Pereira'nın hediyesi

Pereira'nın hediyesi
Cuma 27.05.2016

Lig kupasını Beşiktaş’a veren Pereira, Türkiye Kupası’nı da Galatasaray’a hediye etti. Hayırlı olsun!..

Türkiye Kupası finali iki takımın teknik direktörleri için de önemliydi.
Yeni bir başlangıç olabilir, ikisinin de sonu olabilir veya birinin sonu olabilirdi...
Galatasaray ilk yarıda daha etkiliydi.
İstediklerinin çoğunu sahaya yansıttı.
Daha çok sol taraftan Sneijder ve Podolski ile Şener'in kanadına hücum ettiler. Fenerbahçe, Şener'i çok yalnız bıraktı. Yardıma gitmediler. Buna karşılık Fenerbahçe, Volkan Şen ile Semih'in tarafına çalıştı. Semih çabuk bir oyuncu değil, süratli de bir oyuncu değil. Karşısındaki Volkan Şen ise tam tersine çok çabuk ve süratli bir oyuncu.
Galatasaray, Semih'i fazla hücuma sokmadı. Herhalde yeni evli olduğu için 'fazla ileri gitme, dönemezsin' demişler.
Galatasaray'da iki tane sol ayaklı oyuncu var: Podolski ve Sinan. Bir de Emre Çolak'ı ekleyin. Bu rakip için çok ters! Top çevirmede rakibe ters gelme bir takım için büyük avantajdır.
Sağdan sol ayaklı ortalar defansı inanılmaz rahatsız eder. Pis toplardır. Fenerbahçe'de böyle bir üçlü yok.
Sneijder, Podolski, Emre Çolak ilk yarıda orta sahada sazı ellerine aldılar.
Ama Fenerbahçe'ye bakıyorum, sazı eline alan yok. Saz kenarde duruyor ama eline alan yok. Şahsi birkaç pozisyon ürettiler o kadar. Ama diyeceksin ki orta sahada kim oynuyor? Mehmet Topal var, Josef var. Böyle olunca top Galatasaraylı oyuncuların ayağına daha fazla yakışıyor tabii ki. Bir de kenarda bekleyen Bilal var.
Fenerbahçe'ye bakıyorum bir şey
yapması lazım ama yapmıyor. Hiçbir şey yapamıyorsa Galatasaray'ın oyununu çomaklaması lazım. Tekere çomak sok, onu boz. Onu da yapmıyorsun. Sarı-kırmızılılar yakalarsam hızlı gideyim anlayışındaydı. İkinci yarıya başlarken Pereira, Van Persie'yi kenara alıyor. Tamam ama ona top götürebildin mi ki ilk yarıda? Götüremedin! Fernandao'ya da top
götürmezsen o ne yapacak!

Van Persie'yi 2. yarı aradı
Galatasaray'da Sneijder'in çıkması dezavantaj oldu. Böyle bir maçta böyle bir isim her zaman avantajdır.
Sneijder oyunun kaptanıydı. Alıyordu, veriyordu, terse dönüyordu. Çıkınca Galatasaray o organizeyi kaybetti.
Oyun Fenerbahçe lehine terse döndü. Ama Pereira'nın burada yanlışı ortaya çıktı. Markovic'i oyunu alacağına çift santrfora dönebilirdi. Galatasaray'ın en zayıf yanı defansı. Van Persie ile Fernandao iyi işler de yapıyorlar birlikte. Van Persie'yi çıkarması ayağına kurşun sıkmak gibi bir şey oldu. Pozisyon geliyor ayağına kullanacak adam lazım. Van Persie gibi bir adam lazım ama o yok. Galatasarayın fizik olarak ne olduğu belli. Sen atamazsan bile yıkacaksın. Yıkmak için bir değil iki adam lazım. Sen iki adam varken niye birini çıkarıyorsun?
Lig kupasını Beşiktaş'a veren Pereira, Türkiye Kupası'nı da Galatasaray'a elleriyle hediye etti, hayırlı olsun!..

Durdurması doğru
Podolski'nin golünde Hasan Ali ofsaytı bozuyor. Zamanında çıkamadı.
Gol kararı doğru.
Gol oldu, sahaya tribünlerden meşale atılıyor. Yapmayın bu işi kardeşim.
Yazık günah. Sahaya da günah, insanlara da günah. Muslera ile Ba arasındaki itişme sonrası ortalık karıştı.
Muslera herhalde oyunu ateşlemek için yaptı. Yoksa öyle çok tepki gösterilecek bir durum yok. Hakem bu pozisyonu dışarıdan takip etti, doğru yaptı, aferin. İçine girse oyuncular daha fazlasını yaparlar. Ancak aynı Mete Kalkavan'ın el işaretleri biraz tuhaftı. Önce autu gösterir gibi sonra korneri gösteriyor. Sonra çarşı karışıyor. Net göstermesi lazım. Emre ile Selçuk'un kafa kafaya çarpıştığı pozisyonda oyunu durdurması doğru.
Ki önce pozisyonu oynatıyor. Netice alamayınca durduruyor. Hakemlere söylenen şu; boyun ve kafa darbelerinde durduracaksın. Adam küçük dilini yutabilir, her şey olabilir. 10 saniye önce durdursan hayat kurtarabilirsin.
Nasıl olsa sonra onu oynatacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN