Web Sürümüne Geç

Fener 3'lü defans oynar mı?

Fener 3'lü defans oynar mı?
Çarşamba 13.07.2016

Futbol profesörü Gürkan Kubilay'dan eşi benzeri görülmemiş bir analiz.

Pereira, "Bu sezon zaman zaman 3'lü defans da oynayabiliriz'' deyince Kubilay Analiz Ekibimle beraber takımda oynayacak savunma oyuncularının geçmişte 3'lü defans düzeninde oynayıp, oynamadığını araştırdık. Yurt dışındaki, benim gibi futbol aşığı olan doktor arkadaşlarımın da desteği ile F.Bahçe'nin 3 stoperi ve sağ bekinin daha önceki yaklaşık 800 maçtaki dizilişlerine baktık.

AVRUPA 3'LÜ DEFANSA CÜZZAMLI MUAMELESİ YAPIYOR!
Ama önce geçen sezon Avrupa'nın 5 büyük ligindeki takımların 3'lü defans oynama sıklığına bakalım. Bu tabloyu hazırlamak için ekibimle beraber TAM 3652 dizilişi gözden geçirdim. Oldukça sıkı çalıştık anlayacağınız...Tablodan görülen net;
1-İtalya hariç diğer 4 büyük ligde 3'lü defans oynama oranı sadece %5
2-İtalya 'da bile bu oran % 29'u zor buluyor.
Sonuçta 3'lü defans çok zor yapılan ve az uygulanan savunma biçimi olarak dikkat çekiyor.
Peki ya F.Bahçe 3'lü savunma oynayabilir mi ?
Gelin önce savunma oyuncularının daha önceki 3'lü savunma oynama durumlarına bir bakalım.3'LÜ DENEYiMi FAZLA OLMAYAN KJAER

-Midtjylland'da oynadığında tüm maçlarda 4-4-1-1 oynadılar.
- Palermo'da ilk sezon 4-3-1-2 oynuyordu.
- Palermo'da 2009-10 sezonunda ise Juventus, Livorno, Catania maçlarında 3'lünün sağında, İnter maçında da 3'lünün ortasında oynadı.
- Wolfsburg'da 4'lü savunmada oynadı.
- Roma'da oynadığında;
İnter, Siena, Parma karşılaşmalarında 3'lünün sağında görev yaptı. O sezon, sezon başı 4 maç, 3'lü defans oynadı Roma.
- Lille'de ise takım ya 4-3-3 ya da 4-3-1-2 dizilişiyle sahne alıyordu.HER DERDE DEVA ROMAN NEUSTADTER?

-Mönchengladbach: 2009-2012 arasında ordaydı.
Takım 4'lü savunma ile oynadı ama o zaten ön libero olarak forma giyiyordu.
25. haftadaki Hoffenheim maçında hücum arkası gibi de oynadı; maç 2-0 kazanılınca devam etti. Ama arkasından 2 maçta takım berabere kalıp, kaybedince orjinal yerine geri döndü.
-Schalke: 2013-2014 sezonunda Schalke tüm maçlarında 4'lü savunma yaptı ama zaten Neustadter o sezon 2'li ön liberodan biri olarak oynuyordu.
2014-15'te Schalke'nin 12. haftadaki Wolfsburg sınavıyla başlayıp, 27. haftadaki Augsburg ile biten 3'lü oynama serisinde ilk 3-4 hafta (Mainz, Stuttgart, Köln, Hamburg maçları) sağ stoper, sonra da 3'lünün önünde tek ön libero olarak yer aldı.
3'LÜ DEFANSA EN YATKINI MARTİN SKRTEL
Liverpool: 2014-2015 sezonunda Liverpool'da, 16- 31. haftaları arasında 2 maç hariç tüm maçlarda 3'lünün ortasındaki adam olarak görev yaptı. Skrtel, 2013- 2014'teki 6-10. haftalar arası da yine 3'lü defansın ortasında ter döktü. 26 Ağustos 2012'de, M.City maçında 4'lü defansta sol stoper olarak görev yaptı.

KUBiLAY ANALiZ EKiBi DEĞERLENDiRMESi
Yaptığımız araştırmalar, Fenerbahçe'nin elindeki 3 stoperin de daha önce 3'lü defans oynama tecrübelerinin olduğunu gösterdi. Dolayısı ile Fenerbahçe'nin Skrtel, Kjaer ve Neustadter'den 3'lü defans olarak yararlanması mümkün görünüyor.

3'LÜ DEFANSTA ASIL DERT ORTA SAHA KANATLARI
Ancak burada çok önemli diğer konu, 3'lünün önündeki 4'lü ya da 5'linin kanatları olacak. Oraya yerleştirilecek adam Wiel olursa, hayatında sadece bir kez 3'lü defansın sağında oynadığını, bunun dışında 3'lü defans oynayan hiçbir takımda sahaya çıkmadığını hatırlatmakta fayda var. Aynı sorun Hasan Ali ya da transferi olursa İsmail Köybaşı için de söz konusu olacaktır. Yok kanatlarda Volkan, Alper gibi oyuncularla 3'lü defans denenecekse bu oyuncuların savunma zaafiyetleri stoperleri daha sıkıntıya sokabilecek, özellikle hızlı defans oyuncusu olan ve orta alanında da bu hızlı oyuncuları F.Bahçe savunma arkasına pas ile kaçırma becerisine sahip oyunculara sahip takımlarla oynanan maçlarda savunma sıkıntı yaşayacaktır.

ÇiFT SANTRFOR OYNARLARSA iŞLERi ÇOK
Bu 3'lü savunmadan amaç önde çift santrfor kullanabilmek ise Vitor Periera bu 2 forvete mutlaka rakip stoperlere baskı yapmalarını ve orta saha adamları ile pas bağlantılarını kesmelerini söylemek zorunda.
3'LÜ defansın önündeki ön liberonun da bu sistemde savunmaya katkı anlamında rolü bir hayli önemli olacak.
Mehmet Topal'ın ya da o 3'lü savunmada oynarsa ön liberoya geçecek Roman Neustadter'in ise bu konuda bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.

3'LÜ AMA UCUNDAN ACCIK
Çok hızlı kanat adamları bulunmayan, oyunu çapraza ve hızlı değiştirme becerili orta saha adamlarına sahip olmayan takımlar karşısında 3'lü defans oynanabilir ancak bunun sayısının özellikle Avrupa mücadelerinde çok az olacağı kanaatindeyim.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN