika bekledikten sonra olaylar durursa sahaya çıkacak. Aksi halde maçı tatil edecek. Disiplin talimatında seyircisiz cezası alan takımların kadın ve çocuklar taraftarlarının izlenmesinin kaldırılması düşünülüyor. Seyircisiz maç oynama cezası alan takımların hiçbir taraftarının maça alınması çünkü kadın ve çocuklarında takımlara seyirci desteği verdiği göz önüne alınarak bu uygulamaya da son verilmesi yeni disiplin talimatında düşünülüyor. Disiplin Talimatında para cezalarının da artırılması gündemde.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN