Web Sürümüne Geç

Şimdi yandın Tarasov

Şimdi yandın Tarasov
Perşembe 18.02.2016

UEFA, F.Bahçe maçı sonrası, siyasi tişörtünü sergileyen Dmitry Tarasov'u Disiplin Kurlu'na sevk etti. En az 1o maö ceza alacağı belirtilen Rus oyuncu ülkesinde bile eleştiri oklarının hedefi oldu, yerden yere vuruldu

UEFA, Avrupa Ligi son 32 turunda F.Bahçe ile L. Moskova arasındaki maçta, üzerinde Rusya Devlet Başkanı Putin fotoğrafı olan tişört giydiği için Rus futbolcu Dmitry Tarasov hakkında disiplin soruşturması başlattı. Yapılan açıklamada müsabaka yönetmeliği gereği maçlar sırasında politik, dini veya reklam amaçlı mesajlar içeren eşyaların kullanılması halinde futbolcunun UEFA tarafından cezalandırılacağı hatırlatıldı. UEFA'nın 'yüksek riskli maç' kategorisine aldığı karşılaşma sonrası "En kibar başkan" yazan tişört nedeniyle en az 10 maç ceza alacağı belirtilen Dmitry Tarasov'un hareketi ülkesinde de tepki çekti.

Sadece yüzde 23'ü haklı buldu
Championat.ru isimli internet sitesinin yaptığı anket sonucu okuyucuların yüzde 45'i "Futbol siyaset değildir", yüzde 32'si "Yenilgiden sonra bu yapılmaz" tercihinde bulunurken, yüzde 23'lük bir kısım ise futbolcunun hareketini doğru bulduğunu belirtti.

Oyuncuyu haksız bulan sadece kamuoyu da değildi. Duma milletvekilinin oğlu İgor Debedev twitter'da "Tarasov! Vatanseverliği sahada göstermek lazımdı tişörtte değil" diye yazarken, yaptığı açıklamada da "Bu, Dmitry gibi gerçek bir profesyonel için aptalca bir davranış. Ona saygı duyuyorum ama bu tür davranışlar affedilemez" dedi. Ayrıca ülkenin Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyesi Lebedev de Tarasov'u alaya alarak 'kulübe ve taraftarlara verdiği hediye için' teşekkür etti. Öte yandan kulübünün de ceza alabileceği vurgulandı. Cezalar, UEFA Disiplin Kurulu tarafından 17 Mart'ta açıklanacak.

Disiplin cezası alacak
AYRICA Lokomotiv Moskova da Tarasov'a ceza verileceğini duyurdu. Tarasov'un davranışının kabul edilemez olduğu belirtilerek, "Kulüp yetkililerinden hiç kimse bu olayı engelleyemedi. Kimsenin, futbolcunun bunu yapacağından haberi yoktu. Dmitry'nin davranışı uygunsuz ve kendisi ile kulüp için zarar vericiydi. Disiplin cezasına çarptırılacak" denildi.

'Kurtulması çok zor'
Rusya basını da Tarasov'un büyük bir ceza alacağını sayfalarına taşıdı. Rossiyskaya Gazeta: Tarasov, davranışından dolayı UEFA maçlarından uzun bir süre uzaklaştırılabilir. Komsomolskaya Pravda: Bu olay büyük yankı uyandırdı. 10 maç ceza alabilir. Tarasov'un cezadan kurtulması çok zor. Moskovsky Komsomolets: Tarasov bu olayı tekrar etmeye hazır!

'Provokatör değilim'
Olay adam Tarasov kendini savundu. "Ben bir vatanseverim" ifadesini kullanan 28 yaşındaki oyuncu, "Provokatör değilim. Ülkemi seviyorum. Bu tişörtü Rusya'da da giyeceğim" diye konuştu. Tarasov maç sonrası da Putin benim başkanım. Ona saygı duyuyorum ve saygımı göstermek istedim" demişti.
Etiketler Futbol, UEFA, Fenerbahçe
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN