F.Bahçe yıkılmaz

F.Bahçe yıkılmaz
Pazar 22.05.2016

Fenerbahçe, mali düzene girerken hedef de küçültmeyecek. Nani, Van Persie gibi bonservis getirecek futbolcular satılacak. Kontratı bitecek 10 ismin maaş oluşturduğu maaş yükü de azalacak. Transferde bonservissiz isimler alınacak

Türk kulüplerini yakından inceleyen UEFA'nın Finansal Fair-Play Komitesi son olarak F.Bahçe ve Trabzonspor'la ilgili anlaşmanın detaylarını açıklamıştı. Sarı- lacivertli taraftarlar "Eyvah! Ceza geldi, hedeflerimiz küçülecek" diye endişeye kapılsa da aslında 'doğru hareket edildiğinde' bu yapılandırma anlaşması sarı-lacivertli kulübün geleceği için büyük bir adım olacak. Kanarya transferde 'uçmayacak' meşhur deyimdeki gibi ayağını yorganına göre uzatacak. Her ne kadar bu anlaşma Fenerbahçe'nin önümüzdeki transfer döneminde ayağına pranga vuracak gibi dursa da mevcut kaynaklarıyla kriz teğet geçecek.

Nani ve RVP para kaynağı
Bir kere F.Bahçe'nin elinde ciddi manada bonservis getirecek isimler var. Bunların başında da sezon başı alınan Luis Nani ve Robin van Persie geliyor. Kanarya dünyaca ünlü bu iki yıldızını Çin veya İngiltere piyasasına istediği rakamlardan satıp aynı paraya aynı kalibredeki isimleri getirme özgürlüğüne sahip. Fenerbahçe'nin Mayıs ayı sonu itibarıyla 10 futbolcusuyla sözleşmesi sona eriyor. Bunlardan bazılarıyla yeniden kontrat yapsa da toplamı 16 milyon euro'yu bulan bu yükün bir bölümü ister istemez azalmış olacak.

Kiradakiler satılacak
Kanarya'nın bir büyük avantajı da kiradaki yıldızları. Birçok kulüpte ilk 11'de oynayabilecek kapasitede olan Stoch, Emenike gibi futbolcuların satışından 8 milyon euro'ya yakın gelir gelebilir. Ayrıca yüksek sözleşmeli Diego Ribas da ayrılacak. F.Bahçe transferde de daha dengeli bir politika izleyecek. Nani, RVP gibi isimler satılmadıkça yüksek bonservisli futbolculara yönelmeyecek, kontratları biten Eren Albayrak, Agger, Feghouli gibi transferi nispeten kolay, direkt 11 oyuncularını kapacak.
DİĞER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN