Zor ama başaracağız

Zor ama başaracağız
Perşembe 21.07.2016

Portekizli hoca, Şampiyonlar Ligi’ndeki eleme sınavı öncesi durum tespiti yaptı: “Prag maçının ilk yarısında daha iyiydik. Hala 1 haftamız var. En iyi 11’i belirleyip, en iyisini yapmaya çalışacağız”

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, Sparta Prag ile önceki gün golsüz berabere kaldıkları karşılaşmanın ardından basın mensuplarına önemli açıklamalar yaptı.
Portekizli çalıştırıcı, 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe teşebbüsünün Monaco ile oynayacakları Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme maçı öncesi çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtirken, tüm zorluklara rağmen yine de turu geçmeye çalışacaklarını ifade etti. İşte o sorular ve Pereira'nın yanıtları:

Türkiye'de demokrasi zaferiyle sonuçlanan bir darbe girişimi oldu. Takım bundan nasıl etkilendi?
Uyuyamadığımız bir geceydi, çok endişeli bir geceydi. Sürekli ailelerimizin geleceğini düşündük. O nedenle son günler bizim çalışmamız açısından kolay günler olmadı. Hem çalışıp hem maçlara devam etmeliyiz aynı anda. Buraya gelirken (Sparta Prag maçına) dinç olmamız mümkün değildi.
Sağlam ve yoğun bir karşılaşma çıkarabilmemiz mümkün değildi. Maçın ilk yarısında daha dengeli ve prensiplerini ortaya koyan, topa sahip olan, iyi savunma yapan bir takımdık. İkinci yarı ise tamamen farklıydı bizim için.
Ama şunu da görmek lazım buraya elimizde çok az seçenekle ve çok fazla genç oyuncuyla geldik. Fernandao çıkıyor mesela oyundan, Stoch'u almak zorunda kalıyoruz. Aatıf'ın yerine Ramazan girdi. Emenike yok, Topal yok, İsmail yok, Robin ve Skrtel de yok. Neredeyse yarım bir takım yoktu.

İki farklı devrede iki farklı sistem vardı sahada... 3-5-2 ve 4-5-1... Monaco maçında hangi sistemle sahada göreceğiz takımı?
Göreceğiz . Hala 1 haftamız var ama ilk yarıda daha iyiydik bugün.
Bugün oynadığımız rakip de 5 kişilik hücum hattıyla oynuyor. Sadece ikinci yarıdaki sistemde 4 savunmacıyla bunu durdurmak kolay değildi. Oynamaya çalıştık ama zorlandık.

Para, Başkan'da!..
Geçen yıl kurada en zor rakibi çekmişti. Shakhtar... Şimdi de Monaco yine en güçlüsü. Kura şanssızlığı için ne dersiniz?
Porto'da iken bir keresinde 32 takım arasından Manchester City'yi çekmiştik. O yüzden artık izlemiyorum bile kuraları! Değmez izlemeye... Ama sonuçta mücadeleci ve çekişmeli maçlar izleyeceğiz.

Çok eksik oyuncudan bahsetti ama maça da az süre kaldı. Nasıl bir 11 belirleyecek?
Karar vermek zorundayım. Bugün muhtemelen daha ilk defa birçok oyuncuya çok süre verebildiğimiz bir karşılaşma oldu. Lyon maçı bizim için çok önemli bir maç olacaktı. Futbol oynamak yerine darbe girişimini izledik.
Bizim tüm planlarımız sarsıldı.

10 numara transferi çok konuşuluyor, herhangi bir gelişme var mı?
Birlikte göreceğiz. Bunu aslında Başkan'a sormanız lazım, bana değil.
Çünkü para benim param değil.

Salih'i nasıl buldunuz?
İyi oyuncu, çok iyi oyuncu. Fizik olarak biraz daha farklı seviyeye gelirse, kaliteli oyuncu. Bugün 50-60 dakika çok iyiydi. Sonra düşmeye başladı ama oynamadığı bir sezondan geliyor. Biraz pratik kazanması gerekir. Sürekli maça ihtiyacı var, maç maç maç.

Skrtel üçlü savunmanın önemli bir parçası, Monaco maçına hazır olacak mı?
Göreceğiz . Ama ideali ve tercihim 4 hafta önce takıma katılması olurdu.

Geçen sene 2 forveti vardı, şimdi 3 forveti var, Emenike döndü. Eli rahatladı mı?
3 tane var ama bugün sadece bir tane vardı elimizde. Aatıf'ı oynattık ama aslında o forvet arkasında daha verimli olabilecek bir oyuncu.

Fernandao şişmanlamış görünüyor. Van Persie hazır olabilecek mi?
O zaman Salih de şişman, onun da düştü performansı! O zaman herkes şişman bizde... Fernandao çok güçlü bir oyuncu ve çok kas çalışıyor. Ama tabii ki ritm kazandıkça o da daha iyi duruma gelecektir. Van Persie fitness çalıştı, onun durumunu göreceğiz.

Okul çocuğu değilim Maçı tepeden izlediniz, bir anlamda Monaco maçı provasıydı. Yardımcılarla iletişim kurabildiniz mi nasıl bir deneme oldu?
Monaco maçında iletişim kuramayacağım.
Bugün kulaklık vardı ama internet zayıftı çok iletişim kuramadım!

Shakhtar ve Braga maçlarında sahadan atıldı ve takım elendi. Şimdi herkes 'Pereira olmayacak ve Fenerbahçe'nin işi çok zor' diyor. Bu görüşe katılır mı?
İki atılmamı da çok net hatırlıyorum.
İlkinde oyuncuyu kaldırdım, kendini yere bıraktı, atıldım. İkincide kollarımı kaldırdım. İtiraz ediyordum bir faulden dolayı. Galiba Souza'ydı. Kolları kaldırdım atıldım. Kulübede okuldaki çocuklar gibi durmam lazım herhalde!

Bugün tribünde başkanla diyalogları vardı, neler konuştuklarını söyleyebilir mi?
Çok bir şey konuşmadık aslında. O sessiz bir şekilde maç izlemeyi seviyor ben de öyle.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN