Web Sürümüne Geç

Gereği düşünüldü: Beraat...

Gereği düşünüldü: Beraat...
Cuma 09.10.2015 16:22

F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar hakkında verilen cezalar iptal edildi. DVD ve dinleme tapeleri yok hükmünde sayıldı, imha kararı verildi. Mahkeme, “şike” sanıklarının tazminat davası açabileceğine karar verdi

3 Temmuz süreciyle başlayan Sike Davası sonuçlandı. Karar, 6. celsede verildi. Çağlayan'daki İstanbul 13. Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tüm sanıklar beraat etti. Yeniden yargılanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli yöneticiler İlhan Ekşioglu, Sekip Mosturoğlu ile Abdullah Basak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl ile hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanık hakkında daha önce sike, teşvik primi ve örgüt kurmaktan verilen tüm hükümler iptal edildi. DVD ve dinleme tapeleri yok hükmünde sayıldı, imha kararı verildi. Mahkeme, "sike" sanıklarının tazminat davası açabileceğine karar verdi.

YILDIRIM: 4 YIL 3 AYDIR YAPILAN ONUR MÜCADELESİ...
Şike Davası'nın son duruşması saat 16.00'da başladı. İlk sözü Trabzonspor'un avukatı aldı. Hakim Ahmet Civelek, daha sonra Aziz Yıldırım'a, "Geçen duruşmada yoktun, bir sözün var mı?" diye sordu. Yıldırım, "Hayır hakim bey, avukatlarım gerekli savunmaları yaptı. 4 yıl 3 aydır bu mahkeme sürüyor. Onur mücadelesi yapan bir topluluk var. Kendim ve tüm arkadaşlarımın beraatini istiyorum" dedi. SANIKLARDAN Olgun Peker, "Mahkeme süreci benimle başladı, sanırım benimle bitecek. Buradaki arkadaşlar için seviniyorum" dedi. Peker'in avukatının savunması uzayınca, hakim "Kısa tutun" uyarısı yaptı. Son sözleri sorulan sanıklardan Serdal Adalı, İlhan Ekşioğlu beraatini istedi. Sekip Mosturoğlu'nun avukatı, "Savunmalarımız aynı, mütalaaya katılıyoruz, beraat talep ediyoruz" dedi. Mahkeme heyeti, saat 17.40'ta karar vermek üzere duruşmaya ara verdi,
19.47'de da karar açıklandı.

KİM NE KADAR CEZA ALMIŞTI?
Aziz Yıldırım: 6 yıl 3 ay

Ali Yıldırım: 1 yıl 1 ay

İlhan Ekşioğlu: 3 yıl 1 ay

Bülent Uygun: 11 ay

Ali Kıratlı: 1 yıl 10 ay

Serdal Adalı: 1 yıl 3 ay

Mecnun Otyakmaz: 3 yıl 4 ay

Mehmet Yıldız: 1 yıl 3 ay

Vederson: 5 ay

İbrahim Akın: 1 yıl 6 ay

Ümit Karan: 7 ay

Samet Güzel: 1 yıl 3 ay

Tayfur Havutçu: 1 yıl 3 ay

BUGÜNE NASIL GELİNMİŞTİ?
3 Temmuz 2011'de başlayan soruşturma sonrasında şike iddiaları üzerine dava açılmıştı. Dava sürecinde 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, "şike yapmak ve örgüt kurmak" suçundan 6 yıl 3 ay ceza almıştı. Cezanın onanmasının ardından Aziz Yıldırım ile birlikte haklarında çeşitli hükümler verilen 6 sanık 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan değişikliği gerekçe gösterip yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesini talep etmişti. Talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıktı. Öte yandan yine Yargıtay'ın bozma kararının ardından, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Beşiktaşlı yönetici Serdal Adalı ve Fenerbahçeli yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da bu davayla birleştirilmişti. 6 oturum sonucu dava sonuçlandı.

SALONDA 500 KİŞİ VARDI
Geçmişte Fenerbahçe forması giyen ve halen sarı lacivertli kulüpte görevli olan Müjdat Yetkiner ve Kemalettin Şentürk de duruşmaya geldi. Sanıklarla birlikte duruşma salonunda yaklaşık 500 kişi yer aldı. İzleyici sıraları dolduğu için birçok kişi sanıklara ayrılan bölümde oturmak zorunda kaldı. Hakim Ahmet Civelek salona 10 dakika geç geldi.

AÇIKLAMA YAPMADAN GiTTi
Duruşma salonuna girince içeridekilere, "Merhaba" diyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, karar için verilen arada beraberindekilerle birlikte adliyenin kafeteryasında bekledi. Çay içip tost yiyen Yıldırım, karar sonrası ise hiçbir açıklama yapmadan taraftarların arasından adliyeden ayrıldı.

'SEVDAMIZA KİMSE ENGEL OLAMAZ'
Hakimin kararını açıklamasının ardından salonda büyük bir sevinç yaşandı. Beraat eden isimler davayı mahkeme salonunda takip eden Fenerbahçeliler ile birlikte adliye koridorlarında şu besteyi söyledi:

Sevdamıza kimse engel olamaz
Bazen hüzün vardır Bazen mutluluk
Fener sevgisinin adı konamaz
Ne kupa büyüklügü
Ne şampiyonluk.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN