Web Sürümüne Geç

"Derbi maça girişin engellenmesi..."

"Derbi maça girişin engellenmesi..."
Cuma 26.02.2016 14:13

Türkiye Futbol Federasyonu, kartları bloke edilen Fenerbahçe taraftarlarının stadyuma girip girmemesi konusunda son kararı mahkemenin değil federasyonun vereceğini açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kamuoyu gündeminde yer alan Fenerbahçe - Beşiktaş müsabakasına futbolseverlerin girişleriyle ilgili çıkan bazı haberler nedeniyle bir açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, 12 Şubat tarihinde oynanan Fenerbahçe- Kasımpaşa müsabakasıyla ilgili olarak çirkin ve kötü tezahüratta bulunan maraton, okul açık tribünlerine giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle bir sonraki ev sahibi müsabakaya girişlerinin engellenmesine karar vermiştir.

Söz konusu karar uyarınca disiplin yaptırımı uygulanan taraftarların, İstanbul 6. Tüketici Mahkemesine başvurduğu ve mahkemenin, ilgili elektronik kartlar üzerindeki blokajın tedbiren kaldırılmasına karar verdiği, sonuç olarak bu kişilerin 29.02.2016 tarihindeki Fenerbahçe - Beşiktaş arasındaki müsabakaya giriş yapabilecekleri konusunda bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Ancak İstanbul 6. Tüketici Mahkemesi kararında, açıkça Mahkeme'nin bu kişilerin müsabakaya girişleri ile ilgili karar vermeye yetkisi olmadığı ve bu hususun TFF'nin yetkisinde olduğu ifade edilmiştir. Alınan karar sadece, elektronik kartların finansal özelliklerinin kullanımı ile ilgilidir.

Halbuki ilgili PFDK kararı uyarınca yapılan blokaj, kartların sadece müsabakaya giriş özelliğini bloke etmektedir. Yani ilgililerin, elektronik kartlarını, finansal işlemlerde kullanmaları ve hatta ekonomik değere sahip müsabakaya giriş haklarını (e-bilet) istedikleri 3. kişilere devretmeleri mümkündür. Müsabakaya girişin engellenmesi ise Federasyonumuzun disiplin yaptırımı uygulama yetkisi kapsamındadır."

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN