Potansiyeli kullanamıyor

Potansiyeli kullanamıyor
Perşembe 12.05.2016

Portekizli çalıştırıcının, Porto, Al Ahli ve Olympiakos’taki dönemini takip eden gazeteciler, Pereira’nın bu takımlarda da önemli oyuncuları oynat(a)madığını transferlerinin ise ‘fos’ çıktığını belirttiler

Şampiyonluk umutlarını yitiren Fenerbahçe'de hedef tahtasında Vitor Pereira var. Portekizli teknik adamın; Van Persie, Nani, Kjaer, Diego'lu tarihin en lüks kadrolarından biri elinde olmasına rağmen şampiyonluk yarışında daha düşük bütçeli ve maçlarını 'sürgünde' oynayan Beşiktaş'a geçilmesi tepki çekti. Camiada 'Pereira hemen kovulsun' sesleri yükselirken, Portekizli çalıştırıcının geçmişte görev yaptığı Porto, Al Ahli ve Olympiakos'ta da benzer sorunlar yaşadığı ortaya çıktı. Bu ülkelerde görev yapan 3 önemli gazeteci, Pereira'nın 'potansiyeli okuyamama' sorunu olduğunu vurguladılar. İşte o yorumlar:


MATEUS: PORTEKİZ'İN PUBLİCO GAZETESİ
Pereira'nın en büyük eksiği futbolcuların potansiyelini değerlendirememesi. Villas Boas'ın yardımcılığından birinci adamlığa yükseldiği yıl Porto; Moutinho, James, Walter, Iturbe, Otamendi, Souza ve Rafael'i kadrosuna kattı. James'i ilk 7 hafta kadroya bile almadı. Bir önceki sezon Sporting'de 9 gol 5 asist yapan Moutinho onunla sadece 2 gol atabildi. Porto'nun daha sonra Roma'ya 22 milyon euro'ya sattığı Iturbe'ye ise hiç şans tanımadı. Valencia'nın daha sonra 45 milyon euro'ya City'ye sattığı Otamendi'ye de lig maçlarının yarısında forma vermedi. Fenerbahçe'ye aldırdığı Josef'i ise 26'ıncı haftaya kadar hiç 90 dakika oynatmadı. İkinci sezonunda 13 milyon euro'ya Santos'tan alınan Danilo'ya da sadece 6 maçta forma verdi. Danilo daha sonra 31.5 milyon euro'ya Real Madrid'e gitti. 26 milyon euro'ya satılan Alex Sandro da Pereira zamanında 7 maçta forma giyebildi. 40 milyon euro'ya City'ye satılan Mangala da yine ancak 7 maçta şans bulabildi.

ALİ İBRAHİM: SUUDİ AL AWSAT GAZETESİ
Pereira dönemi için Al Ahli'nin Brezilyalılaştırılma dönemi diyebiliriz. Portekizli teknik adam, Temmuz'dan Mayıs'a kadar 11 ay Suudi Arabistan'da kaldı. Kulüp tarihinin en yüksek transfer harcamasını yaptırdı. Pereira'nın bir sezonda harcadığı paranın ancak yarısını Ahli son iki sezonda harcadı. Ancak Pereira astronomik transferlere rağmen Al Ahli'de Kral Kupası 2.'liği dışında bir başarı elde edemedi.


NİKOS TZOUANNİS YUNAN NOVA SPORTS GAZETESİ
Vitor Pereira, Olympiakos'ta göreve geldiğinde Benfica'dan Jara'yı aldırdı. Ancak sezon sonunda bu oyuncu Meksika'ya bedava yollandı. Santana'yı Schalke'den kiralattı. Onu da ilk 4 hafta oynattıktan sonra kadro dışı bıraktı. Yıldız olarak Barcelona'dan alınan Afellay'la da yıldızı hiç barışmadı. Jimmy Durmaz'ı ise sadece 1 maçta 90 dakika oynattı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN