Kartal ilk kez konuştu

Kartal ilk kez konuştu
Perşembe 10.09.2015

Fenerbahçe'den ayrıldıktan sonra ilk kez A Spor'a konuşan İsmail Kartal, "Şampiyon olsak da bırakacaktım. Çağırılırsam yine gelirim. Galatasaray'da çalışmam" dediFenerbahçe'nin eski teknik direktörü İsmail Kartal, A Spor'da dün gece yayınlanan Artı Futbol Özel programının konuğu oldu. Tecrübeli teknik adam, Ender Bilgin'in moderatörlüğünde, yazarlarımız Gürcan Bilgiç ve Emre Bol'un sorularına samimi yanıtlar verdi. Kartal, bilinmeyen birçok konuya ilk kez açıklık getirirken önemli ifadeler kullandı. İşte Kartal'ın o açıklamaları:

ŞAMPİYON OLSAK DA AYRILACAKTIM
Başkanla konuşmuştum lig bitmeden 2-3 ay önce. Sezon sonunda ayrılacağımı ilettim. Şampiyon olsak da ayrılacaktım. Çok yorulmuştum çünkü. Biz çok büyük bir mücadeleler verdik. Çok yıprandım. Son ana kadar şampiyonluk mücadelesi verdik, kurşunlandık. Hiçbir antrenörün başına gelmeyecek şeyler benim başıma geldi. Buraya geldiğimde saçlarım simsiyahtı. Fenerbahçe'nin menfaatleri için elimizden geleni yaptık. Çağırılırsak yine gelir yaparız.

3 TEMMUZ SÜRECİ BİZİ ÇOK YORDU
Fenerbahçe 'den ayrıldıktan sonra bir iki takımla görüşmelerim oldu ama yıpranmıştım. Moral motivasyona ihtiyacım vardı. Bu 3 Temmuz süreci bizi çok yordu. Biz, Aykut Hoca ve bir kaç arkadaş gecemizi gündüzümüzü verdik. Olaylar yaşanmasa Avrupa'da yarı ya da final oynayabilirdik. Savcılar kaçtı. %99,9 temizlendik. %100 de temizleneceğiz. Rize'deki saldırı sonrası takım demoralize oldu. O dönemde Cumhurbaşkanımız aradı ve yanımızda olduğunu söyledi. Takım şu anda muhteşem transferler yaptı ve Avrupa mücadelesi yapılıyor.

KENDİM GİBİ BİR YARDIMCIM YOKTU

Geçen yıl benim Aykut Hocanın yanında kaldığım gibi bir arkadaşım yoktu. Hazırlığım da pek yoktu. Bir anda görev geldi Ersun Hocanın ardından. Biz de altyapıdan arkadaşlarımızı getirdik. Onlara da teşekkür ediyorum. Ama Aykut Hoca ile uzun yıllar birlikte çalıştık. Ben biraz yalnız kaldım geçen yıl.

AKHİSAR MAÇI KIRILMA NOKTASI
Trabzon ve Akhisar maçları hiç istemediğimiz şekilde puan kaybı oldu. Sonrasında Gençlerbirliği maçı. Akhisar maçında 48. dakikada durum 1-1'ken yan hakem oyuncuyu "direk at" demiş ama hakem atmamıştı ve biz maçı kaybetmiştik. Bu konulara pek girmek istemiyorum. Kurşunlanma sonrası zaten neyi konuşalım. Herkes ayrı bir derde gitmiş ve darbeler yemiştik. Her kulvarda mücadele veriyorduk. Ona rağmen geçen sene en az mağlup olan, en çok şut çeken, en çok mücadeleye giren ve en çok koşan takım olmuşuz. Şampiyon olan takım kadar hak etmişiz. Keşke biraz bitiricilik açısından 1-2 oyuncumuz olsaydı.

PERERİA'YA ZAMAN TANIMAK LAZIM

Pereira'nın elinde çok iyi kadro var ama zaman tanımak lazım. Ekipte iyi oyuncular var diye herkesi ezip geçecek diye bir şey yok. Hocanın ligi tanıması lazım. Oyuncuları ligi tanıması lazım. Güzel olan bir şey var; oyuncular bireysel yeteneklerle skoru değiştirebilirler. Geçen sene bu kadar iyi değildi kadromuz. Şimdi gelen oyuncular Avrupa Futbolu'nda söz sahibi oyuncular. F.Bahçe'nin şampiyon olacağını düşünüyorum. Eldeki kadro, tribünlerin desteği, pozitif havayı görebiliyorsunuz.

TRANSFER OLMADI DİYE GÖNÜL KOYMAM
Bizi destekleyen yönetime ve taraftarlara teşekkür ediyorum. Ben bu camianın içinden çıkan bir neferim. Bana transfer yapılmadı diye camiama gönül koymam. Ben Fenerbahçe sayesinde İsmail Kartal oldum. O günkü şartlar müsait değildi ki transfer olmadı. Ben Vitor Pereira'ya da ekibine de başarılar diliyorum ve sabırlı olunmasını istiyorum. Geçen sene göreve geldiğimde saçlarım simsiyahtı. Orası zor ama güzel bir görev. Ben antrenörlük yapamayıp yorumcu olan arkadaşlarıma da inşallah öyle bir görevi alırlar diyorum.

ÇAĞRILIRSAM TEKRAR GERİ DÖNERİM
Ben Fenerbahçeli İsmail Kartal'ım. Bir gün tekrar çağrılırsam, şartlar oluşursa Fenerbahçe'ye elbette geri dönerim. Benim işim bu. Galatasaray'a ya da Beşiktaş'a gitmem zor. Ben profesyonelim elbette. Her an her şey olabilir ama zor.

ALEX'LE TAKIM ZORLANIYORDU
Aykut Kocaman, Alex'e bazı maçlarda birlikte olamayacağımızı söyledi. Onunla oynarken oyunun iki yönünü oynamakta zorlanıyordu takım. Takımda kalıp yardımcı antrenörlük yapabileceği söylendi, Alex kabul etmedi.

BAŞKAN TRİBÜNDEN ARADI

Akhisar maçında çok baskılı oynuyoruz goller kaçırıyoruz. Rakip oyuncunun sarısı var. Bir pozisyonda 4. hakem "direkt at" dedi. Biz bekliyoruz atacak diye. Sonrasında başkan arayıp "Siz niye öyle duruyorsunuz biraz tepki koyun ev sahibisiniz baskı yaratın" diye bir konuşma yapmış Hasan Çetinkaya ile. Zaten telefondan sonra yardımcılarım hakemlere tepki gösterdiler. Sonrasında biz tepkili oynadık. Stoperleri ileriye çıkarıp gol aradık ama 85'te kontradan gol yedik. Erciyes maçına çıkıyoruz liderle aramızda 1 puan var. Stadyumda 7 bin kişi var. Biz de bu durumda demoralize oluyorduk.

EMENİKE KÜLTÜRSÜZ

Emre bu takımın kaptanıdır, saha içinde antrenör gibidir. Zaten biz ona bu görevi vermişizdir. Emenike'nin kültürü biraz zayıf. Zaten Emre ile tartıştıklarında "Tamam kaptan" deyip gitseydi o tartışma da yaşanmazdı. Gitmelerini istemezdim. Tüm oyuncularımdan memnundum.

TARAFTAR 'İSTİFA' DİYE BAĞIRMADI
Taraftar bana hiçbir zaman "istifa" diye bağırmadı, Yanal'a bağırdı. Başkanın bu takımın teknik direktöre ihtiyacı yok açıklaması da Ersun Yanal'a idi. Ayrıldıktan sonra projelerim vardı, yurt dışında çalışmalar yaptım.

BEN ŞOV YAPMAM
Yedek kulübesinde çok soğukkanlı durduğumdan şikayet edenler oluyordu. Benim yapım böyle. Sahaya çıkınca rol yapmam, şov hiç yapmam. Maç esnasında sizler benim içimde ne fırtınalar koptuğunu bilemezsiniz. Ama ben asla kulübede şov ya da rol yapamam.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN