Kırgın değilim

Kırgın değilim
Pazar 08.06.2014 22:40

F.Bahçe'nin efsane yıldızı Alex de Souza, sarı lacivertli ekipten problemli bir şekilde ayrılmasına rağmen kimseye kırgın olmadığını, ayrılığın Aykut Kocaman ile aralarındaki iletişim eksikliği nedeniyle yaşadığını söyledi. Alex, Brezilya'da Aralık ayında liglerin sona ermesiyle futbolcu bırakacağını açıkladı

Fenerbahçe'nin efsane kaptanı Alex de Souza, %100 Futbol programında Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay'ın sorularını yanıtladı. Fenerbahçe'nin kendisine ne ifade ettiği sorusuna Alex, "Aslında 'Fenerbahçe senin için ne ifade ediyor' Sorusunun cevabı benim için büyük zorluklar içeriyor. kelime bulmakta zorlanıyorum. 20 senelik futbol yaşantımı yakında sonlandıracağımı ve bunun 8.5 senesinin burada geçtiğini düşünecek olursak, kelime bulmak çok zor. Şu anda Fenerbahçe benim için başarılı olmasını istediğim ve kendimi bir parçası olarak hissettiğim bir kulüp. Ama genelde ne ifade ettiğini sorarsanız kelimeler bulmakta zorlanabilirim" diyerek yanıt verdi.

BELKİ BENİM, BELKİ ONUN HATASI
Fenerbahçe'de herhangi birine kırgınlığın var mı? Sorusunu Alex, "Kimseye kırgınlığım yok. Mesela Aykut Kocaman'ı benim hiç desteklemediğimi düşünenler olabilir, ama hayır tam tersi. Umarım Kocaman en kısa zamanda hayallerine kavuşacağı bir takım bulur ve başarılı olur. İnsanların kafasında bu oluşmuş olabilir. Ama böyle bir şey yok. Belki benim hatam, belki onun hatası, belki ikimizin hatası, sonuçta bir sorunu biz çözemedik ve bir kopma yaşandı" şeklinde yanıtladı.

KOCAMAN KİTAPTA YER ALMAK İSTEMEDİ
Yaşanan ayrılık sürecinin iletişim eksikliğine bağlı olduğunu belirten Alex, "İnsanları bir arada tutan da koparan da iletişimleridir. Bizimki belki de Aykut Kocaman ile kuramadığımız şey iletişimdi. Baştan beri biraz kapalıydı sanki bizim iletişimimiz. Bu iletişimsizlikten sonra da ayrılıktı belki de yapılması gereken. Kocaman da benim gitmemi istedi, ben kabul etmedim. Başkana gittim o da sözleşmenin bitirilmesine karar verdi. Profesyonel hayatta olacak şeyler bunlar. İnsanlar birbirimizi sevmediğimizi düşünebilirler ama böyle değil. Umarım ikisi de problemlerini çözebilirler. Elbette problemler yaşardık zaman zaman, ama bunlar içimizde çözülebilecek problemlerdi. Umarım ki, gerek Aykut Kocaman, gerekse de Aziz Yıldırım hayatlarında istedikleri şeyleri başarabilirler. Bu programa çıkma sebeplerimden biridir bu. İki sene geçti neredeyse ve Brezilya'ya döndüğümden beri hayat devam ediyor. Ve bir de kitap yazmaya karar verdim. Bu kitapta benim özellikle burada Türkiye'deki kariyerimde yer etmiş, pay sahibi olmuş, beni tanıyan insanların yer almasını istedim. Marcus bir kaç kere geldi buraya hayatımda yer alan insanlarla konuşmak için. Emsal en son geldiğimde, Aykut Kocaman kitapta yer almak istemediğini söyledi. Aziz Yıldırım'ın ise sıkıntıları vardı. Ben de onu ne sıkmak istedim ne de sıkıntılarına sıkıntı katmak istedim. Ben saygı duyuyorum. Kimse bunu şikayet olarak algılamasın. Kitabımda bu iki insanın da bulunmasını isterdim, çünkü kariyerimdeki önemli iki insandı. Ama konuşmak istememelerini saygıyla karşılıyorum. Olay orada kapandı benim için" dedi.

SON KEZ OYNAYAMAMAK İÇİMİ ACITTI
Kadıköy'de son bir kez oynamamış olmasının içini acıttığını ifade eden Brezilyalı futbolcu, "Az önce ne olmasını isterdin diye sormuştunuz. Kadıköy'de son bir kez oynayamamış olmak belki de içimi acıtan şeylerden biri. Kasımpaşa maçı benim son maçımmış, ama son maçım olduğunu bile bile oynayamamış olmak benim içimi acıtıyor" şeklinde konuştu.

DELİLİK OLARAK GÖRSEM DE...
Türkiye'de birçok insanın çocuğuna Alex ismini vermesinin hatırlatılması üzerine Alex, "Çok teşekkür ediyorum. Her ne kadar delilik olarak görsem de" dedi. Şampiyonluk kutlamasında Alex için yapılan tezahüratları değerlendiren Brezilyalı futbolcu, "Ben olaya hakimim ve bu olayı iki şekilde değerlendirmek istiyorum. İki taraf var. Birisi ifade özgürlüğü. Sakarya maçından bahsettik, taraftarın ıslıklamasını olağan karşıladığımı söyledim. Taraftarın bir stada girip ifade özgürlüğünü kullanması yanlış değil. Altında farklı niyetler varsa bunu konuşabiliriz. Ama insanlar demokrasilerde içinden geçenleri bağırabilir, alkışlayabilir, ıslıklayabilir. Ama öteki tarafa da bakıyorum orada saha içinde emek vermiş insanlar var. Ve o şampiyonlukta emeği geçmemiş, artık orada olmayan bir insanın adı geçerse içerlenebilirler. İki tarafı da haklı görüyorum" dedi.

JÜBİLEYİ FENERBAHÇE'DE YAPMAK İSTİYORUM
Fenerbahçe formasıyle jübile yapmak istediğini belirten Alex, "Eğer bana jübile teklif edilirse elbette büyük mutlulukla kabul ederim. Size bahsettiğim gibi kariyerimde en çok istediğim şey gerçekleşmiş olur. Bütün kariyerime baktığınız zaman kendimi futbol oynadığım sürede en iyi hissettiğim yerden, Kadıköy'den bahsediyoruz. Ben bu fırsatı yakalarsam, burada sezon bir maç oynayıp orada birlikte oynadığım futbolcular ve hocalarla son bir maç oynarsam çok güzel olur. Türkiye benim için çok özel bir yer" ifadelerini kullandı.

ARALIKTA FUTBOLU BIRAKACAĞIM
Yıldız oyuncudan hayranlarını üzecek bir açıklama geldi. Alex, Brezilya'da Aralık ayında liglerin sona ermesiyle futbolcu bırakacağını açıkladı. Hiçbir statta kötü bir tezahürata maruz kalmadığını belirten Brezilyalı oyuncu, "Kişisel olarak olmadı ama kendi taraftarım tarafından bir kez ıslıklanmıştım, Sakaryaspor maçıydı. Aslında ben saha içinde taraftarın verdiği bu tip tepkileri olağan karşılarım. Oraya beklentiyle geliyor insanlar ve beklenti karşılanmayınca bir hedef arıyorlar. Hedef olmam da çok doğal. Başkan da ayağa kalkıp o tepkiye katılmadığını göstermişti ama ben o tepkiyi çok doğal karşıladım. Kesinlikle Kadıköy'deki muhteşem atmosferi özledim. Aklımda hep Kadıköy'deki müthiş atmosfer var. Çok özlüyorum" dedi.

ÇOK ÖZEL ANLARDI
Türkiye'den ayrılışı sırasında çok özel ve duygusal anlar yaşadığını söyleyen Alex, "Çok özel anlardı onlar. Beni havaalanında uğurlamalarını da ekleyebiliriz. Çünkü genelde futbolcular fazla sayıda taraftarlarla karşılanır ama az sayıda taraftar uğurlar. Beni ise fazla taraftar karşıladı ama çok daha fazla sayıda taraftar uğurladı" diye konuştu.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN